Samaras na putu sopstvenog pada

Nikos Arvanites, ATINA

Pukotine unutar vlade Grčke povodom državne radio-televizije
(foto, Atina, 13.06.2013 - generalni 24. časovni štrajk povodom odluke Vlade Grčke o otpuštanju 2.500 zaposlenih i gašenju zemaljskih predajnika državne televizije i radija ERT)

Odluka premijera Antonisa Samarasa da se prekine sa radom državne RTV ERT unela je veliku uznemirenost u javnost ali podelila vladu i vladajuću većinu. Samaras je za tvrdi stav, da treba napraviti novu ERT kao javni servis a koalicioni partneri su za postupnost i dogovor sa medijskim sindikatima o načinu transformacije ERT.

Venizelos, kao lider PASOK i Kuvelis, kao lider KKE u vladi Samarasa imaju drugačije mišljenje od premijera i smatraju da ERT treba da se transformiše postupno, ali da se ne ugrožavaju medijske i demokratske slobode.

“Crni ekran je šokirao javnost"

Upravo zbog toga PASOK je izdao saopštenje gde se kaže: “Apelujemo da se odmah povuče sporni e-mail koji zabranjuje emitovanje  programa ERT." Saopštenje ide dalje: “Crni ekran je šokirao javnost".

Dvojica čelnika, Venizelos i Kuvelis zatražili su  "hitan" sastanak sa Antonisom Samarasom ali je taj sastak odložen do i ponedeljka. Ovo ukazuje da postoji ozbiljan raskol i razlika u pogledu ne samo na probleme ERT već i na ukupnu političku i ekonomsku situaciju u Grčkoj. PASOK se ne gube ionako veoma malobrojni glasovi koji su sada nekoliko puta manji nego pre dve godine. Ako hoće da obnovi deo svog ugleda, PASOK će morati da podržava demokratske procese i slobodu medija. Ovo je uvod u krizu i, možda, pad vlade istupanjem PASOK ali i KKE iz vladajuće kolacije.

Protesti protiv vladinih mera se šire i mogu da prerastu u „Grčko proleće” sa teškim posledicama po državu i njen položaj u evrozoni i turističku sezonu koja je već počela.

rim-grci-ert-prot

Rim, 13.06.2013 - protest ispred grčke ambasade u Rimu povodom odluke Vlade Grčke o otpuštanju 2.500 zaposlenih i gašenju zemaljskih predajnika državne televizije i radija ERT

Cipras poziva na rušenje vlade Samarasa

Krizu oko državne radio-televizije će veoma uspešno politički kapitalizovati  SIRIZA i Aleksis Cipras koji smatra da je ovo atak vlade na demokratiju, slobodu javne reči i uskraćivanje sinidkalnih prava zaposlenih, njih oko 2.600 u ERT. Cipras je ispred ERT poručio:

"Ono što se dogodilo juče uveče je neviđeno, u uslovima demokratije i mira. Vlada Samarasa ima punu odgovornost jer ovim činom simbolički traži svrgavanje demokratije, ali i pokušaj skrivanja podataka o privatnim interesima i odnosima, pa čak i monopolima".

Cipras poziva grčki narod u neumoljivu borbu za odbranu demokratije.

"Ali svi znamo da brutalnost ove vlade neće pasti u hodnicima parlamenta. Hoće li pasti na ulicama kroz borbu našeg naroda u  odbranu demokratije i socijalne kohezije"?

Ove populističke izjave Ciprasa mogu biti protumačene kao poziv na svrgavanje sadašnje vlade i poziv PASOK i KKE da napuste Samarasovu vladu i izazovu prevremene parlamentarne izbore u narednih nekoliko meseci.

Druga tumačenje je - politička prevara građana Grčke, da protestuju na ulicama protiv sadašnje vlade zbog gušenja demokratskih, medijskih i socijalnih prava. Možda je takav scenario dobar i za EU kako bi Grčka bila isključena iz evrozone. Možda je potez Samarasa deo političke igre sa moćnicima EU kako bi se izazvali novi izbori i Grčka odstranila iz evrozone, na posredan način, povodom ERT?

Protest međunarodnih novinarskih organizacija

Na vladine mere isključenja ERT reaguju, pored politčkih faktora u Grčkoj, i novinarske asocijacije u EU i Evropi. "Zatvaranje ERT čin je protiv demokratije i slobode medija u Grčkoj”, zajednički je stav Međunarodnog novinarskog instituta (IPI) i Medijske organizacije jugoistočne Europe (SEEMO). Te dve organizacije, sa sedištem u Beču, poslale su žalbe i poziv grčkom premijeru da povuče odluku, kao i institucijama  Evropske unije da hitno reagiraju na ovaj „zabrinjavajući korak“ u Atini.

Generalni  sekretar  SEEMO Oliver Vujović je izjavio da "vlada, umesto da učestvuje u reformama javne radio-televizije, nuđenjem rešenja za smanjenje troškova i broja zaposlenih u ERT, pribegava drastičnim potezima što zahteva otvorenu javnu i parlamentarnu raspravu o javnom emiteru”.

Evropski parlament uskoro o ERT

Plenarna sednica Evropskog parlamenta će, odlukom Konferencije predsednika političkih klubova pokrenuti pitanje zatvaranja grčkog ERT.

Posle intervencije Nikosa Kontisa (Chountis), poslanika u Evropskom parlamentu ispred  SIRIZA, na sugestiju Gabi Cimer (Zimmer), predsednice Evrogrupe levog bloka (GUE / NGL), odlučeno je da se o zatvaranju ERT raspravlja na sledećoj plenarnoj sednici Evropskog parlamenta u Strazbruru. Da se pripremi ovo usmeno razmatranje krize oko ERT, poslanika Kontisa podržali su drugi poslanici Evropskog parlamenta različitih nacionalnosti, uključujući i francuski dnevnik Imanite (L 'Humanite) i predsednika Saveza novinara Patrika Legarika (Patrick Legiarik).

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...