Sirija: šeici finansiraju Obamin rat, Al Kaida upala u Malulu

Danijela Ćirović

Istraživanja ruskih stručnjaka pokazala su da su jedan od napada hemijskim oružjem u Siriji, 19. marta, izveli pobunjenici. Izveštaj je poslat u UN. Američki Kongres odbio je predlog ruske Dume da se sastanu pre zasedanja 9. septembra. Al Kaidina Nusra upala je u hrišćansko selo Malulu, koje je pod zaštitom UNESCO. Pojavili su se i „beli“ mudžahedini sa Kavkaza. Džon Keri je izjavio da su „pojedine arapske zemlje“ ponudile da pokriju troškove rata ako SAD budu išle „do kraja“. Dva italijanska broda krenula su ka Libanu
(foto: Sukobi režima i Al Kaide u jučerašnjem napadu na hriscansko selo Malulu - AP)

Istraživanja ruskih stručnjaka pokazala su da hemikalije koje su korišćene u napadu izvedenom 19. marta u Alepu ne pripadaju standardnoj municiji sirijske vojske i da je granata bila slična oružju koje prave pobunjenici. Kako je saopštilo rusko Ministarstvo spoljnih poslova, izveštaj od 100 strana o analizi uzoraka koje su Rusi uzeli u predgrađu Kan al Asal, predat je u UN, jer bi podaci „značajno mogli da pomognu“ u istrazi.

Napad 19. marta jedan je od nekoliko sirijskih sukoba u kojima je korišćeno hemijsko oružje a za šta Amerika tvrdi da je odgovoran režim Bašara al Asada, te je nekoliko dana posle poslednjeg incidenta 21. avgusta u predgrađu Damaska, najavila i vojnu intervenciju. U martovskom sukobu ubijeno je najmanje 26 civila i sirijskih vojnika a 86 ih je povređeno.

Rusi kritikuju „pogrešan selektivan pristup“ nekih država u izveštavanju, objavile su ruske agencije a prenose gotovo svi sirijski mediji. Pozivi na hitnu intervenciju posle napada na istočno predgrađe Damaska ukazali su na „očigledne pokušaje da se zabašure incidenti trovanja pripadnika vojske gasom 22, 24. i 25. avgusta“, navodi MSP iz Moskve.

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun rekao je pre tri dana da su istražitelji UN spremni da se vrate u Siriju radi istrage o još nekoliko slučajeva upotrebe hemijskog oružja, uključujući i 19. mart.

Sirijci-u-izbeglickom-kampu-Zatari

Sirijci u izbeglickom kampu Zatari u jordanskom gradu Mafraku, 80 kilometara od Amana (Rojters)

Kongres odbio susret sa ruskom Dumom

Sirijski režim od početka tvrdi da su nervni gas sarin 21. avgusta bacili pobunjenici, odnosno teroristi povezani sa Al Kaidom. Političko-medijski savetnik predsednika Butaina Šaban odbacila je navode sa Zapada da je režim kriv za ovaj napad. Ona je još jednom pozvala SAD i druge zapadne zemlje koje se zalažu za što hitniju intervenciju, da ipak sačekaju izveštaj tima UN, koji bi trebalo da bude gotov do kraja ovog meseca.

Potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Sirije Valid Mualem otputovaće u Moskvu 9. septembra i razgovarati sa šefom ruske diplomatije, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova. Istog dana očekuje se i sednica američkog Kongresa gde će se razmatrati rezolucija koju je spoljnopolitički odbor pripremio u korist vojne intervencije SAD.

Pokušaj ruske Dume da razgovara sa predstavnicima Kongresa SAD propao je, pošto su zvaničnici iz Vašingtona odbili predlog sastanka na ovu temu, prenosi Sirian njuz. Ruski predsednik Vladimir Putin najavio je da će članice G20 sinoć uz večeru u Sankt Peterburgu razgovarati o situaciji u Siriji, mada se neće nasamo sresti sa američkim kolegom.

Džihadisti napali hrišćansko selo

Bliskoistočni mediji bili su juče puni izveštaja iz okoline Malule, hrišćanskog sela u Siriji koje je pod kontrolom režima. Protivnici sirijskog režima iz ovog regiona javili su da se Asadove snage i Al Kaidini teroristi bore za ovo selo već dva dana. Šef britanske Organizacije za ljudska prava Rami Abdul Rahman naveo je za Al Arabiju da su pripadnici Al Kaidinog ogranka Džabhat al Nusra upali u selo preko noći. Uprkos jakim vojnim snagama u selu na zapadu Sirije, Abdul Rahman kaže da su ovi pobunjenici ušli na ulice peške, kao i da su na kratko zauzeli crkvu i džamiju. Od juče ujutru čuje se pucnjava na brdima oko Malule, koja je pod zaštitom UNESCO kao spomenik svetske baštine.

Izveštaji iz regiona navode da se pripadnik Nusre u sredu digao u vazduh na režimskom punktu na ulazu u Malulu. Selo se nalazi 60 kilometara severoistočno od Damaska i ima 3.300 stanovnika, od kojih neki i danas govore dijalektom aramejskog, kojim je, kako se veruje, govorio i Isus Hrist. Jedna monahinja iz manastira u Maluli izjavila je da su teroristi napustili hotel „Safir“ na brdu, koji su prethodnog dana zauzeli. Kako je rekla, stanovništvo se plaši da će se „islamski militanti vratiti u ’Safir’ i ponovo zapucati dole na selo“. Ova monahinja je navela i da je oko sto stanovnika došlo u manastir da potraži utočište. Siročići koji žive u manastiru, njih 27, odvedeni su da prenoće u obližnjoj pećini kako bi izbegli eventualno krvoproliće i upad u hrišćanske hramove. Bliskoistočni mediji su juče podsećali i da hrišćani u Maluli do sada nisu imali problema sa islamskom zajednicom u zemlji.

Nova grupa mudžahedina došla s Kavkaza

Pobunjeničke snage džihadista u Siriji poslednjih meseci još su se više pocepale, naročito na one koji su lojalni lokalnim vođama i one koje su verne iračkom ogranku Al Kaide. U amaterskom video snimku, objavljenom u sredu, primećuje se i jedan stranac među mušarcima s bradama a koji je izjavio da je došao sa Kavkaza da povede „sveti rat“, džihad.

„Naša brigada zove se Mudžahedini Kavkaza i Levanta i s nama su naša braća iz celog sveta“, rekao je on i dodao da se ova grupa distancirala od svih drugih džihadista, te i od Nusre. Dnevnik Al Baath iz Damaska poziva se na američke medije (AP i Njujork tajms), objavljujući i da se ova ćelija od 50 islamista, koje su trenirali obaveštajci SAD, infiltrirala u Siriju, prešavši iz Jordana. Većina oružja koja je dostavljena pobunjenicima u Siriji, došla je na zalaganje Saudijske Arabije i Katara, navodi list, a među vojnom opremom nalaze se i „ekstremistički elementi“.

Saudijci i Katar ponudili finansijsku podršku SAD

Istovremeno, iz SAD su stizale procene koliko bi udar na Siriju koštao Ameriku. Komandant američke Mornarice admiral Džonatan Grinert izjavio je da trošak eventualnog napada „ne bi bio izuzetan“ a Sirian njuz se poziva na Vašington post i citiranog državnog sekretara SAD Džona Kerija. On je na sednici Senata poručio kolegama da su se arapske zemlje složile da snose troškove za čitavu operaciju svrgavanja Bašara al Asada, pa čak i za invaziju na Siriju ukoliko Amerika povede akciju.

„Neke od njih su zapravo navele da, ako su SAD spremne da preduzmu punu operaciju kao što smo to radili ranije na drugim mestima, da će pokriti troškove. Eto koliko su ove države posvećene cilju. Ovo još nije na stolu, ali oni su ozbiljni da se ovako reše stvari“, poručio je Keri. Tako, komentariše dalje Sirian njuz, „američke trupe i vojnici postali su plaćenici saudijskih i katarskih šeika“.

„Ovo, takođe, daje odgovor na pitanje i kako će Sjedinjene Države sebi da priušte još jedan rat na Bliskom istoku, kad su im kase bukvalno prazne“, navodi ovaj portal.

obama seici karik

Predsednik SAD u službi saudijskih i katarskih šeika (Sirian njuz)

Rijadu se žuri zbog Irana

Analitičar Naser al Tamimi ocenjuje za Al Arabiju da se Saudijcima toliko žuri da sruše Asadov režim ili zato što će to povećati uticaj Al Kaide ili se rat preliti i u susedne zemlje, ili zato što bi to bila rampa za jačanje iranske moći u regionu. Iznenađujuće je, kaže Tamimi, da Rijad veruje da trenutno ni SAD ni Izrael ne mogu da zaustave nuklearni program Irana, te je saudijski „pretpreventivni“ rat u Siriji i izvan nje logičan i hitan. Ovakav stav vrlo je riskantan, navodi dalje Tamimi, jer preti da dovede do pojave sirijskog Hezbolaha i da se sukob prenese i na zemlje poput Jordana čije su granice otvorene zbog prijema izbeglica.

„Zbog povećane opasnosti, jači uticaj Al Kaide u Siriji mogao bi da gurne šiitske zajednice u Iraku i drugim državama u oblast bliže Iranu. Eskalacija verskog sukoba mogla bi da zahvati i Saudijsku Arabiju i pojača ekstremističke težnje među pripadnicima tamošnje šiitske manjine“, ocenjuje Tamimi, ističući da strana intervencija u Siriji očigledno ne može da se vodi pod kapom borbe protiv terorizma. Tamimi navodi i da satelitske fotografije koje su nedavno objavljene upravo pokazuju „koliko je Rijad ozbiljan u svom naumu protiv Irana“. Saudijci, naime, imaju novu balističku raketnu bazu blizu Rijada, punu moćnih kineskih raketa dovoljnog raspona da dostignu Izrael i Iran.

Al Džazira je juče objavila i izjavu iranskog vrhovnog vođe, ajatole Ali Hameneija, koji je rekao da se Vašington koristi navodnim hemijskim napadom kao „uvodom u napad“, te i izgovorima o ratu „iz humanitarnih razloga“.

„Sjedinjene Države greše i sigurno je da će patiti, baš kao što su patili i u Iraku i Avganistanu“, rekao je ajatola. Od šefa iranskih specijalnih jedinica Kasima Soleimanija stigla je i poruka da će Teheran podržati Siriju „do kraja“. Američki cilj nije zaštita ljudskih prava, rekao je Soleimani, već uništenje fronta otpora prema Izraelu.

am ofic

Američki oficiri postavili poruke protiv napada na Siriju na Fejsbuku (Syrianfreepress)

Američki vojnici protiv intervencije

U moru događaja i izjava na Bliskom istoku, juče je stigla i vest iz Libana da se dva italijanska ratna broda približavaju obali ove zemlje kako bi, ako počne rat u Siriji, zaštitili italijanske vojnike pri mirovnoj misiji UN na jugu zemlje. Italija trenutno ima 1.000 vojnika u ovoj misiji u Libanu. Brodovi su u sredu krenuli iz Italije i uploviće u zapadni Mediteran.

Sirijski portali objavili su i fotografije američkih oficira, koji su ih postavili na Fejsbuk profile. Oni su se slikali u američkim uniformama sa rukom ispisanim porukama koje drže ispred lica zbog zaštite identiteta, a na kojima, između ostalih, piše „Nisam se prijavio u Mornaricu da bi se borio na strani Al Kaide u sirijskom građanskom ratu“. Našla se i pokoja karikatura, pa tako jedna prikazuje američkog predsednika kako ljubi nogu zalivskom šeiku, izgovarajući „Da, mi to možemo.“ (Yes, 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...