Pregovori u Astani: korak do mirovnog rešenja

Danijela Ćirović

Već drugog dana mirovnih pregovora između vlasti u Damasku i sirijske opozicije, a u organizaciji Moskve, Ankare i Teherana, može se čuti da učesnici „nisu daleko od konačnog dogovora“. Procenjuje se da ovaj unutar-sirijski dijalog ima više šanse da uspe „dok je Vašington zauzet sopstevenim problemima“
(Izaslanik UN Stafan de Mistura pred novinarima tokom pregovora u Astani, AFP-PresTV)

Drugi i poslednji dan pregovora o Siriji počeo u utorak u prestonici Kazahstana Astani. Predstavnici sirijske vlasti i opozicije ponovo su seli kako bi našli rešenje prihvatljivo za obe strane, a kojim bi se okončao šestogodišnji konflikt u zemlji. Iran, Rusija i Turska su organizovali ove pregovore, te predstavljaju i posrednike, iako je i izaslanik UN za Siriju Stefan de Mistura takođe prisutan.

U međuvremenu, turska agencija Anadolu je objavila da su se Teheran, Moskva i Ankara složili kako da obezbede mere da se ne bi nadalje kršio prekid vatre u Siriji. Ovu informaciju još nisu potvrdile ni ruska ni iranska strana.

Stefan de Mistura se obratio novinarima u utorak ujutru, istakavši da se za stolom prišlo konsenzusu oko konačne odluke.

„Nismo daleko od finalnog rešenja. Vode se intenzivne rasprave jer ovaj dijalog se ne vodi radi dokumenta, već da bi se dogovorom prekinula neprijateljstva koja znače očuvanje života Sirijaca“, izjavio je on, a prenosi saudijska stanica Al Arabija.

Bašar-al-Džafari-Stefanom-prvog-dana

Bašar al Džafari (levo) sa Stefanom de Misturom (desno) prvog dana dijaloga (AFP-PresTV)

Zaid: Očekujemo više na terenu

Ipak, izveštaji sa Bliskog istoka navode da i dalje postoji duboka podeljenost kada je u pitanju sam tekst rezolucije.

„Ako organizatori žele uspešan ishod ovog sastanka, moraće da pruže nešto više na terenu. Rusija se tako zavetovala da će ponovo uvesti prekid vatre u oblastima u kojima se ovo konstantno krši, ali sačekaćemo da vidimo da li tu postoji nešto više od pukih obećanja“, rekao je pregovarač opozicije Osama Abu Zaid.

Izvor iz redova opozicije izjavio je za teheransku stanicu PresTV da se sada raspravlja o nacrtu konačnog teksta, a koji podržavaju „njihovi turski saveznici“. Iz vlade kažu da su takođe konsultovani po pitanju nacrta rezolucije.

Osama-Abu-Zaid-astana

Osama Abu Zaid u holu Riksos prezident hotela u Astani (AFP-PresTV)

Izvesniji dogovor, bez SAD

Analitičari na Bliskom istoku primećuju da su najnoviji mirovni pregovori u Astani, u kojima vodeću ulogu imaju Teheran, Moskva i Ankara, zapravo „skrajnuli“ Sjedinjene Države iz čitavog procesa. Iako američki ambasador u Kazahstanu prisustvuje dijalogu, on je ovde ipak „samo kao posmatrač“. Saudijska stanica Al Arabija objavljuje da se veruje da su u Astani „najbolje šanse da se postigne mirovni dogovor, naročito sada, kada je SAD zauzeta sopstvenim problemima“.

Kako podseća PresTV, Iran, Rusija i Turska su prošlog meseca osmislile plan koji je obuhvatao evakuaciju civila i boraca iz Alepa, u momentu kada je režimska vojska trebalo da preuzme kontrolu nad ovim gradom od ekstremista. Ovo je utrlo put sporazumu o prekidu vatre u celoj zemlji, koji se, iako uz povremene incidente i kršenja dogovora, ipak održava.

S druge strane, brojne runde dijaloga koje su organizovale UN i napori da druge sile nametnu privremeno primirje, „u prošlosti su sasvim propali“, navodi teheranska stanica.

Ko su teroristi, a ko pobunjenici

Iransku delegaciju u Astani predvodi zamenik šefa diplomatije Hosein Džaberi Ansari. Na kraju prve runde pregovora, iranska, ruska i turska strana održale su trilteralni sastanak kako bi sastavile konačni nacrt.

Ministar za nacionalno pomirenje Sirije Ali Hajder izjavio je u ponedeljak, nakon prvog dana pregovora, da se rasprava odnosi i na planove da sirijski režim i opozicija udruže snage u antiterorističkim borbama, te da se na taj način napravi jasna distinkcija između terorističkih grupa i pobunjenika opozicije. Obe strane su se složile da ekstremističke grupe Islamska država i Al Nusra front spadaju u terorističke.

Voda-delegacije-opozicije-Mohamed-Aluš-iz-Džaiš-al-Islam

Vođa delegacije opozicije Mohamed Aluš (u sredini) iz Džaiš al Islam grupe tokom dijaloga (AFP-Al Arabija)

Džafari: Dijalog između Sirijaca

Na kraju prvog dana delegati su bili zabrinuti, ali puni nade, prenose iranski mediji. Bašar al Džafari, sirijski ambasador pri UN i glavni predstavnik delegacije Damaska u Astani, kritikovao je prisutne opozicionare „iz militantnih grupa koje finansiraju strane sile“, da su odmah postavili „nerealne“ zahteve. Džafari je dan pre početka pregovora naglasio da će dijalog u Astani biti isključivo „sirijsko-sirijski“.

„Ovo će biti tekst kredibiliteta i ozbiljnosti učesnika, da li će oni sedeti za stolom sa nama ili njihovi ’nalogodavci’“, naveo je Al Džafari.

Komentarišući učešće Turske, Džafari je podsetio da je Ankara narušila suverenitet Sirije time što je pokrenula vojnu kampanju u avgustu bez odobrenja Damaska, ali nije propustio da doda da je i Turska među zemljama koje su pružale pomoć terorističkim grupama u Siriji, prenosi državna agencija SANA.

„Što se tiče nas i naših ruskih i iranskih prijatelja, neće ni turska ni bilo koja druga strana učestvovati u razgovorima, jer je ovo unutar-sirijski dijalog između Sirijaca bez stranog mešanja ili postavljanja prethodnih uslova“, bio je jasan Džafari dan pred početak dijaloga.

Aluš: Šiitska vojska da napusti zemlju

Vođa delegacije opozicije iz pobunjeničke grupe Džaiš al Islam, Mohamed Aluš istakao je da je cilj da se zaustavi „prolivanje krvi“ koje traje već šest godina. Da bi se to postiglo, naveo je on, a prenose saudijski mediji, sirijska vojska i „njeni saveznici koje podržava Iran“ moraju da se pridržavaju primirja, dok „šiitska vojska mora da napusti zemlju“.

Vođa ruske delegacije Aleksandar Lavrentiev izjavio je da opozicija shvata da je Rusija „partner od poverenja, koja se drži svoje reči i dogovora“. Obe strane su pokazale „razuman pristup“ prvog dana, ocenio je Lavrentiev, trudeći se da izbegnu „poteze koji bi ugrozili ovaj važan, međunarodni događaj“.

Prvi put za stolom posle devet meseci

Ovo je prvi dijalog između zaraćenih strana nakon devet meseci. Rusija, koja podržava Damask, i Turska, koja je na strani pobunjenika, žele da utanače prekid vatre, uspostave primirje kako bi se napravio put ka političkim pregovorima. Obe zemlje, kako ocenjuju saudijski mediji, „pokušavaju da se izvuku iz sukoba“. Zbog toga su i došle na ideju da organizuju ovakav događaj, navodi Al Arabija u izveštaju iz Astane, u kojem jedva da se pominju delegacija Teherana ili bilo kakvo angažovanje Irana u organizaciji pregovora.

Ovaj dijalog dolazi kao uvod u obnavljanje pregovora UN koji su prekinuti u aprilu. Stefan de Mistura je već predložio da se sedne za sto u Ženevi tokom idućih nekoliko meseci.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...