Ruske lekcije Americi

Petar Popović

Teksas i Ajova prete hapšenjem izbornih posmatrača OBSE. Rusija koristi priliku da ukaže na felere demokratije u SAD
(ilustracija: zastave OSCE, kod nas OEBS - Organizacija za bezbednost i saradnju u Evropi)

Što važi za svet ne važi za Ameriku – proizilazi iz upozorenja vlasti američke Ajove posmatračima OBSE, da se drže podalje od izbornih mesta jer će u protivnom biti uhapšeni, javlja iz Vašingtona dopisnik AFP (en.rian.ru/world/20121101/177119650.html). 

Reč je, dabome, o predsedničkim izborima SAD i nameri Kancelarije OBSE za demokratske institucije i ljudska prava da njena misija od 57 ljudi osmatra i procenjuje glasanje Amerikanaca. Amerika je članica OBSE, redovna je u nadzoru nad tuđim izbornim procedurama i obično prva u osporavanju ili odobravanju ishoda glasanja u drugim zemljama.

Recipročnost u osnovi ovako uspostavljene prakse ne tiče se, međutim, državnog sekretara Ajove Mata Šulca. Šulc je misionarima OBSE, određenim za njegovu državu, zapretio “rizikom da se nađu iza rešetaka”, a ukoliko ne žele da im se to dogodi – neka se drže na bar sto metara (trista fita) od mesta gde se glasa.

Takav je zakon Ajove, specifičan. Ne poznaje izuzetke “pa ni za članove ove grupe”, a službenici koji brinu o redu “narediće hapšenje” bilo kog pojedinca koji krši propis, upozorio je Šulc.

Šerif pazi ko je s kim

Pre Šulca, u istoj stvari, na isti način izjasnio se već i Greg Abot državni tužilac Teksasa, upozorivši misiju OBSE da se kloni izbornih mesta jer “rizikuje krivično gonjenje” (http://en.ria.ru/world/20121026/176923724.html).

“Nepoštovanje ovih pravila moglo bi predstavnike OBSE izložiti krivičnom kažnjavanju”, obavestio je službenim pismom Abot.

Govornik ODIHR (Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava OEBS) Tomas Rimer iznenađen je stavom američkih država. Pretnja krivičnim gonjenjem zaslužuje ozbiljnu pažnju, komentarisao je Rimer – a zabrinutost obrtom izrazio je i direktor ODIHR Janez Lenarčič, samo sada u pismu državnom sekretaru SAD Hilari Klinton.

Stejt Department je obećao da će se iskrsli slučaj ispitati.

Kako će se stvar rasplesti nije jasno, s obzirom da tužliac Abot opominje OBSE da su u Teksasu posmatrači te organizacije “bili u kontaktu sa liberalnim USA aktivističkim grupama”, kakva je Prodzekt vot, “koje su podnele tužbu osporavajući izborni zakon”, donet od teksaškog zakonodavca. (Reč je o diskiminacionoj proceduri u dokazivanju identiteta najsiromašnijih glasača.) “OBSE može imati pravo da o ID zakonima ima svoje mišljenje, ali vaše mišljenje je pravno irelevantno u Sjedinjenim Državama, gde je Vrhovni sud već odlučio da su ID zakoni ustavni”, objasnio je Teksašanin u pismu jednom od diplomata Evropljana.

Da OBSE može kako hoće a da Teksas zna šta hoće, vidi se iz pisma teksaškog tužioca Hilari Klinton – gde Greg Abot ukazuje na, kako proizilazi, nedopuštene kontakte misionara ODIHR sa, po svemu sudeći, nepoželjnom organizacijom Prodzekt vot. Jer, Prodzekt vot je u vezi sa sada nefunkcionišućom grupom ACORN, a ACORN je pokušavao da mimo vlasti organizuje lokalne zajednice građana.

Kontakt misije OBSE sa ovima “neizbežno podriva kredibilitet i nezavisnost izbornih posmatrača” OBSE, zaključuje tužilac, pa se još i okomljuje na sam čin obraćanja te međunarodne organizacije državnom sekretaru Klinton. Zar to ne ukazuje na nezasnovano očekivanje OBSE da “Stejt department nekim čudom pomogne njegovim predstavnicima da zaobiđu izborni zakon Teksasa”?  

Bolje je da uče da kuvaju boršč

Kaubojski odgovor Teksasa i Ajove doneo je priliku Moskvi, da sada i ona održi lekciju iz demokratije opštesvetskoj učiteljici. U Kremlju nisu zaboravili bujicu američkog propagandnog osporavanja ispravnosti ruskih predsedničkih izbora, uprkos čak dve trećine svih ruskih glasova datih Putinu. Niti pak američke fondove uložene u antiputinsku kampanju – a ni pojedinost da je čestitka Obame novom šefu Rusije predugo ostala u torbi poštara.

Naprotiv, ruska glasila koja se ovom aferom bave, zaključila su da je ispravan bio Putinov čvrst odgovor ( još 2008. pri izboru predsednika Medvedeva ) – da bi posmatrači ODIHR više postigli “učeći svoje žene da kuvaju boršč”, nego što Rusiju uče demokratiji.

Šef ruske Centralne izborne komisije Vladimir Čurov istupio je u javnosti sa ocenom da je sistem američkih predsedničkih izbora “najgori na svetu”, jer nije zasnovan na neposrednom izjašnjavanju birača, već počiva na izabranim elektorima. Mada, rekao je Čurov – Rusija će pratiti izbor predsednika SAD “tesno sarađujući s našim drugovima u (američkim) javnim organizacijama” i upoređivaće službene podatke s podacima “u izveštajima tamošnjih aktivista”.

Ministarstvo inostranih dela Rusije objavilo je izveštaj – komentar američkog izveštaja o stanju ljudskih prava, pa kaže, stanje s ljudskim pravima u SAD takvo je, da Sjedinjene Države nemaju moralnog osnova da kritikuju Rusiju. I tome slično. Sa zadocnjenjem, tek i Moskva se konačno doseća trika da borba sila za opstanak i prestiž ne podrazumeva samo moć ekonomije i oružje već I - propagandu. Rusija grabi priliku koju nude Teksas i Ajova i nastoji da se njen glas tim povodom što dalje čuje. Ostvaruje nedavni zaključak Kremlja da je vreme da se u svetu kakav je, dejstvuje i tzv. mekom silom.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...