DOTIRANE ŠKOLSKE EKSKURZIJE

M.Lazarević

Ekskurzije bi se u načelu organizovale početkom juna, povodom godišnjica potpisivanja mirovnog ugovora u Trianonu (4. jun 1920.) koji je nekadašnju imperijalnu Ugarsku sveo u sadašnje mađarske granice

Vladajuća mađarska stranka FIDESZ predložila je parlamentu zakon kojim bi se osigurala sredstva za finansiranje programa školskih ekskurzija po susednim zemljama čiji su delovi, ili cela teritorija, pripadali bivšoj Ugarskoj. Ne može biti ni najmanje sumnje da će predlog biti usvojen jer ova stranka, posle izabora u aprilu, raspolaže s više nego uverljivom većinom od preko dve trećne poslanika u paralamentu.

Kako je obrazložio predsednik parlamentrarnog odbora za obrazovanje dr Zoltan Pokorni, ekskurzije bi se u načelu organizovale početkom juna, povodom godišnjica potpisivanja mirovnog ugovora u Trianonu (4. jun 1920.) koji je nekadašnju imperijalnu Ugarsku sveo u sadašnje mađarske granice. U okviru ovih ekskurzija realizovaće se i saradnja i razmena s mađarskim školama izvan Mađarske, a đaci će se sistematski upoznavati sa sadašnjim životom Mađara na celoj bivšoj teritoriji zemlje.

Trianonskim ugovorom utvrđene su granice Mađarske sa Austrijom, Čehoslovačkom, Rumunijom i Jugoslavijom. Njime je Ugarska izgubila oko dve trećine teritorija i oko 60 posto stanovništa, među kojima je ostalo oko tri miliona Mađara.

Ove ekskurzije će, verovatno, izazvati negodovanje u Slovačkoj, eventualno u Rumuniji, u kojima mogu biti shvaćene kao prikriveni vid nostalgije za velikiom Ugarskom i obnavljanja pretenzija na izgubljene teritorije. Te zemlje imaju i najveći procenat mađarske manjine a cela Slovačka je, do Trianona, pripadala Ugarskoj. U Srbiji, u kojoj Mađari (ima ih oko 290 hiljada) čine oko 3,91 posto stanovništva, ove ekskurije po Vojvodini verovatno neće biti komentarisane iako ima, naravno, i onih koji o tome imaju slično mišljenje kao i Slovaci. A što se Hrvatske tiče, koja je većim delom pripadala Ugarskoj, ali u u kojoj sada živi svega oko 18 hiljada pripadnika mađarske manjine, ovi školski izleti će verovatno biti pragmatski pozdravljeni kao prilog međusobnom boljem upoznavanju i, naravno, dobar posao za hrvatski turizam.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...