Hiljade Bugara protestuju zbog poskupljenja struje

Milan Lazarević, PRAG

Demonstranti od vlade traže nacionalizaciju distribucije koju drže češke firme ČEZ i Energo-Pro i austrijski EVN
(foto, Sofija, protesti protiv visokih računa za struju)

Hiljade Bugara protestovali su juče u patnestak gradova širom zemlje zbog, kako tvrde, preskupe električne energije i tražili od vlade nacionalizaciju lokalnih distributivnih firmi češke kompanije ČEZ i austrijske EVN. Demonstranti tvrde da su se računi za struju u januaru udvostručili.

Prema Rojtersu, Bugari na ovaj način reaguju na poskupljenje struje od 13 posto iz jula prošle godine koje se, međutim, osetlo u punoj meri posle povećane potrošnje u decembru usled veoma oštre zime.

U noći između subote i nedelje, kako javlja državni bugarski radio, demonstranti su u Plovdivu zapalili dva vozila EVN. Na protestnim okupljanjima u Sofiji nezadovoljni građani su grudvama snega gađali ministra energetike Deljana Dobreva koji se obratio masi ispred svog ministarstva. Protesti sz potom nastavljeni pred parlamentom.

Viši računi za struju za decembar i januar su posledica povećane potrošnje tokom tokom zime i božićnjih praznika. A decembarsko očitavanje potrošnje produženo je zbog ovih praznika sa 30 na 45 dana što je, takođe, dovelo do znatno viših računa nego ranije, objasnila je ovim povodom češkim medijima portparolka ČEZ-a Barbora Pulpanova.

Bugarska distributvna mreža podeljena je između dva češke firme – ČEZ i Enero-Pro, i austrijske EVN, i u rukama je stranih vlasnika od 2005. ČEZ je kupio tri distibutivne kompanije i objedinio ih u jednu koja je najveća i drži više od polovine bugarske mreže. ČEZ je vlasnik, takođe, najveće bugarske termocentrale na ugalj u Varni snage 1.260 megavata.

Lokalna firma ČEZ je dobila već više stotina žalbi na poslednje račune za električnu energiju. Produžili smo zato radno vreme klijentskih centara, a već smo odbacili oko 500 žalbi jer smo dokazali da se ne radi ni o kakvoj o grešci ČEZ-a, dodala je portparolka češkog elektro-energetskog giganta.

U crnomorskoj Varni policija je uhapsila nekoliko učesnika protesta koji su kamenicama gađali prostorije lokalnog distributera električne nergije. U Blagoevgradu ljudi su masovno spaljivali poslednje račune za struju, a najmasovniji protestni skup je bio u Plovdivu na kome je bilo preko dve hiljade učesnika.

Aufiderzen (Auf Wiedersehen) EVN- tim uzvicima masa demonstranata u Burgasu je tražila odlazak firme EVN iz Bugarske. Organizatori su najavili da će protestovati svake nedelje – sve dok EVN ne ode... Organizatori protesta ističu da su protest u ovom mestu organizovala građanska udruženja i da iza njih nema nikakve politike tj radi se samo u previsokim računima za struju.

Na protestima građani traže, takođe, da vlada objavi ugovore s firmama ČEZ i EVN i tvrde da su poslednji računi najmanje dva puta veći. EVN, slično kao i ČEZ, osetno povećanje računa tumači, osim poskupljenjem, i višom potrošnjom zbog hladnije zime nego pre godinu dana, kao i dužim periodima obračuna. To isto tumačenje dao je javnosti i ministar Dobrev na konferenciji za štampu...

Cene struje su u Bugarskoj osetljiva socijalna, pa i politička tema, posebno zimi kada na plaćanje računa za grejanje odlazi veliki deo porodičnih budžeta. Prosečna plata u Bugarskoj iznosi, inače, oko 350 eura, Vlada je dosta dugo držala nepromenjenu cenu struje koja je, uz  cenu struje u Srbiji, najniža u Evropi, ali je u poslednje vreme morala da  dozvoli izvesna poskupljenja jer je zbog gubitaka u poslovanju  elektroprivrede pretilo ugrožavanje redovnog snabdevanja.

Bugarska nije, međutim, jedina zemlja gde se ČEZ, koji je najskuplja firma po tržišnoj kapitalizaciji u srednjoj i istočnoj Evropi (ne računajući Rusiju i Ukrajinu), suočova s kritikama javnosti i problemima oko cena. U Albaniji ima velike probleme koji su prerasli u oštri spor s tamošnjom vladom koja je nedavno oduzela licencu ČEZ-u za distribuciju električne energije. Posle toga je češki koncern pokrenuo spor pred međunarodnom arbitražom kako bi spasio bar nešto od oko 200 miliona evra koliko je, kako se tvrdi, izgubio investicijom u ovoj zemlji.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...