Oporavak u evrozoni za pet godina

Nikos Arvanites, ATINA

Grčka više nema "status bogate zemlje"
(karikatura: dok bogati bacaju sve više, raste broj siromašnih koji preživlajvaju od otpadaka)

Budućnost evrozone nije najbolja i kriza unutar zone i EU trajaće duže  no što se mislilo 2008. godine. Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da će dužnička kriza u Evropi trajati još najmanje pet godina. Merkelova je rekla da je Evropa na pravom putu da prevaziđe krizu, ali greši svako ko misli da to može da bude rešeno za godinu ili dve  godine.

atina prosjak

U centru Atine - prosjaka sve više a oporavak privrede sve dalje

Rekordna nezaposlenost u evrozoni

Nezaposlenost je u 17 članica Evropske unije koje koriste evro, u septembru porasla na rekordnih 11,6 odsto.

Švedska je oštro kritikovala predlog budžeta EU za 2014-2020, ocenivši ga nerealnim i neprilagođenim aktuelnoj ekonomskoj situaciji. Nemačka, Francuska i Britanija su naročito protiv povećanja, zahtevajući smanjenje bužeta za 2014-2020. od najmanje 100 milijardi evra. Evropska komisija je odbacila poziv za smanjene budžeta. 

Evrostat je, takođe, saopštio da je inflacija u zoni evra u oktobru opala na 2,5 odsto, sa 2,6 procenata prethodnog meseca, mada je i dalje iznad cilja Evropske centralne banke koji je još od decembra 2010. blizu dva odsto.

Pad grčkog bogatstva

Grčka je izgubila nakon više decenija status bogate zemalje. Kategorizacija bogatstva jedne države utvrđuje se kapitalom prosečnog  domaćinstva, odnosno vrednošću te imovine iznad 100.000 dolara. Iako je pad prosečne imovine u Grčkoj bio tek nešto ispod praga od 100.000 dolara, zemlja je pala u kategoriju tzv srednje klase. Postoje brojna domaćinstva sa imovinom od 10.000 do 100.000 dolara. Tačnije, Grčka sada zauzima poziciju kao Portugal, Malta i Slovenija. Nivo bogatstva u porodici u Grčkoj još uvek je viši nego u Češkoj Republici, Estoniji i Slovačkoj. Španija i Kipar i dalje su bogate države s prosečnim imovinom većom od 105.000 dolara.

Grčka se tretira danas u porodičnoj imovini kao najsiromašnija među bogatim zemalja u svetu. Dakle, bogatstvo finansijskih proizvoda (depoziti, obveznice, deonice, itd.) prosečnog domaćinstva procenjeno je  na oko 15.000 usd (11.000 eur). Grčka država ne samo da nema zaliha ovakvih investicija, već i duguje.

Istovremeno, podaci Evrostata govore da se zbog isteka roka, baci 90 miliona tona hrane godišnje u EU. Veliko rasipništvo hrane ukazuje i na paradoksalne socijalne i ekonomske razlike. U Grčkoj se godišne baci 488.000 tona prehrambenih proizvoda zbog isteka roka za upotrebu ili zbog visokih standarda upotrebe hrane. Koliko ima građana Evrope koji su gladni dok se u Uniji baca tolika hrana?


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...