"SRUŠIMO PALATU KULTURE U VARŠAVI"

Milan Lazarević

Predlog poljskog ministra Sikorskog, inspirisan obaranjem Berlinskog zida

Poljaci bi trebalo da sravne sa zemljom Palatu nauke i kulture, sagrađenu u centru Varšave u stilu socijalističkog realizma - isto onako kao što su Nemci srušili Berlinski zid. To svojim sunarodnicima predlaže poljski ministar spoljnih poslova Radoslaw Sikorski koji tvrdi da bi ta demolicija bila isto onako simbolična kao kad je 1918. srušen ruski pravoslavni hram u Varšavi pošto je Poljska, posle 120 godina tokom kojih je bila podeljena između Rusije, Nemačke i Austrije, stekla ponovo nezavisnost.



Zgrada s tornjem, visoka ukupno 230 metara, po rečima šefa poljske diplomatije, osim svega je neekološka i na njeno održavanje se troše ogromna sredstva, a hitno joj je potrebna veća rekonstrukcija koja bi bila veoma skupa. Na mestu ove zgrade, on bi rado video veliki park u koji bi žitelji poljskog glavnog grada dolazili na piknik...

San (ne samo) Sikorskog da se poljska prestonica oslobodi ovog simbola koji podseća na vreme Staljina teško se, međutim, može ispuniti jer je palata, posle niza godina burnih rasprava šta da se s njom radi, proglašena 2007. za nacionalni spomenik kulture što su, na primer, još i čuveni krakovski zamak-dvorac kraljeva Vavel ili utvrđeni srednjevijekovni grad Reda nemačkih ritera Malbork.

Poljaci su palatu dobili na dar početkom 50-ih godina od sovjetskog diktatora J.V.Staljina. Prema nekim arhitektima, umetnička vrednost palate je ništavna, drugi 42-spratnu dominantu Varšave brane i hvale....Turisti ovo zdanje gotovo bez izuzetka cene jer je odlična orijentaciona tačka u poljskom glavnom gradu, a i s nje je daleko najbolji pogled na grad...

Gradnja gigantske palate, Džugašvilijevog dara socijalističkoj i savezničkoj Poljskoj, započela je 2. maja 1952. i trajala je tri godine (darodavac je umro u međuvremenu ali to gradnju nije zaustavilo). U zgradi ima 3.228 raznih prostorija. Za posetioce je najzanimljviji vidikovac na 30. spratu, na visini od 114 metara. Palatu je gradilo oko 3.500 specijalno odabranih sovjetskih udarnika.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...