UKINUTA ZABRANA HABSBURZIMA

Milan Kamatović

Brisan član izbornog zakona koji zabranjuje „članovima vladajućeg roda ili rodova koji su ranije vladali“ kandidovanje za najvišu funkciju u državi

Austrija je, posle skoro sto godina, ukinula paragraf izbornog zakona koji je pripadnicima ranije stolećima vladajućeg roda Habsburg zabranjivao kandidaturu za šefa države. Time je udovoljila zahtevu Organizacija za saradnju i bezbednost Evrope (OESS) koja je lani „habsburški paragraf“ označila za anahronizam.

Parlament Austrije je jednostavno, pretprošle nedelje, izbrisao iz važećeg izbornog zakona član koji je zabranjivao „članovima vladajućeg roda ili rodova koji su ranije vladali“ kandidovanje za najvišu funkciju u državi. Na daljem postojanju ovog paragrafa sve do nedevno su insistirali austrijski socijal-demokrati (SPO). Sada su, mejdutim, njihovi zastupnici glasali zajedno sa narodnjacima (OVP), Zelenima i Savezom za budućnost Austrije (BZO) za uklanjanje ovog anahronizma.

S galerije, glasanje je pratio Ulrich Habsburg koji se kandidovao za predsednika republike 2010, natojeći da time izazove diskusiju i ukidanje anahronog paragrafa u zakonu. Nije, medjutim, sakupio dovoljno potpisa birača za podršku kandidaturi pa zato nije postao (regularni) kandidat. Tako nije dobio ni mogućost da napadne pred sudom paragraf .

Antihabsburške zakone Austrija je donela odmah nakon Prvog svetskog rata, pošto su patnje i gubici u ratu doveli do pada carstva i proglašenja republike. Svrgnuti kralj Karl imao je mogućnost da se odrekne prava na tron i postane običan gradjanin Republike ili da ode iz zemlje. On se prestola odrekao samo u svoje ime, ne u ime svoje dece i drugih Habsburga, i otišao u egzil u Švajcarsku. A na granici je porekao svoje odricanje od trona i potvrdio da ostaje pri svom pravu na casrki presto.

Time je izazvao repubikance pa je vlada, koju su vodili socijal-demokrati, donela nekoliko antihabsburških zakona, medju njima i izborni. Bivši car je zauvek prognan iz zemlje, a ostali članovi roda su mogli ostati u zemlji, samo ako se odreknu pretenzija na presto. A oni koji su živeli u emigraciji mogli su se vratiti u Austriju, takodje, samo ako se odeknu tih pretenzija. Carska imovina je konfiskovana, uključujući porodične i privatne fondove koje je stvorio car radi izdržavanja članova roda. Njima je ostala samo imovina koja je bila upisana kao lična...

Austro-fašistički režim Kurt-a Schuschnig-a je 1935. ukinuo zabranu ulaska u zemlju Habsburzima i vratio im porodične fondove. Posle pripajanja Austrije Nemačkoj (anšlus) habsburški fondovi su ponovo konfiskovani. Tu konfiskaciju je preuzela i novobnovljena austrijska republka i do dan-danas je na snazi, iako godinama pravnici Habsburga nastoje da je ponište.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...