Šampanjac u Bratislavi za „istorijski dogovor“ Srba i Albanaca

Milan Lazarević, PRAG

Ne bezbednosnoj konferenciji Globsec, srpski i albanski učesnici otvorili bocu i šampanjcem zalili dogovor iz Brisela
(doček Zbignjeva Bžežinskog, jednog od 800 učesnika, 18. aprila u Bratislavi ispred hotela Kempinski gde je započet 8. forum Globsec koji, kako piše na zvaničnom sajtu foruma, "U organizaciji Slovačke atlantske komisije, GLOBSEC uspostavlja platformu za kreiranje rasprave i izvozi je u svet".

Sporazum Srba i Albanaca, koji mnogi označavaju istorijskm, proslavljen je i u slovačkom glavnom gradu Bratislavi. Tamo je, naime, kako piše najugledniji slovački list SME, tokom vikenda održana bezbednosna konferencija Globsec na kojoj su učestovali i srpski i kosovsko-albanski predstavnici, na čelu s državnim sekretarima ministarstava spoljnih poslova.

U petak se na panelima pratio i komentrasao tok sastanka u Briselu. Kada je objavljeno da je sporazum postignut, srpski i albanski delegati su zajedno sišli u hotelski bar i tamo dogovor proslavili uz šampanjac.

Nije se nimalo osećala nekakakva međusobna nepodnošljivost, osećalo se da sa sporazumom dobijaju svi, ispričao je Milan Nič iz think tanka Instituta za međunardnu politiku koji je na ovoj konferencijki moderovao diskusiju.

Možda je to, zaista, tako moralo biti, možda drugih boljih rešenja stvarno nije bilo ali, bar na srpskoj strani, nije bilo potrebe a nije bilo ni ukusno da se to slavi šampanjcem. A prema Srbima s Kosova koji su bili i ostali najveći gubitnici srpske tragedije na Kosovu to nije bilo, najblaže rečeno, lepo, neki bi rekli čak i surovo.

Da su se u ovakvoj prilici, srpski i albanski delegati pozdravili i izrazili nadu da će im sporazum pomoći da život, i tamo i ovde, bude manje opasan i težak - to bi za novi početak bilo sasvim dovoljno...

Za one koji ne znaju, Slovačka je jedna od pet zemalja EU koja ne priznaje Kosovo i, kako deklariše, neća ga priznati sve dok ga Srbija ne prizna. Potpisnik ovih redova veruje da, ipak, nije nemoguće ako to Slovačka uradi i ranije. Na to upućuju i ovakve, na teritoriji Slovačke i drugih zemalja EU, šampanjske proslave istorijskog sporazuma o Kosovu. 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...