Kina slavi Snoudena: razotkrio američku hipokriziju

Milan Lazarević

Državni medji nekoliko dana ćutali o najtraženijem Amerikancu, koji se sklonio u Hongkong, a potom su počeli da ga slave, preporučujući vladi da ga ne izruči
(ilustracija, Edvard Snouden, na koga traje lov po čitavom svetu, prema nagađanju medija, nalazi se u Hong Kongu)

Nekoliko dana u Kini je vladala poptpuna tišina u pogledu Edvarda Snoudena (Edward Snowden) koji je napustio SAD i sklonio se u Hongkong. Sinoć su, međutim, kineski mediji su prestali da ćute i na sva zona počeli da hvale i slave ovog čoveka – najtraženijeg Amerikanca koji je svetu razotkrio krajnje neprijatne tajne za američku vladu o programu Prism i špijuniranju na internetu.

edvard snouden

Edvard Snouden

Snouden je, ističu unisono kineski mediji, isto tako sjajan borac protiv sistema kao što je i osnivač VikiLiksa (WikiLeaks) Džulijan Asanž (Julian Assange) koji je od lane faktički „hiberniran“ u ekvadorskoj ambasadi u Londonu.

julijan asang

Džulijan Asanž

Razotkrivanje špijunskih programa još jednom ukazuje na arogantan karakter politike SAD, ističe državna agencija Hsinhua i zaključuje: „Lažna slika SAD kao zemlje demokratije, slobode i ljudskih prava raspada se sama od sebe...“  Agencija je poželela dobrodošlicu „čoveku koji je otkrio prljave metode kojim se služi glavna američka špijunska centrala NSA. Ne sme se dopustiti da takvi ljudi kao što je Snouden završe u zatvoru“.

Hsinhua se podsmeva izjavama američkih političara u kojima oni žestoko kritikuju Kinu za praćenje i cenzurisanje Interneta, posebno „veliki govor“ koji je 2010. održala Hilari Klinton (Hillary Clinton) na temu „Sloboda na vebu“. U komentaru se ne štedi ni Gugl (Google) koji je se žalio na intrevencije u svoj e-mail sistem iz kineskih računara i pretio privremenim povlačenjem iz Kine.

klinton hilari

Hilari Klinton

„Ukoliko Gugl poštuje svoje ranije najave, program Prism mu daje mnogo više razloga da ispuni svoje pretnje“.

Slučaj jasno ukazuje na licemerje i aroganciju SAD, konstatuje kineski dnevnik, blizak vladi, Global Tajms (The Global Times), i preporučuje vladi da ne izruči Vašingtonu Snoudena. Ovaj list Snoudena smatra „šansom za Kinu“ jer „njegove informacije mogu poslužiti kao argumenti u razgovorima s Amerikancima“. 

Kineske vlasti će uskoro morati da odluče o tome kako će reagovati na mogući zahtev iz SAD za izručivanje Snoudena koji je stigao u Hongkong s gomilom tajnih dokumenata. 

Američki istražitelji sada, kako javlja agencija Blumberg (Bloomberg)  ispituju da li je ovaj odbegli kompjuterski stručnjak možda ranije sarađivao s kineskim tajnim službama. Dosad za to, međutim, prema agenciji, nisu našli nijedan dokaz.

Prema nekim komentarima u svetskoj štampi, kineskoj vladi bi u očima slobodarskog sveta škodilo kada bi se odlučila da Snoudena vrati u SAD.  Jer, to što je uradio je doprinos slobodi u celom svetu...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...