NAJKRVAVIJA BITKA U ISTORIJI POLJAKA I LITVANACA

Milan Lazarević

Pre 600 godina bio je Grunwaldski boj...

Poljaci i Litvanci obeležavaju sutra 600. godišnjicu jedne od najslavnijih, a prema mnogim izvorima, i najkrvavije bitke u srednjem veku. Petnaastog jula 1410. poljsko-litvanska vojska, koju je vodio poljski kralj i veliki litvanski knez Wladyslaw II Jagellonski porazila je u bici kod Grunwalda (u nemačkoj istoriji kod Tannenberga, litvanskoj kod Žalgirisa) vojsku nemačkog krstaškog viteškog reda pod komandom Velikog majstora Ulrich-a von Jungingen-a.

Na strani poljsko-litvanske koalicije sudelovali su pripadnici još nekoliko slovenskih i neslovenskih naroda, među njima i najamnici iz Bohemije tj. Češke, na čelu sa slavnim vojnim vođom husita Janom Žižkom koji je u bici izgubio oko...



Jan Žiška


Bitka kod Zelene šume (to u prevodu znači Grunwald) je bila velika evropska prekretnica i ima posebno mesto u istoriji Poljske i Litvanije i cele istočne Evrope, a u 19. i 20 stoleću i u svesti niza slovenskih naroda. A ta istorija, kao što je poznato, najbolje se u detinjstvu učila iz čuvenog romana Krstaši nobelovca Henryk-a Sienkieweicz-a...Po ovom romanu u Poljskoj je snimljen i film 1960.

Podsetimo se glavnih fakata: Red nemačkih krstaša je još od 14.veka vladao velikim delom Baltika i najdirektnije ugrožavao Poljsku. Ta pretnja je ujedinila Poljsku i Litvaniju pa je 1386. na upražnjeni poljski presto izabran veliki knez Litvanije Jagailo kao poljski kralj Wladyslaw II Jagellonski. Godine 1409. Poljaci i Litvanci su rešili da oteraju nemačke krstaše koji su surovo vladali uz obalu Baltika...



Poljska je jasno crveno, ružičasto je Litvanija...


Početkom jula vojska koalicije je prešla reku Wislu s ciljem da osvoji utvrđeni Malbork, glavno uporište Krstaša. Do odlučujuće bitke došle je nedaleko odatle, kod Grunwalda, na severoistoku današnje Poljske, nedaleko od Olsztyn-a. Krvavi boj, kome je prethodila velika oluja sa gradom preko noći, trajao je celi dan. Poljacima je uspelo da ubiju Ulrich-a von Jungingen-a i slome kičmu vojne moći Krstaša koji se od posledica ovog poraza nisu više oporavili, iako su zadržali još izvesno vreme Malbork.



Jagailo u molitvi pred bitku


Podaci su različiti o broju učesnika u bici i procene se kreću od 22 do 36 hiljada na poljskoj i 13-24 hiljada na krstaškoj strani. Izvori iz tog doba govore o osam hiljada pobijenih Krstaša i 14 hiljada zarobljenih.

Eho ove bitke, koja je tokom burne poljske istorije dobila obeležje slovensko-nemačkog obračuna, ođekivao je najviše u 19. i 20. stoleću. Poljacima je bitka služila kao podsećanje na pobedu nad neprijateljskim Nemcima i inspiracija za obnavljanje države, dok su je Nemci, posebno propaganda u doba nacizma, predstavljali kao dokaz slovenske verolomnosti i podmuklosti.

Pored oficijelnog obeležavanja, kao i svake godine, hiljade ljubitelja istorije krenuće na Grunwaldskom polju jedni na druge u kostimima i sa oružjem iz onog doba u rekonstrukciju bitke. I u opšte pomirenje posle toga i veselje što bitka više nije prava...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...