Pobeda javnosti u Grčkoj

Nikos Arvanites, ATINA

„Bogataši, platite poreze“
(foto, Antonis Samaras, grčki premijer)

Novinar Kostas Vaksevanis je u svojoj odbrani pred sudom optužio političare da skrivaju istinu i štite nedodirljivu bogatu elitu.

Sud je Kostasu Vaksevanisu presudio da ste vi nevini - rekla je sudija Malija Volika.

Raspodela tereta štednje

Pobedila je demokratska javnost u Grčkoj. Kostas Vaksevanis je optužio grčku državu za hipokriziju i da je pravosudni sistem naklonjen korumpiranom političkom sistemu. Lista koju je objavio njegov časopis, prvobitno je procurela zahvaljujući jednom službeniku banke HSBC, a 2010. godine je tadašnja francuska ministara finansija, Kristin Lagard prosledila tu listu grčkim vlastima.

Novinar Kostas Vaksevanis je na slobodi i to je doprinos demokratskoj javnosti u Grčkoj i potrebi da i bogati slojevi grčkog društva trpe teret krize, plaćaju poreze i da se utvrdi način iznošenja, ili pranja, novca iz Grčke u strane, pre svega švajcarske banke. Portparol MMF-a Geri Rajs je izjavio da je MMF više puta ponovio da je, dok se Grci veoma trude da vrate državu na pravi put, veoma važno da se teret mera štednje raspodeli ravnomerno i pošteno na sve Grke. On je dodao da je važan deo toga da se teret poreza raspodeli na ravnomeran način, a posebno da bogatiji članovi grčkog društva plate porez koji im je određen.

Neizvesnost oko novog dogovora

Dok se vodi politička bitka za sporovođenje mera trojke, portparol MMF-a Geri Rajs je izjavio da je Atina ostvarila značajan napredak u primeni fiskalnih i strukturnih reformi, ali, između Grčke i njenih kreditora takođe mora da bude postignut dogovor oko uslova finansiranja koji će biti u skladu sa principom održivosti duga.

Grčka sa jedne strane i sa druge, MMF, Evropska komisija i Evropska centralna banka još uvek nisu postigle dogovor da bi Grčka dobila novu finansijsku tranšu. Ima napretka ali ne još i potpunog dogovora mada se očekuje da će se to ipak dogoditi narednih dana, tačnije pre 18. novembra. Istovremeno ECB je saopštila da je njen program kupovine pokrivenih (osiguranih) obveznica istekao prema rasporedu. Pokrivene obveznice osigurane su imovinom ili drugim sredstvima a njihovu sigurnost svojim rejtingom garantuje i banka koja ih izdaje. Nacionalni dug Grčke u 2013. godini po novim proračunima iznosi će 346,2 milijarde evra, što je nešto više od ovogodišnjih 340,6 milijardi evra. Ova procena je deo revidiranog nacrta budžeta za 2013. godinu. U tom budžetskom planu za 2013. vladin deficit je projektovan na 5,2 odsto BDP, što je takođe više od 4,2 odsto BDP iz preliminarnog nacrta budžeta, ali i dalje manje od deficita od 6,6 odsto koji se očekuje u 2012. Dok se troši vreme oko dogovora Grčke i trojke u grčkom društvu svakog dana uvećava za po 1.000 broj ljudi koji su uzgubili posao.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...