EU sada nudi da plati i gasovod iz Slovačke za Ukrajinu

M. Lazarević

Time bi se pomoglo Ukrajini da bude manje zavisna od isporuka gasa iz Rusije ali ta ideja je došla dosta kasno i traži vremena za realizaciju. A i preslaba je da Kijev privuče Briselu

Evropska komisija odlučila je, kako saznaje Fajnešnel tajms (The Financial Times-FT), da EU plati troškove postrojenja koje će omogućiti da se plin, koji se dosad preko Ukrajine prenosio u Slovačku i dalje prema zapadnoj Evropi, može transportovati i u obrnutom pravcu tojest iz Slovačke za Ukrajinu. Time bi se pomoglo da Ukrajina bude manje zavisna do ruskog gasa.

Ta odluka  je, medjutim, doneta (ili je bar objavljena) pošto se Ukrajina već izjasnila da neće potpisati sa EU Sporazum o pridruživanju. I da je doneta ranije, teško da bi bitno uticala na Kijev da se “otkači” od Rusije jer su ulozi u toj igri u trouglu Moskva-Kijev-Brisel mnogo veći od desetak miliona dolara koliko bi koštalo postrojenje koje bi omogućilo da slovačkim gasovodom gas ide i u suprotnom smeru, tojest natrag prema Ukrajini.

Slovačka između Ukrajine i Rusije

Glavni dobitnik u tome bila bi Slovačka, tj preduzeće Eustrim (Eustream, sa učešćem države od 51 posto) koje gazduje plinovodom. Lane ga je koristila sa 51 posto  kapaciteta ali je, ipak, ostvarila profit od 266 miliona evra. Sa boljim korišćenjem kapaciteta profit bi bio značajno veći.

U Eustrimu, kako pišu slovački mediji, priznaju da se radi, zajedno sa EK i ukrajinskim partnerima, na Memorandumu o mogućem transportu plina iz Slovačke u Ukrajinu. Iako su pregovori poodmakli, ništa još nije potpisano tako da je prerano da se komentariše detalji još nepotpisanog dokumenta.

Celu stvar izgleda komplikuje činjenica što istovremeno, već dva-tri meseca, Slovačka vodi pregovare sa Gazpromom od kojih se očekuje izvesno smanjenje cena. Ruskoj strani, naravno, ne ide u prilog da te pregovore završi brzo i odobri smanjenjenje cena, dok ne vidi kako  će  se Slovačka poneti preama rusko-ukrajinskom sporu oko gasa. U slovačkom Ministarstvu privrede odbijaju svaku vezu između ove dve stvari koja je, ipak, nevidljiva samo za one koji neće da je vide.

Pritisak na slovačkog premijera

U Slovačkom društvu za spoljnu politiku (koje je jedna vrsta stalno otvorene tribine za sporne situacije) tvrde, međutim, da zemlja nema mogućnosti izbora.

“Imamo važeću legislativu koja Eustrimu nalaže da realizuje i transport u obrnutom smeru, ako za to ima kapaciteta. Ukoliko se ne bi napravila pripojka za isporuku gasa do ukrajinske granice to bi značilo kršenje pravila EU o jedinstvenom tržištu”, tvrdi Aleksandar Duleb iz ovog društva.

Eustrim je još do nedavno tvrdio da isporuka plina u obrnutom smeru, tojest od zapadne do istočne granice zemlje, nije moguća, odnosno traži dosta vremena da bi se stvorili tehnički uslovi. FT, međutim, saznaje da su  slovačkog premijera Roberta Fica na oktobarskom samitu Unije u ovoj stvari  “pritisli” predsednik EK Žose Manuel Barozo (Jose Manuel Barroso) i drugi visoki funkcioneri EU čemu on teško može da se odupre.

Kao primer, kako se može plin vratiti nazad na istok a da se na tome i nešto ućari, uzima se se slučaj nemačkog RWE koji ima ugovor s Gazpromom po principu “take or pay“, tojest obavezan je da plati ugovorene količine plina i kada mu plin ne treba. A pošto zapadni kupci gasa plaćaju ruski gas znatno manjje nego ukrajinski, na dobitku su RWE i ukrajinski kupci tog gasa s kojima RWE ne zna šta će. To se, naravno, nikako ne sviđa Gazpromu koji je još kad se ta ideja pojavila najavio da će upotrebiti sva pravna sredstva da tako nešto spreči.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...