Grčka „na Rubikonu“

Nikos Arvanites, ATINA

Kako izbeći tragediju?
(foto, Antonis Samaras na evropskom samitu o budžetu EU krajem prošle nedelje u Briselu)

Grčka nije uspela da dobije zeleno svetlo na sastanku zvaničnika EU oko  produžetka dalje podrške  već je to odoženo za 26. novembra, što govori o težini krize i nejedinstvu u EU i evrozni i složenosti operacije podrške Grčkoj, koja pored globalne podrške zahteva i odluke parlamenata članica evrozone. Grčka je na ivici bankrotstva, pada vlade i političkih promena ako ne dođe do pozitivne odluke EU.

grcki premijer

Grčki premijer u Briselu na samitu o evropskom budžetu prošle nedelje (još) nije dobio novu finansijsku pomoć EU

Grčka je, po nekim procenama, na nivou kupovne moći iz 1984, i na nivou zaposlenosti iz 1998, a plate su kao 1999. godine. Više od 40 odsto grčkih kompanija s ograničenom odgovornošću i 70,6 odsto firmi s opštim i ograničenim partnerstvom očekuju pad prodaje u 2013. a svaka treća kompanija u obe kategorije planira otpuštanja u idućoj godini.

Polemike EU i MMF oko Grčke

Teško je proceniti kako će se kretati novi kreditni aranžaman EU prema Grčkoj ali  je evidentno da se vodi spor da li treba Grčkoj dalje otpisati deo duga ili ne. Zemlje koje kao valutu koriste evro otpisale bi deo duga Grčkoj samo u ekstremnim okolnostima, kaže šef Evropskog stabilizacionog mehanizma Klaus Regling. Nemačka je protiv otpisa dugova, dok MMF ima stav da EU treba da prihvati deo rizika za grčke dugove. Procena je da je iz Grčke u periodu manjem od tri godine izneto oko 33 milijarde evra u razne banke. Podaci govore da je od 2009. godine registrovano oko tri miliona transkacija fizičkih lica prema inostranim bankama. Kako će Grčka koračati i da li će opstati sadašnja vlada, biće rešeno u narednih 10-tak dana

Grčkoj preti pad vlade i izbori?

Vlada Antonisa Samarasa, koja je i sama podeljena, u teškom je stresu, da se ne kaže otovreno - u panici. Sve je učinjeno kako je naredila i preporučila trojka ali odluka zavisi i od svake države pojedinačno i njenih interesa. Grčka je posredno na ekonomskom i finansiskom ruletu ili dobošu. Odlaganje podrške članica evrozone Grčkoj vodi do žestokih političkih protesta opozicije i sindikata protiv Samarasove vlade ali i EU i evrozone. Dalja agonija Grčke oko nove podrške EU, MMF i ECB jača SIRIZ-u koja očekuje izbore u narednih nekoliko meseci gde bi mogla da porazi obe političke partije na vlasti - i PASOK i Novu demokratiju.

Kome onda odgovara nestabilnost Grčke? Pre svega, raznim finansijskim mešetarima i zelenašima, korupciji i švercu ali i SIRIZI koja bi mogla da dođe na vlast bez opaljenog metka, odnosno da se sadašnja Samarasova vlada sama uruši i kompromituje. Istovremeno SIRIZA i njen lider Cipras nisu mnogo omiljeni u EU i to može biti razlog ili podrške Grčkoj ili puštanja niz vodu što donosi opasnost od građanskih sukoba u Grčkoj.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...