Kako “progutati” siromašenje Grka?

Nikos Arvanites, ATINA

Pritiscima nikada kraja
(ilustracija: Tmurno nebo na Akropoljem)

Grčku potresa afera Lagardov spisak - okrivanje imena preko 2000 građana koji imaju pozamašne devizne račune u stranim bankama apretpostavlja se da nisu platili porez.... Istovremeno, Evropska unija i MMF spremne su da  nastave podršku Grčkoj ali uz uslove da se realizuju dodatni  paketi mera koji se nalaze pred grčkim parlamentom.

Opet teške mere štednje

Pozvali smo vlasti Grčke da reše preostala pitanja da bi pregovori brzo bili finalizovani - rekao je šef Evrogrupe i premijer Luksemburga Žan-Klod Junker, nakon dvočasovne telefonske konferencije koja nije urodila plodom. Radi se o dodatnim  teškim merama koji nemaju punu podršku unutar vladajuće koalcije, pa su mogući utrašnji pritisci u vladi kao i pritisak opozicije. Po proračunima, očekuje se da će finansijska mera biti vredna 9,2 milijarde evra uz recesiju od 4,5 odsto i primarni suficit od 0,5 odsto BDP koji će biti u budžetu za 2013. godinu. Između grčke vlade i EU i MMF postignut je načelni dogovor ali ne i obavezujući. To se tek očekuje za nekoliko dana, ako sve bude kako je kabinet premijera Samarasa planirao. Samaras poziva sve političke stranke i poslanike da preuzmu svoj deo odgovornosti za ispunjavanje cilja izlaska iz haotične situacije.

Predsednik parlamenta Evangelos Meimarakis i ministar finansija Janis (Yannis) Stournaras saopštili su da je planirano da nacrt budžeta za 2013. godinu u skupštini bude usvojen za nekoliko dana. 

Šta se još traži?

Po projekciji, bilo je predviđeno da primarni suficit za 2013. iznosi 1,9% BDP-a, dok je drugom, planirano 0%. Predviđeno je Nacrtom budžeta da bi recesija u 2013. bila 3,8%, dok je trojka zacrtala 4,2%.

U predračunu budžeta za 2013, traži se još :1. Ukloniti sve povišice penzionerima, 2. Smanjenja za penzije iznad 1.000 evro bruto, 3. Rezovi odmah, 4. Povećanje doprinosa za osiguranike od pre 1993, 5. Povećanje godina starosti za penzinisanje od dve godine (na 67 godina, umesto 65 godina), 6. Ukidanje povlastica aktivnim državnim službenicima, 7. Primena jedne plate za zaposlene u državnom vlasništvu 8. Stepenasto smanjenja plata. Smanjenja će početi od 2%, a ponekad će ići čak do 35%, 9. Demontaža sistema raspoloživih 27.000 državnih službenika, od sada pa do kraja 2013. (od čega 2.000 u ovoj godini),10. Dodatni rezovi plata u lokalnoj vlasti, 11. Ukidanje posebnih naknada za nezaposlenost.

Od Grčke se traži preko mere jer se unutar EU oko kreiranje evropskog budžeta stvara unutrašnja konfrontacija. Bogati narodi i države EU, a njih je sve manje, više neće da plaćaju za siromašne kojih je sve više, čime se dovodi u pitanje funkcionisanje i uravnoteženje EU. Dva vodeća grčka sindikata, koja predstavljaju zaposlene u državnoj administraciji i privatnom sektoru, pozvala su na 48-časovni generalni štrajk 6. i 7. novembra, u znak protesta zbog vladinih mera štednje koje su uslov za kredite EU i MMF čije se izglasavanje očekuje sledeće nedelje.

Glavni cilj i zahtev sindikata je da parlament ne usvoji neprihvatljive, destruktivne i prinudne mere koje je nametnula trojka (EU, MMF i Evropska centralna banka), naveo je u saopštenju sindikat GSEE.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...