Rivali Siriza - Nova demokratija

Nikos Arvanites, ATINA

Nova politička arhitektura Grčke
(foto, Atina, septembar 2012: Pristalice ekstremne desničarske partije Zlatna zora pevaju nacionalnu himnu tokom mitinga)

Politička borba u Grčkoj vodiće se za prevlast između Sirize i Nove demokratije dok će Pasok pokušati da osigura partnerski odnos sa Novom demokratijom da Siriza ne bi došla na vlast. Sve projekcije, međutim, ukazuju da će Siriza pobediti na sledećim izobirma - kada budu bili, a taj datum zavisi od  socjalnog stanja nacije, odnosa EU prema Grčkoj, pregrupisavanja političkih partija i stvaranja novih partija od otpadnika vladajućih partija.

Politički imidž vodećih grčkih političara predstavlja rezultat sukoba i spoja generacija nekada prosperitetne i ambiciozne Grčke i današnje opcije kada je Grčka na kolenima. Vodeće političke garniture u Grčkoj su na političkom zalasku a pojavljuju se lideri, kao Aleksis Cipras, koji predstavljaju generaciju političara 21. veka u Grčkoj, sa modernijim političkim indentitom. Oni su, uglavnom, američki studenti, politički trenirani na vezama sa SAD, Francuskom, Nemačkom... 

Kakav je imdž vodećih političkih ličnosti?

grci samaras a

Antonis Samaras

Antonis Samaras (1951) političar od 1977. godine sa velikim iskustvom i predstavlja sliku Grčke posle sloma vojne hunte i ulaska u EZ (EU) 1981. Godine. Sadašnji premijer i lider Nove demokratije, Antonis Samaras pokazuje se kao odlučan i pragmatičan političar koji vešto pliva između izazova unutar vladajuće koalcije. U sopstvenoj stranci ima većinu a uspeva da balansira pred EU i MMF i odgovori Aleksisu Ciprasu, lideru Sirize i vodećim sindikatima. Samaras je stub državnog jedinstva Grčke i vodi konstrruktivnu politku prema EU i SAD, ali trpi značajne udare opozicije, anarhista, desničara. Samaras je i neka vrsta političke klackalice između politka bivših lidera Nove demokratije - porodica Karamalis i Micotakis. Antonis Samaras je solidan kormilar trojne vlade i ako izdrži na vlasti do kraja 2013. godine moći će da računa i na vlast u 2014. godini koja će biti veoma važna za odnose Grčke sa EU i MMF. Samaras prima velike udare na socijalnom planu i naredni meseci su veoma bitni za opstanak njegovog kabineta.  

venizelos e   

Evangelos Venizelos

Lider Pasoka Evangelos Venizelos (1957) je iskusan i vešt političar sa skoro 20 godina parlamentarnog i ministarskog staža.

Venizelos trpi udare unutar Pasoka zbog štetne politike bivšeg vođe stranke Jorgosa Papandreua i kao bivši ministar finansija Grčke koga povezuju i sa izvesnim finansijskim afere i bogaćenjem. Kao lider Pasoka - čiji rejting pada iz meseca u mesec a članstvo se osipa, odlazeći u desničarske partije i, delom, u SIRIZU - ima tešku ulogu da prihvati odgovornost za loše vođenje države od strane Pasok i distancira se od Jorgosa Papandreua, bivšeg lidera Pasok čija je famililija i osnovala stranku.

papandreu j

Jorgos Papandreu

Venizelos, kao lider u stranci, vuče konce preko svojih ministara u vladi Samarasa i bori se sa iskušenjima da održava srednji kurs između konzervativne partije Nove demokrtije, leve KKE i svojih frakcija u stranci. Pokazao se kao vešt politički praktičar i u prethodnoj vladi (Papademosa) a uspeo je stranku da sačuva od raspada ali ne i od frakcija i unutrašnjih podela.

Mentalitet Venizelosa je politička racionalnost i umerenost u nastupu ali i strastvenost u politčkoj debati.   

cipras a

Aleksis Cipras

Aleksis Cipras je najmlađi (1974) i najperspekitvniji političar nove generacije koji pokriva bunt, pre svega, mladih ali i proteste srednje generacije zbog ponižavajućeg položaja Grčke u EU i stava EU i Nemačke prema Grčkoj.

Cipras je bitnije promenio svoj politički govor i od radikalnog političara, anarhističkih pogleda, sve više postaje umereni političar koji jeste provokativan ali korisiti umereniji jezik, npr. ponavljanje da je cilj Sirize - spasiti Grčku i evro. Politički memorandum Ciprasa je ukidanje politike štednje.

Cipras je pokrenuo napad na Angelu Merkel koja je optužena za iskorišćavanje situacije u Grčkoj i evrozoni i da se ponaša hegemonistički. Kao takav, Cipras sve više postaje politička ikona u većini država EU koje su u  krizi i prihvataju stav da treba da se usprotive diktatu Nemačke u globalnoj krizi.

Više puta Cipras je ponovio svoj predlog za novi Maršalov plan. Pored toga, on kritikuje premijera Samarasa da ulepšava stanje u Grčkoj.

Iako je kritičar globalizma i monetarizma MMF, Cipras uživa simpatije među levim intelektualicima u Evropi i SAD. Na primer, sastao se tink tank Saveta za spoljne odnose SAD koji predstavlja deo Svetske vlade i uticajno telo u vrhu vlasti SAD i Trilateralnoj komisiji svetskih moćnika.

Sa svojih 39 godina Cipras postaje omiljen među mladom populacijom u Grčkoj koja je 60 odsto nezaposlena, traži posao i otpor korupciji i pritisku na Grčku od strane tajkuna i evropske finansijske oligarhije... Cipras ima podršku i u sindikatima i izaziva Samarasa i Venizelosa na politčki dvoboj i izbore.

Siriza deli političko javno mnjenje sa Novom demokratijom. Cipras je 23 godine mlađi od Samarasa i 17 godina od Venizelosa i oličava novu političku generaciju koja treba Grčku da vodi u narednim decenijama.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...