Prezadužena država otpisuje dugove sportskih klubova

Miloš Obradović

Iz vrha države najavljuje se spasavanje sportskih klubova od bankrota, ali nema odgovora gde su potrošeni svi ti milioni i da li će neko za to da odgovara
(foto, potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, potpredsednik FK Crvena zvezda Aleksandar Antić i vd predsednik kluba Dragan Džajić drže vanrednu konferenciju za novinare u Zvezdi)

Sezona selektivnog spasavanja i otpisa dugova u Srbiji se nastavlja. Krajem prošle nedelje, potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić najavio je reprogram ili otpis dugova Crvene zvezde i Partizana, nakon što se saznalo da ukupni dugovi fudbalskog kluba Crvena zvezda prelaze 60 miliona evra, prema tvrdnjama Vučića. U medijima, ali nezapaženo, pojavila se i izjava direktora fabrike traktora IMT, Slobodana Petrovića da u budžetu više nema para za podsticaje za kupovinu domaćih traktora tako da je prodaja praktično stala. On se požalio i da je pre godinu i po dana menadžment ovog preduzeća, koje je devet godina u restrukturiranju, napravio program restrukturiranja kako bi se sačuvalo preduzeće koje i dalje ima tržište, ali da niko od nadležnih nije reagovao.

Spisak praštanja

Ova dva primera mogu se uzeti i kao paradigma ekonomske politike u prethodnoj deceniji koja se, po svemu sudeći, nastavlja. Neproduktivne dužnike, u ovom slučaju fudbaske kubove, koji su po svetu veoma profitabilne institucije, država spasava parama poreskih obveznika, dok na industriju gleda kao na šugavog psa.

Dva najveća fudbalska kluba se proglašavaju nacionalnim interesom, pa smo čak bili svedoci i da je predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić oslobodio Dragana Džajića krivičnog gonjenja zbog optužbi da je sa saradnicima protivpravno pribavio osam miliona evra od transfera fudbalera dok je bio u upravi Crvene zvezde. Da bi apsurd bio veći, on je oslobođen jer je postavljen na čelo radne grupe koja bi trebalo da izvuče crveno-bele iz dubioze.

U zgodnom trenutku, u petak, na sednici Vlade usvojen je Zakon o uslovnom otpisu kamata i mirovanju poreskog duga kojim će se svim preduzećima, nevladinim organizacijama, dakle svima otpisati kamata ukoliko počnu na vreme da plaćaju tekuće obaveze. Ukupni poreski dug takvih preduzeća je 976 milijardi dinara, od čega je 340 milijardi dinara glavnica, a 627 milijardi kamata. Ako počnu da plaćaju tekuće obaveze čak će i firmama u blokadi računi biti odblokirani. Jedna od takvih institucija je Crvena zvezda kojoj je račun neprekidno blokiran od 23. marta ove godine i to zbog dugovanja od 1,2 milijarde dinara.

Prema finansijskim izveštajima za 2011. Godinu, objavljenim na sajtu Agencije za privredne register, obaveze Crvene zvezde po osnovu PDV-a i drugih poreza u 2011. godini su 276 miliona dinara.

Aleksandar Vučić bio je jasan:

Crvena zvezda je problem za sve u državi i videćemo kako možemo da pomognemo da klub bukvalno ne bi nestao, a dužan je preko 60 miliona evra”. On je rekao i da i Zvezda i Partizan duguju mnogo za porez, pri čemu je mislio i na fudbalske i košarkaške klubove. “Moramo da napravimo reprogram tih poreskih dugova”, rekao je Vučić.
Tako će poreski obveznici Srbije na 15,8 milijardi evra javnog duga, dobiti za vraćanje još nekoliko desetina miliona evra dugova sportskih klubova, poznatih po netransparentnom poslovanju.

Odokativni dugovi

Čak ni sada, kada je u samo jednom danu Zvezda faktički promenila upravu, nismo saznali tačnu cifru dugovanja, kao ni do sada. Dok je Vučić u medijima izjavljivao da je dug preko 60 miliona evra, Nebojša Čović, član radne grupe zadužen za finansije rekao je da dug nije toliki.

Slične odokativne procene duga davala su i prethodna rukovodstva, pa je tako prilikom reizbora na mesto predsednika FK Crvena Zvezda Vladan Lukić izjavio da je 2009. godine zatekao dug od 45 miliona evra, a mesec dana pre toga tadašnji generalni sekretar ovog kluba Đorđe Stefanović izjavio je da je trenutni dug 33 miliona evra. Posle manje od šest meseci ispostavlja se da je dug preko 60 miliona evra?

Otpis duga državi nije ništa novo u Srbiji čime se uvek stavljaju magareće uši onima koji poreze i obaveze paćaju, ali lavovski deo dugova Zvezde čine bankarski krediti.

Političari, sportisti i bogataši

Prema bilansima iz 2011. godine Zvezda je tu godinu završila sa gubitkom od 837,7 miliona dinara, a akumulirani gubitak iznosi čak 2,8 milijardi dinara. Naspram toga stoji osnovni kapital kluba koji iznosi svega 230 miliona dinara.

Dugoročni krediti iznosili su 410 miliona dinara, a one mnogo nepovoljnije, kratkoročne obaveze - celih četiri milijarde dinara. Samo na kamate za otplatu kredita crveno beli iz Ljutice Bogdana platili su 193 miliona dinara.

O kakvim se kreditima radi može se videti iz dokumenta “Napomene uz finansijske izveštaje”. Iz takvog dokumenta za bilanse iz 2010. godine vidi se da je na stadion Crvene zvezde stavljeno najmanje pet hipoteka po osnovu kredita Marfin banci, Komercijalnoj i Agrobanci koja je sada u stečaju. Zanimljivo je i obezbeđenje dato kiparskoj Marfin popular banci za kredit od 4,9 miliona evra. Pored hipoteke na stadion, TV prava vrednih 10 miliona evra, polise osiguranja od požara “teške” 5,7 miliona evra, ova banka je dobila i prava na četiri igrača Zvezde po svom izboru.

“Sport, politika i bogataši su u istom košu, što se može i videti kod dva naša najveća kluba, pa ne bi iznenadilo ako bi im otpisali poreske dugove”, smatra ekonomista Mahmud Bušatlija.

“Iz nekog razloga političari vole da se mešaju u poslove koje ne znaju da rade. Dok se u profesionalnom sportu država meša u poslovanje, nikada sport neće na zdravu granu. Nema nikakvog razloga da očajavamo zbog situacije u kojoj se neki klub nalazi. Stvari treba postaviti na zdrave noge, a ako to znači nestajanje ova dva kluba, dva ogromna gubitaša, možda će se pojaviti neki novi, bolji klubovi od njih. U svakom slučaju, odluka da se otpiše porez je loša, jer to je nešto što smo svi obavezni prema državi. Ja sam protiv toga i da se otpišu kamate, jer to samo daje signal da dugove ne treba plaćati. Ovako će Crvena zvezda i dalje trošiti više nego što zaradi, a političari će da je spasavaju kad upadne u probleme”, ističe Bušatlija.

Za razliku od afere Agrobanka, gde su članovi Upravnog odbora dobili zabranu da ponovo budu u upravi neke banke, za članove uprave Crvene zvezde to niko ni ne spominje, možda i zato što među njima ima i političara koji su na vlasti.

Nakon ostavke predsednik Vladana Lukića, najvišu funkciju ima potpredsednik UO Aleksandar Antić, član SPS-a, a tu su i Slobodan Babić, Dušan Mrakić, Vladimir Popović, Milorad Simić, Milan Janković, Nenad Banović, Vladan Maksić, Mirko Kerkez, Uroš Zeković, Milan Šutić i Nebojša Leković.

Poslednjih dana čuli smo mnogo izjava na temu spasavanja Zvezde, ali i pomaganja Partizanu, ali nismo čuli gde su ti silni milioni za koje su se zadužili potrošeni i da li će iko odgovarati za to.

“Gde su te pare? Nije lako potrošiti 60 miliona evra. Čemu su služili svi ti krediti, jer vidimo i da se duguje za plate. I ko im je davao kredite koje ne mogu da vrate.  Pre bilo kakvih otpisa prvo treba istražiti knjige, treba da dođe neka inspekcija, poreska policija. Kod nas se prave radne grupe da ispituju poslovanje, a ništa se ne radi po zakonima, ni sistemu”, napominje Bušatlija.

Prema njegovim rečima, država treba da se stara o amaterskom sportu, a ako je klub profesionalni onda je to preduzeće koje postoji ako dobro radi.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...