Bugarska nova vlada: premijer - nestranački ekonomista Orešarski

Milan Lazarević

Vlada, koju podržavaju socijalisti i partija etničkih Turaka, ima gotovo nemogući zadatak da najsiromašnijju zemlju EU izvede iz sveobuhvatne ekonomske, socijalne i političke krize
(foto, Bugarski parlament izabrao je juče ekonomistu i kandidata socijalista Plamena Orešarskog za premijera)

Bugarski parlament izglasao je sinoć poverenje novoj vladi na čelu sa nestranačkim ekonomistom Plamenom Orešarskim. Od ukupno 240 poslanika, bilo je prisutno na glasanju 217, od kojih je 120 poslanika socijalističke partije i partije etničkih Turaka, glasalo za poverenje novom kabinetu.

bug nova vlada

Proglašenje nove vlade sinoć u bugarskom parlamentu

Vlada Orešarskog ima  težak, po mišljenju mnogih, gotovo nemogući zadatak da ovu zemlju, najsiromašniju u EU, izvede iz kompleksne ekonomske, socijalne i političke krize. Orešarski će morati da preduzme neodložne socijalne mere s obzirom na ogromno nezadovoljstvo naroda koje je u februaru dovelo do pada vlade i prevremenih izbora, održanih 12. maja. Od vlade, se međutim, očekuju koraci radi oživljavanja privrede, posebno u cilju privlačenja stranih investicija, što je često, bar kratkročno, teško spojivo sa smirivanjem socijalnog nezadovoljstva.

bug naulicama struja

Protesti u martu na sofijskim ulicama zbog računa za struju

Priroretan zadatak jeste povećanje transparentnosti i efektivnosti energetskog sektora koji je pokrenuo eksploziju nezadovoljstva. Ljudi su izgubili strpljenje zbog sve veće bede, a onda su im došli (pre)visoki, često i duplo veći, računi za električnu energiju čeških firmi ČEZ i Energo-Pro i austrijske firme EVN...

Posle prevremenih izbora nastala je pat pozicija. Stranka Građani za evropski razvoj Bugarske (GERB) bivšeg premijera Borisa Borisova dobila je najviše mandata - 97 ali nije među ostalim strankama našla partnera za sastavljanje koalicione vlade. Socijalističkoj stranci (BSP), koja ima 84 poslanika, i njenom koalicinom partneru – Pokretu za prava i slobodu (DPS), koji predstavlja tursku manjinu, nedostajao je jedan glas za većinu u paralamentu. S njima nije htela u koaliciju četvrta stranka u parlamentu – nacionalistička Ataka, ali su njeni poslanici odsustvovali sa glasanja i tako omogućili da paralement izglasa poverenje vladi, koju podržavaju BSP i DPS. 

borisov

Boris Borisov lider najjače stranke nije mogao da sastavi vladu

Pošto je Borisov odbio ponudu za sastavljanje vlade, došli su na red da to pokušaju socijalisti koji su se odlučili za pretežno tehnokratski kabinet, bez jasnog stranačkog voćstva, na čelu sa Orešarskim. Vlada je dosta mlada, čine je pretežno eksperti i nekoliko javnih ličnosti bliskih BSP i DPS.

Među glavnim ličnostima u novoj vladi jeste bivša zastupkinja Evropske komisije u Bugarskoj Zinaida Zlatanova koja će kao vicepremijerka biti zadužena za pravosuđe i unutrašnje poslove, a nadgledaće dobijanje i trošenje dotacija iz evropskih fondova čime se izlazi u susret čestim, oštrim kritikama iz Brisela na račun neefikasnosti u borbi s korupcijom.

Ministarstvo spoljnih poslova vodiće 37-godišnji, dosadašnji poslanik u Evropskom parlamentu, Kristian Vigenin. Na čelu Ministarstva finansija biće 36-godišnji makroekonomista Petar Čobanov, resor privrede i energetike držaće Dragomir Stojnev, diplomac praške Sorbone...

 

 

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...