Sirija: američki snimci žrtava hemijskog napada - montirani, ističe Moskva

Danijela Ćirović

Rusija je tražila hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN, pa je sinoć otkazala, dok su Britanija, Francuska i SAD pripremile rezoluciju kojom se Bašar al Asad optužuje za napad hemijskim oružjem 21. avgusta. Predlog iz Moskve da Asad ovo svoje naoružanje stavi pod međunarodni nadzor odložio je i glasanje u američkom Senatu. Izrael, Arapska liga i pobunjenici ostali su nepokolebani po pitanju hitne intervencije. Snimci žrtava navodnog hemijskog napada u Guti, koji se danima vrti na američkim TV stanicama, zapravo je montiran, saopštava Moskva a potvrdio je UNHCR. Rusi upozoravaju i da islamisti spremaju još jedan iscenirani hemijski udar. Džihadisti u regionu okupljaju se zarad borbe protiv „bezbožničkog alavitskog režima“
(Protest ispred američke ambasade prošlog vikenda u Bejrutu - AFP)

Vanredna sednica Saveta bezbednosti UN o Siriji, koja je trebalo da se održi sinoć na zahtev Rusije, odložena je do daljeg, takođe na predlog Moskve. Razlog za otkazivanje sednice sinoć nije bio poznat. Ono što se zna jeste da je prethodno Rusija tražila hitan sastanak, i to u momentu dok su zapadne zamlje (Britanija, Francuska i SAD), pripremale rezoluciju o stavljanju sirijskog arsenala hemijskog oružja pod međunarodnu kontrolu. Nadzor nad sirijskim oružjem usaglašen je između ruskog i sirijskog šefa diplomatije dan ranije u Moskvi. Rusija je juče u jednom momentu poručila Francuskoj da je neprihvatljiv predlog da se usvoji rezolucija u SB UN na osnovu koje bi odgovornost za navodno izvršeni napad 21. avgusta, bila pripisana sirijskom režimu.

Sirijski ministar spoljnih poslova Valid Mualem pojasnio je juče da je država spremna da zaustavi proizvodnju hemijskog oružja.

„Spremni smo da kažemo gde se hemijsko oružje nalazi, da zaustavimo proizvodnju i pokažemo postrojenja predstavnicima Rusije, drugih zemalja i UN“, naveo je on.

sirija alep naselje rusevine

Rezidencijalni deo grada Sarakiba, jugozapadno od Alepa, u ruševinama usled sukoba u Siriji (AFP)

Arapska liga, Izrael i opozicija protiv

Iako je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov juče istakao da Moskva radi na „efikasnom, konkretnom“ planu na osnovu kojeg bi oružje bilo stavljeno pod međunarodnu kontrolu i da o detaljima plana razgovara sa Damaskom, kao što je i američki Senat odložio najavljeno glasanje o vojnom udaru zbog ove ruske inicijative – Izrael, Arapska liga i sirijska opozicija nisu ubeđeni.

„Čuli smo za inicijativu. Govorimo o hemijskom oružju, ali to neće zaustaviti prolivanje krvi sirijskog naroda“, rekao je šef diplomatije Bahreina šeik Khaled bin Ahmed al Khalifa juče u Džedi. Bahrein je predsedavajuća zemlja sednice Veća zalivske saradnje, čije su članice isključivo sunitske monarhije a pojedine od njih (Saudijska Arabija i Katar) otvoreno podržavaju militante u Siriji. Sirijska opozicija takođe je kritikovala ruski plan, istakavši da se radi o „političkom manevru“, prenosi Al Arabija, dok je Izrael „izrazio sumnju“.

SAD „neće dugo čekati“

Državni sekretar SAD Džon Keri izjavio je da Amerika čeka „istinski i proverljiv“ plan Rusije, ali da „neće dugo čekati“. Keri je naznačio i da cilj eventualnog napada nije svrgavanje sirijskog režima, „već slabljenje njegove vojne moći“. Sekretar za odbranu Čak Hejgel dodao je da je potrebno da SAD pokažu „uverljivu pretnju vojnom akcijom“ kako bi se Sirija osetila dovoljno pod pritiskom i predala hemijsko oružje. Za to vreme, najavljeno je da grupa američkih senatora, kako demokrata, tako i republikanaca, radi na rezoluciji kojom bi se UN dao rok od 60 dana da sprovedu akciju uklanjanja ovog naoružanja a u slučaju da se to ne dogodi, predsedniku Baraku Obami bile bi date odrešene ruke za vojni napad.

S druge strane, Iran je uputio gotovo otvorenu pretnju Izraelu ukoliko ipak dođe do napada na Siriju. Zamenik šefa diplomatije Hosein Amir Abdolahian upozorio je da bi u tom slučaju Tel Aviv bio pod pretnjom „određenih grupa i pokreta, osnovanih u poslednje dve-tri godine“. Abdolahian je pozdravio rusko-sirijski plan, ali i naznačio da Teheran ima dokaze da su hemijsko oružje prošlog meseca upotrebile sirijske pobunjeničke grupe „a ne režim, kako tvrde SAD“.

Islamisti spremaju još jedan hemijski napad

Iranska televizijska stanica PresTV objavila je juče ruske navode da je UN Veće za ljudska prava (UNHCR) potvrdilo da su video snimci i fotografije, kojima se navodno potkrepljuje stav da se radi o žrtvama hemijskog napada u blizini Damaska, zapravo montirani. Saopštenje je došlo iz ruskog Ministarstva spoljnih poslova u kojem se navodi da su međunarodni stručnjaci, kao i sirijska javnost i verski lideri predstavili svoje dokaze na 24. zasedanju UNHCR u ponedeljak u Ženevi. Kako se dodaje, podaci koje su izneli brojni svedoci upućuju na činjenicu da su hemijsko oružje u predgrađu Damaska - Guti, 21. avgusta, upravo upotrebili militanti koji se bore protiv sirijskog režima. Američka administracija, inače, danima koristi ovaj materijal koji se emituje na lokalnim stanicama i prikazuje kongresmenima a kako bi se pridobila saglasnost za vojnu agresiju.

Rusija je, takođe, upozorila da postoje obaveštajna saznanja da islamisti koje podržavaju strane zemlje, pripremaju napad na Izrael upravo hemijskim oružjem, i to iz sirijskih oblasti koje kontroliše vlast, kako bi iscenirali još jedan incident i isprovocirali SAD da pothitno krenu u intervenciju.

Glavni urednik libanskog dnevnika Al Akhbar Ibrahim al Amin primetio je da je rusko-iranska „strategija“ urodila plodom i, u trenutku kada se činilo da nema načina da se vojni udar na Siriju spreči, ipak „izmanevrisala“ barem privremeno odlaganje vazdušnog napada.

„Ovo savezništvo operiše na više nivoa: Rusija ima diplomatsku ulogu, dok je Iran spreman da se pokaže po pitanju vojne snage, ako dođe do regionalnog sukoba sa SAD. Teheran ne samo da je u stanju da se suoči sa Vašingtonom u Siriji i okruženju, već je sposoban da mu nanese ozbiljnu štetu“, piše Amin u uvodniku.

Rusi su se dosetili načina da odlože vojni udar, „ali na način da SAD to ne shvate kao svoj poraz a da se Damask istovremeno ne oseća kao da se potpuno predao“. Amin ponavlja da se verovatno radi tek o odlaganju a ne otkazivanju vojne intervencije, ali da su u trenutnoj krizi presudni „upravo ovakvi detalji“.

Jordanski džihadisti najistaknutiji

Informacije o pretnjama koje u regionu dolaze od raznih ogranaka Al Kaide i mogu da destabilizuju okolne zemlje, iz dana u dan pune stranice bliskoistične štampe. Jedna od glavnih tema libanskih novina prethodnog dana bila su obaveštajna saznanja o regrutovanju mudžahedina u ovoj zemlji, o čemu je Balkanmagazin pisao, dok su juče jordanski mediji opširno izveštavali o planovima lokalnih džihadista da se aktivnije uključe u rat u Siriji, ako dođe do američkog udara. Stručnjak za islamističke grupe Hasan Abu Hanieh ocenio je za Džordan tajms da se Jordanci ubrajaju među najistaknutije strance u islamističkim grupama koje se bore protiv režima Bašara al Asada. Stotine njih se navodno pridružilo radikalnim i ultrakonzervativnim salafističkim džihadistima Džabhat al Nusre i takozvanoj Islamskoj državi Iraka i Levanta a obe organizacije su povezane sa Al Kaidom, tvrdi Hanieh. Jordanske salafije postavili su Siriju za „poslednju platformu svetog rata“ protiv vesternizacije, nesunita i „bezbožničkih“ sekularnih režima u arapskom svetu. Vlasti u Amanu zabrinute su da bi šire angažovanje lokalnih džihadista u sirijskom ratu moglo da izazove ozbiljne posledice po sam Jordan.

Vođa jordanskih salafija Mohamed Šalabi, poznatiji kao Abu Sajaf, tvrdi da se 700 Jordanaca trenutno bori u okviru islamističkih snaga u Siriji a „kako bi se pomoglo sirijskim sunitima protiv neverničkog alavitskog režima“, te i „uspostavio šerijat“. Abu Sajaf je za Džordan tajms izjavio da je alavitski režim naneo nepravdu sunitima i da je borba protiv Bašara al Asada „dužnost svakog muslimana“. 

Analitičar Hanieh je ocenio i da se džihadisti pripremaju da udare na šiitske organizacije koje danima obećavaju da će braniti Siriju, tako što će u slučaju eventualnom američkog napada bombe okrenuti ka Izraelu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...