DRVENI TORANJ RADIO-STANICE ZBOG KOJE JE IZBIO RAT

Milan Lazarević

Esesovci, preobučeni u Poljake, napali na današnji dan pre 70 godina nemačku radio-stanicu što je bio izgovor Hitleru za napad na Poljsku. Toranj od 111 metra je i dalje najveća drvena konstrukcija na svetu.

Jedan od najzanimljivijih istorijskih spomenika u Donjoj Šleziji (Šljonsku, kako kažu Poljaci) jeste najviša drvena konstrukcija na svetu u okolini mesta Gliwice (nemački Gleiwitz). Toranj od svog postavljanja 1935. (tada je to bila teritorija Nemačke) do dan-danas služi za emitovanje radio-programa. Tu je pre 70 godina inscenirana tzv. glivicka provokacija koja je poslužila kao izgovor za objavu rata Poljskoj. Time je, u stvari, počeo II svetski rat.



Na nemačku radio-stanicu 31. avgusta 1939. napali su esesovci, koji su „glumili“ Poljake, što je Hitler uzeo kao razlog za napad na Poljsku, koji je počeo 1. septembra u 4,45 sati ujutro. „Hitleru je na teritoriji uz granicu s Poljskom bila potrebna propagandistička stanica. Tu su živeli ljudi koji nisu ni znali šta su – Šlezijci, Poljaci, Nemci...“, objašnjava razlog postavljanja tornja Andrzej Jarzcewski, ključar i neka vrsta upravnika ovog objekta koji je danas spomenik ali i dalje služi svojoj svrsi.

Esesovci su upali oko osam sati uveče, bili su u civilu, govorili su poljski...Sav tehnički personal su isterali napolje, a na ulazu, da bi prikazali „poljsku svirepost“, su ubili nemačkog građanina (poljskog porekla), Frantiszka Honioka, koga su dovukli iz konclagera, sa još nekoliko tzv konzervi koje su hteli da podmetnu kao žrtve Poljaka. On je, u stvari, bio prva žrtva II svetskog rata...

Esesovci su imali u planu da na poljskom emituju proglas u kome bi navodni Poljaci rekli da su zauzeli radio-stanicu, da Poljska vrši moblizacija i da odatle oni idu na Berlin. Gliwice je ležalo na samo tri kilometara od tadašnje granice s Poljskom tako da bi se to čulo dobro i u Londonu i Parizu....

No, provokacija nije, ipak, bila savršeno pripremljena ili realizovana, svejedno. Napadači nisu umeli da postupaju s dosta složenom tehnikom. Glivicki relej je, naime, služio kao retranslaciona stanica tako da je u program ušlo samo devet reči od petomunutnog proglasa: „Pažnja. Govori radio Gliwice. Stanica je u poljskim rukama...“ Tu je emitovanje prekinuo jači signal iz Wroclawa, pa je planer i glavni organizator operacije Reinhard Heydrich za malo pukao od besa... Ali, i to je bilo dovoljno Hitleru za izgovor da zbog „graničnih provokacija od strane Poljske“ napadne susednu zemlju.

Istina o glivickoj provokaciji izašla je na videlo posle rata tokom Nirnberškog procesa. Detalje je izneo komandir SS-grupe Alfred Naujocks.

Drveni toranj u Glivicama postavila je firma Lorenz je 1935. Sa 111 metara visine bio je i ostao do danas najveća drvena konstrukciija na svetu. Na njemu sada ima čak 70 raznih antena, ne samo za radio-stanice nego i za mreže mobilnih telefonija. Nosači tornja su od smreke, i veoma otporni na uticaje vremena, spojeni sa 16 hiljada eksera od mesinga. Projektant, odnosno konstruktor je nepoznat. Kada su nedavno na Šleskom univerzitetu računarski simulirali ovaj toranj, naučnici su došli do zaključka da je projektant tornja morao biti pravi genije. Mnogi ga posećuju i danas, čak više zbog toga, nego kao značajno istorijsko mesto.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...