Funkcija kao nagrada za poslušnost jeste - korupcija

Milan Lazarević, PRAG

Češko tužilaštvo menja dosad uobičajen pogled na to šta se može tretirati kao korupcija...
(foto, Petar Nečas, češki premijer koji je danas podneo ostavku)

Tužilaštvo iz moravskog Olomouca, koje je dobilo u nadležnost da rešava slučaj iz Praga (zbog  sumnje da bi praško tužilaštvo slučaj gurnulo pod tepih), i čiji su potezi, inače, već izazvali pad premijera Petra Nečasa, a mogu dovesti i do vanrednih izbora, ulazi u istoriju češkog pravosuđa.  Ovo tužilaštvo je, može se reći, uobičajene „dilove“ s političarima kojima su za poslušno ponašanje davane kao nagrade dobro plaćene javne funkcije u državnim preduzećima,  proglasilo  za  korupciju. To nije, inače, jedina stvar koja se stavlja na dušu vladi i njenim predstavnicima ali je sigurno od najvećeg principijelnog značaja za političku i pravosudnu praksu.

U ovom slučaju reč je o tri sada već bivša poslanika ODS – najveće stranke vladine koalicije, Petru Tluhoržu, Ivanu Fuksi i Mareki Šnajderu, koji su važili kao „pobunjenici“ u stranci i često odbijali da glasaju za vladine predloge što je, usled tesne većine u parlamentu, praktično blokiralo vladu. Pre nekoliko meseci vlada im je ponudila lukrativna mesta u upravnim i nadzornim odborima državnih preduzeća, ako se odreknu poslaničkih mandata, što su oni i prihvatili. I sami lideri stranaka u vladi priznaju da je to uobičajena praksa koja nije baš najčistija ali je to, kako kažu a što je notorna istina, deo politike ne samo njihovih stranaka, i ne samo u Češkoj...

Zamenik olomuckog tužioca Pavel Komar, međutim, u izjavi Hospodaržškim novinama decidirano tvrdi:

„Dobili su obećanje da će, ako urade nešto što, inače, ne bi uradili u normalnim okolnostima, dobiti neku neopravdanu povoljnost. Po mom dubokom uverenju, radi se o mitu“.  Zato je odlučio da krivično goni ova tri poslanika koji su dobili veoma dobro plaćena mesta u organima tri državna preduzeća  - Čepro (skladištenje i prodaja nafte), Česki aeroholding (nacionalni avio-prevoznik  ČSA i praški aerodrom) i Česke drahi (železnice).

Ovaj tužilac ne isključuje da je pomenuta trojka dobila još nešto osim ovih dobro plaćenih funkcija i kaže da se istraga nastavlja i u tom pravcu. Ali, po njemu je i samo to što su na ovaj način dobili te funkcije, prema zakonu, mito.

„Kada pogledate Krivični zakon tamo se definiše korupcija kao dobijanje neopravdane povoljnosti.  Mi smo navknuti da pod tom povoljnošću smatramo samo novac ali to nije u redu. Ovi poslanici su dobili ta mesta u državnim preduzećima ne zato što su bili kvalifikovani za to. Radilo se o direktnoj nagradi za to što su se odrekli mandata... Kada neko na takav način dobije funkciju na kojoj godišnje može zaraditi bar milion kruna (oko 40 hiljada evra prim. ML), to je isto kao kad bi dobio taj milion na ruke, kao nagradu za neko glasanje“, dodao je Komar. 

Premijer u ostavci Nečas je krivično gonjenje ovih poslanika oštro osudio. Distribucija funkcija je, po njemu, deo politike svake stranke. Ranije su po odlasku s političke funkcije, naprimer poslanik ODS Rostislav Kot i socijaldemokratski premijer Vladimir Špidla (postao evrokomesar), dobijali posao u Briselu. Da li to znači da je i to bilo protivazkonito, pitao  je on.

Komar je odgovorio da se ovo tužlaštvo nije bavilo tim ranijim slučajevima, ali u ovom slučaju se već spekulisalo o tome da ti poslanici nisu imali kvalfikacije i druge pretpostavke za te funkcije nego da se radilo o tome da im je dato „nešto za nešto“.

„Kod ta tri poslanika imamo jasno dokazano da se radilo o trgovini. Oni su unapred znali da će, ako se odreknu mandata, dobiti neopravdanu povoljnost, koju bez toga ne bi mogli dobiti. Ukratko, to je ništa drugo nego - mito“.

Ako bi to olomučki tužioci dokazali na sudu, time bi bez sumnje otvorili novu stranu u istoriji češkog pravosuđa. Jer, i u Češkoj partizacija javnih funkcija prešla je poslednjih godina podnošljivu meru, naravno, za ovdašnje standarde. Do toga da se ljudi masovno učlanjuju u stranke na vlasti da bi preko njih došli do posla, što je masovna pojava u Srbiji, ovdašnje društvo je ipak, još daleko...

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...