Povratak ERT ili pad vlade?

Nikos Arvanites, ATINA

Uzbuđenje povodom gašenja državne radiotelevizije, prikriva teške dileme pred kojima je grčka vlada
(foto, Atina, 14.06.2013 - protest grčkih pesnika i umetnika ispred Parlamenta u Atini, povodom odluke Vlade Grčke o obustavljanju emitovanja programa državne televizije ERT)

Umesto da se suoči sa analzom mera MMF i EU koje su se pokazale kao kontraproduktivne po Grčku, vlada Antonisa Smarasa aktivrala je krizu oko zatvaranja državnog javnog servisa ERT što je i nagoveštaj teških rezova i otpuštanja u grčkim javnim preduzećima.

Istovremeno, Grčka nije uspela da između Ruske Federacije i Azerbejdžana pronađe strateškog partnera za svoju gasnu kompaniju.

atina kzs

Atina, 14.06.2013 - konferencija za novinare predsednika Evropske unije emitera (European Broadcasting Union) u sedištu grčke državne televizije ERT, povodom odluke Vlade Grčke o obustavljanju emitovanja programa javnog servisa: Jean-Paul Philippot

Tv drama kao manevar

Nivo investicija, posebno stranih, u Grčkoj je nizak a sama Grčka je postala prva razvijena zemlja čiji je status vraćen na „tržište u razvoju“. Tako je njujorška kompanija MSCI snizila grčki investicioni i kreditni rejting pa je grčki indeks akcija potonuo za 83 odsto od 2007. godine, prenosi njujorška agencija Blumberg.

Opozicione partije u Grčkoj, pre svega moćna SIRIZA, traže da se održi rasprava u parlamentu o ekonomskim reformama koje je preduzela vladajuća koalicija, ističući da je negativni izveštaj MMF najbolje pokazao da je grčka ekonomija na pogrešnom koloseku.

Stručnjaci upozoravaju da će 2013. godina biti posebno kritična za Grčku pri ostvarivanju nužnih strukturnih reformi. Upravo zbog toga premijer Samaras, da bi izbegao tešku debatu oko odnosa Grčke sa MMF i EU povodom krize, pribegava novoj krizi - koja ga može koštati vlasti i pada vlade - brutalnom gašenju državne radiotelevizije ERT. Unutar Samarasove Nove demokratije stvaraju se političke frakcije koje se suprostavljaju zatvaranju ERT, shvatajući taj čin kao gubitak nacioanlne suverenosti. Na istim pozicijama su i PASOK i KKE a da se ne govori o SIRIZI koja priželjkuje pad vlade.

Pritisci iz EU na vladu Samarasa oko ERT

Jako protivljenje vladinoj odluci da zatvori ERT izraženo je i u stavovima i pismu EBU (European Broadcasting Corporation) sa potpisima predsednika Žana Pola Filipota (Jean-Paul Philippot) i generalne direktorke organizacije Ingrid Deltenre. Na konferenciji za novinare dva rukovodicoca EBU su govorili o sastanku sa grčkim ministrom finansija Sturnarasom da bi mu dostavili pismo potpisano od strane 51 šefova evropskih radijskih i televizijskih stanica koji zahtevaju hitan povratak signala ERT.  

O vladinoj odluci za ukidanje ERT negativno mišljenje iznela je i grčka ministarka kulture Orel Filipeti koja kaže:

"Očito je da se zatvaranjem ERT žele da zatvore usta kritike  grčkih medija a to je do sada bila praksa samo u diktaturama. Poruka je strašna. Zatvaranje ERT je tragedija za demokratiju. Svest javnosti, ključne informacije o politici i ekonomiji više se  ne mogu garantovati. Takve mere su nedemokratski potez, što nije u skladu s evropskim vrednostima."

Jasno je da su potezi premijera Samarasa  oko ERT-a pogrešni i da će se to odraziti i na njegov položaj u politici i vlasti ali i na pad rejtinga Nove demokratije i sukobe u stranci...

Strah u EU od grčkih izbora

Niz vlada u EU smatra da bi kriza oko ERT mogla da pokrene talas nezadovoljstva građana i partija i da dovede do izbora koji ne bi odgovarali ni Uniji niti vladajućoj koaliciji u Grčkoj zbog opasnosti od dolaska SIRIZE na vlast.

Nekoliko nemačkih medija upućuju da nemačka javnost osuđuje mere grčke vlade za zatvaranje ERT i najavljuju povratak ERT u  javnost. Komentari čitalaca na Špiglovom sajtu (Spiegel Online) sažimaju se pod naslovom  "Dole s huntom". U izveštajima se ipak navodi da "politički posmatrači smatraju malo verovatnu mogućnost da kriza  oko  ERT otvori pad vlade i prevremene izbore koji bi u ovoj fazi bili ravni samoubistvu“. 

Austrijski mediji objavljuju da "Antonis Samaras reskira sve", kao što piše u austrijskom Viner cajtungu (Wiener Zeitung). Tako se tumače štrajk podrške zaposlenima u državnoj televiziji i okupljanje velike gužve ispred zgrade ERT u Atini, ali i protesti u drugim grčkim gradovima. "Ostaje neizvesna  budućnost javnog emitera koji će, ako ostane zatvoren, Grčku koštati skupo“.

Po izveštajima austrijskih medija, Evangelos Venizelos - partner u vladi Samarasa - navodi da je premijer hteo ovom odlukom da  ugrozi ostale vladine partnere opasnošću od prevremeih izbora. Mediji prenose stav da se stranka PASOK ne boji izbora, ali da zemlji ne trebaju novi izbori.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...