Preti pobuna studenata

Nikos Arvanites, Atina

Usaglašavanje oko budžetske 2014. godine u Grčkoj zahteva nova smanjenja državne administracije i državne imovine
(foto, protest studenata u Atini prošle godine protiv izmene zakona o univerzitetima i vladinih mera štednje)

Evropska trojka sa grčkom vladom pravi budžet za 2014. godinu gde bi od privatizacije bilo “namaknuto” oko 3,56 milijardi evra.

„Evropska trojka ne odobrava budžet za 2014, koji je podnet parlamentu“, rekao je Simon Okonor (O'Connor), portparol  predsednika Evropske komisije Oli Rena. Naglašeno je da mora doći do određenih izmena kako bi se prevazišao jaz između stavova grčke vlade i EK i postigao kompromis. 

Prodaja državne imovine i otpuštanje državnih službenika

Glavne privatizacije planiraju se u sferi nekretnina, nafte, 12 pomorskih i vazdušnih luka. Projekcija je za 2014. godinu da bi suficit mogao biti oko 1,6 odsto BDP uz stopu nezaposlenosti od 24,5 odsto.

Planira se smanjenje rashoda za 18,7 odsto, odnosno 443 miliona evra. Deo tih ušteda biće i smanjenje zapošljavanja vanrednih profesora i broja naučnih projekata.

Po proračunima recesija je u 2013. Godini bila oko 4 odsto a nezaposlenost 25,5 odsto. Za 2014, predviđa se rast od 0,6%, dok se još traži usklađivanje budžeta za oko 5,2 milijardi evra. Zamenik ministra finasija Kristos Stakoras (Christos Staikouras) smatra da su glavni ciljevi budžeta za 2014. godinu postizanje primarnog suficita, obnova ekonomije i privrede, jačanje održivosti javnog duga i izlazak Grčke na tržišta. On kaže: "Verujemo da ćemo ostvariti ciljeve i oni se zaista preklapaju.“ 

Pobuna studenata na pomolu?

Ministar prosvete Grčke poziva administrativne radnike koji su u štrajku i osam rektora univerziteta na dijalog kako bi se došlo do rešenja i otvaranja fakulteta. U sklopu reforme javnog sektora, Ministarstvo obrazovanja je dostavilo naredbu grčkim univerzitetima da se 1.349 administrativaca stavi na “mobilnu listu”, što znači da će u roku od šest meseci biti raspoređeni na nova radna mesta u sastavu državne administracije ili ostati bez posla.

Grčki univerziteti i fakulteti se, prvi put posle vojne hunte okončane 1973. godine, nalaze u stanju haosa zbog najave smanjenja fakultetske administracije i otpuštanja jednog broja nastavnog osobolja shodno vladinim merama štednje i racionalizacije prema uslovima EU i MMF. Haos na grčkim univerzitetima se nastavlja već 12. nedelju, koliko su u štrajku administrativni službenici u visokoškolskim ustanovama.

Na ovaj način urušen je visokoškolski sistem u Grčkoj što može biti dodatni okidač za politčke nemire više od sto hiljada studenta i njihovih roditelja zbog mogućeg gubitka školske godine. Podaci govore da je ove školske godine upisano 69.288  studenata koji već treći mesec ne pohađaju nastavu zbog vladine odluke.

Ministar prosvete Kostas Arvanitopulos se zalaže za “mirno i kompromisno rešenje, koje podrazumeva odgovornost”.

Realno, opasnost od gubitka za 70.000 brucoša procenjuje se na desetine miliona evra bez mogućnosti povraćaja novca. Ovo može biit “okidač” za velike studentske proteste protiv vlade Grčke, uz podršku profesora , sindikata i opozicionih partija, pre svega Sirize koja ima jako uporište na univerztetima u Atini i Solunu.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...