Francuska pet meseci uoči izbora: Tradicionalni desni centar postao nova krajnja desnica?

Nataša Jokić, Strazbur

Valeri Pekres postala je predsednički kandidat stranke desnog centra Republikanci. Ona insistira na okupljanju „cele desnice“. Ne zauzima distancu od kandidata kao što je Erik Zemur na primer, koji zahteva da se u Francuskoj zabrani davanje muslimanskih imena novorođenoj deci
(4.12.2021. Proglašenje predsedničkog kandidata francuske konzervativne Republikanske stranke Valeri Pekres)

„Desnica se vratila!“, uzviknula je Valeri Pekres (Valerie Pecresse) pošto je u subotu postala i zvanično predsednička kandidatkinja partije desnog centra Republikanci na izborima koji će se održati u aprilu iduće godine.

Valeri Pekres (54), bila je u dva navrata ministarka u vreme administracije predsednika Sarkozija, potiče iz izrazito katoličke porodice bliske visokim industrijskim i političkim krugovima.

Ima znakova da je desni centar - koji se sada navodno sa njenom kandidaturom „vraća“ na scenu - zapravo nova krajnja desnica kojoj zaklinjanje u Generala Degola služi samo kao fasada. 

Valeri Pekres naime saglasna je da se u ime borbe protiv terorizma uvede „preventivno zadržavanje“ za sve radikalne teroriste koji su završili izdržavanje kazni u zatvorima. Ona je podržala svog partijskog kolegu „desničara bez kompleksa“ Erika Choti-ja da se osnuje „francuski Gvantanamo“ za islamiste. 

Sahrana desne građanske tradicije?

Zlokobna formula „preventivnog zadržavanja“ znači da neko može biti lišen slobode samo na osnovu sumnje bez pravne procedure, optužnice i odbrane…

Upravo je ovo tanka crvena linija koja deli najdesnije konzervativce od krajnje desnice: Krajnja desnica „bez kompleksa“ gazi načela pravne države, dok je za desni centar i konzervativce pravna država – neprikosnoveno načelo. 

Da li, ponavljajući da je desnica vaskrsla, Valeri Pekres zapravo priprema sahranu desne, liberalne građanske tradicije? 

Ona insistira na okupljanju „cele desnice“. Ne zauzima distancu od predsedničkih kandidata kao što je novinar Erik Zemur na primer, koji je toliko ekstreman da zahteva da se u Francuskoj zabrani davanje muslimanskih imena novorođenoj deci.

Ne smeta joj što predsednik Makron ima najsrdačnije odnose sa najmračnijim arapskim režimima zato što oni kupuju francusko oružje.

Valeri Pekres želi da za krivično delo proglasi nametanje ženama da nose islamsku maramu. Takođe smatra da „treba proterati sve strance“ čije ponašanje je radikalno islamističko, da u javnom transportu treba uvesti kamere za identifikaciju lica, da „islamski radikalizam“ može da bude razlog za otpuštanje s posla i zabranu rada u javnom sektoru.

Francuska „gvozdena ledi“, sa zakašnjenjem

U ovom insistiranju na bespravnim sredstvima u ime borbe protiv terorizma - ipak ima metode. Republikanci i Valeri Pekres naime, nude agresivan neoliberalni programom za koji je lako zamisliti koliki bi socijalni revolt mogao da izazove u Francuskoj.

Bespravne mere lišavanja slobode koje Republikanci planiraju da uvedu, u ime borbe protiv islamizma, uvek će dobro doći za subijanje narodne pobune i protesta, kojima su Francuzi inače skloni, a neki ih Englezi cinično smatraju „francuskim sportom“.

Valeri Pekres  kao da se uživela u ulogu francuske Margaret Tačer. Njen plan je da pre svega iz državnih službi i ustanova optusti 200 hiljada ljudi. Problem je što ona želi da bude „Gvozdena lejdi“ ali sa tri i po decenije zakašnjenja, u trenutku kada je svet suočen sa posledicama neoliberalne doktirne, doktrine štednje i „tržišta koje se samo organizuje“, kada birači traže da Francuska povrati svoj ekonomski suverenitet bar po pitanju strateških proizvoda i strateške industrije.

Obećava povećanje plata i nove zatvore

Pekres je predstavila svoj program „za uvođenje reda“ sa ciljem da do 2027. godine uštedi 76 milijardi evra. Obećala je da će, zahvaljujući štednji i oslobađanju preduzeća od brojnih poreza za deset odsto povećati plate svih građana koji zarađuju manje od tri hiljade evra mesečno.

Na planu bezbednosti obećala je dodatne milijarde za snage reda i za funkcionisanje sudova koji su kao skoro svi državni sektori – paralisane zbog „štednje“. Takođe, planiraju se strože kazne za bračno nasilje, za „sitne delikte najmanje šest meseci“. Namerava da otvori novih 20 hiljada mesta u zatvorima i posebne zatvorske centre za osuđene na kraće kazne. Onima koji ne plaćaju kazne – odbijaće se od plate. Građani stariji od 16 godina smatraće se „krivično punoletnima“.

Do izbora u aprilu iduće godine mnogo toga će se još dogoditi na francuskoj političkoj sceni. Valeri Pekres će se manje ili više približavati krajnjoj desnici zavisno od procene horizonta očekivanja birača.

Makron traži „jakog desničara“

Što se tiče predsednika Makrona njegova predizborna formula ostala je ista kao pre pet godina: U drugom krugu predsedničkih izbora - u koji ulaze samo dva rivala - potreban mu je što je moguće ekstremniji desni protivnik. On računa da će u tom slučaju i ovoga puta za njega glasati svi građani koji žele da spreče dolazak krajnje desnice na vlast.

Bez ove formule za Makrona bi glasala samo ona manjina građana koja ima koristi od sistematskog uništavanja javnog sektora i od privatizacija javne imovine, čak i kada je to štetno za javni interes, kao i od rasprodaje francuske industrije kojom se zemlja nekada ponosila.

Ovaj politički cinizam predsednika Makrona predstavlja opasnu igru, takoreći hod po sečivu.

Makrona finansiraju milijarderi koji su „usput“ i vlasnici medija. Njihova glavna opsesija jeste da se održava situacija u kojoj nikome ne moraju da polažu račune, a ako i moraju - da to bude što ređe. 

Oni zato igraju na više polja. Ako Makron pobedi otvoriće šampanjac. Ako izgubi od krajnje desnice – otvoriće šampanjac, takođe.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...