Rezai: strpljenje Teherana ima granice

D. Ćirović

Bivši komandant Revolucionarne garde upozorio je Rijad da strpljenje iranskog naroda nije bezgranično, te da će Teheran „vrlo ozbiljno“ odgovoriti ako „neprijatelj želi da destabilizuje region“. Saudijskom otpravniku poslova uručena je protestna nota zbog eksplozija u blizini iranske ambasade u jemenskoj prestonici. Mirovni pregovori pri UN su odloženi – Huti su pristali na dijalog, dok odbegli predsednik iz Rijada poručuje da će doći tek nakon što pobunjenici napuste zauzetu teritoriju
(foto, Mohsen Rezai - Midlist monitor)

Savetnik iranske vlade i bivši komandant Revolucionarne garde Mohsen Rezai upozorio je Saudijsku Arabiju da strpljenje Teherana „ima granice“, naročito ako se uzme u obzir trenutna situacija u regionu. Ovo se prevashodno odnosi na vazdušne napade na Jemen koji traju više od dva meseca. Iransko Ministarstvo spoljnih poslova protestovalo je i kod saudijskog otpravnika poslova zbog eksplozija u blizini iranske ambasade u Sani, prestonici Jemena.

„Ne želimo da se Saudijska Arabija vrati u preindustrijsko doba, ali ona mora da razume da strpljenje iranskog naroda pod ovim uslovima ima granice. Ako neprijatelj želi da destabilizuje bezbednost u Iranu i regionu, i naš će odgovor biti vrlo ozbiljan“, istakao je Rezai a prenosi novinska agencija iz Teherana Fars.

Paljba saudijskih snaga

Paljba saudijskih snaga iz Džazana, na granici sa Jemenom (AP-Al Arabija)

Zapad naoružava teroriste

Rezai je ovim povodom kritikovao Zapad i pojedine države iz regiona jer podržavaju teroriste u Siriji, Iraku i Jemenu.

„Oni koji su odgovorni za masakr u ovim zemljama, onda se hvale kako poštuju demokratiju, ljudska prava i slobodu. No, vidimo da zapravo podržavaju teroriste, i to tako što ih snabdevaju oružjem i opremom... Danas se jasno može uočiti na koji način Zapad i Izrael pružaju podršku ekstremistima Islamske države i njihovim operacijama u regionu“, dodao je Rezai.

Rezai je tokom nedelje izjavio da iranske vojne snage neće dozvoliti da se pretnje terorista približe granici zemlje, jer je narodu potrebno da sačuva mir i stabilnost. Treba se više posvetiti ekonomiji i kulturi, istakao je on, naglasivši da se zvanični Teheran trudi da, kroz dijalog, prevaziđe krizu u regionu.

Protestna nota zbog ambasade

Samo dva dana pre Rezaijevog upozorenja o „strpljenju koje ima granice“, Iran je hitno pozvao izaslanika Saudijske Arabije u Teheranu kako bi iskazao protest zbog projektila koji su ispaljeni u blizini iranske ambasade u jemenskoj prestonici. Ministarstvo spoljnih poslova Irana upozorilo je da ne sme doći do bilo kakvih akcija Rijada i arapske koalicije, koje bi dovele u opasnost iranske diplomate ili ambasadu. Teheran je i u aprilu preneo sličnu protestnu notu saudijskom otpravniku poslova, takođe zbog bombi koje su eksplodirale u blizini ambasade u Sani.

Saudijska Arabija predvodi vazdušne napade u Jemenu od 26. marta, u korist odbeglog predsednika Abedraboa Mansura Hadija, koji je utočište pronašao kod Saudijaca, a protiv šiitskih pobunjenika Huta koji su preuzeli vlast u septembru 2014.

Rijad optužuje Iran da podržava i naoružava Hute, naročito otkako su Teheran i Zapad postigli načelni nuklearni dogovor. Huti, sa svoje strane, odbacuju „saudijsko-američku agresiju“ upravljenu protiv Jemena, zarad vraćanja na vlast „nelegitimne vlade“.

U Jemenu poginulo 2.000 ljudi

Saudijski mediji prenose da su poginula dva vojnika u sukobima na granici sa Jemenom u četvrtak, te da su četvorica ranjena. Gađani su jemenski gradovi Sada i Hadža u blizini granice. Prema ovim izveštajima, oko 30 Saudijaca je stradalo od početka vojne invazije u martu. Iranska PresTV prenosi da je u vazdušnim napadima dan ranije, u Jemenu poginulo bar 90 ljudi, od kojih ih je 40 stradalo u rezidencijalnom delu provincije Hadža.

Podaci UN kazuju da je u Jemenu poginulo najmanje 2.000 ljudi, dok ih je više od 7.300 povređeno tokom sukoba u protekla dva meseca. Stanovništvo je bez osnovnih uslova za život i procenjuje se da je gotovo 16 miliona stanovnika bez pijaće vode.

Posledice-napada-na-Sanu

Posledice napada na Sanu 27. maja (AFP-PresTV)

Dijalog pri UN, ipak, odložen

Mirovni pregovori pri UN koji je trebalo da počnu prošlog utorka, ipak su odloženi, i to na zahtev jemenske zvanične vlasti iz Rijada, koja je tražila više vremena da se pripremi. Inicijativu za dijalog preduzeo je specijalni izaslanik UN u Jemenu Ismail Uld Čeiki Ahmed, koji je ovog meseca razgovarao sa sukobljenim političkim stranama.

Huti su najavili da će učestvovati u dijalogu, pozdravivši napore UN da se reši kriza u Jemenu. Njihov vođa Abdul Malek al Huti rekao je da je ovo jedini način da se zaustavi rat. Iako je generalni sekretar UN Ban Ki Mun apelovao na sukobljene strane da uzmu u obzir civilne žrtve i katastrofalnu humanitarnu situaciju u Jemenu, te da pristupe pregovorima bez postavljanja uslova, odbegli predsednik Hadi je istakao da će to učiniti samo ukoliko se vojne snage Huta prvo povuku iz gradova koje su zauzeli, uključujući prestonicu. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...