VLAST DOBILA JOŠ VIŠE GLASOVA

Nikos Arvanites, SKOPLJE

Na prevremenim parlamentarnim izborima u Makedoniji pobedila partija VMRO-DPMNE aktuelnog premijera Nikole Gruevskog (foto: pristalice Gruevskog slave pobedu u Skoplju)

Nikola Gruevski i njegov VMRO-DPMNE pobedili su na parlamentarnim izborima u Makedoniji. Izvesno je, Gruevski će ponovo biti premijer Makedonije.

Politika premijera Gruveskog je, kako se u političkim krugovima Makedonije navodi, “reformska” - nasuprot “tranzicionoj politici” lidera SDSM, Branka Crvenkovskog.

Nikola Gruevski (1970) predsednik je VMRO-DPMNE od maja 2003. godine. Gruevski je bio poslanik, ministar u vladi Ljupče Georgijevskog, bio je i guverner u Svetskoj banci za obnovu i u Evropskoj banci za obnovu i razvoj. Premijer je Makedonije od 28. juna 2006. godine. Po obrazovanju je ekonomista.

Veće poverenje u vlast

Državna izborna komisija je izdala preliminarne rezultate prevremenih parlamentarnih izbora u Makedoniji po kojima je DIK VMRO-DPMNE osvojila 437.665 glasova (39 odsto) a SDSM 367.876 glasova (32,78 odsto). Treće mesto zauzima DUI sa 114.870 glasova (10,2 odsto), a slede DPA sa 66.055 glasova (5,89 odsto) birača, NDP sa 29.981 glas ili 2,67 odsto VMRO-NP 28.125 glasova ili 2,51 odsto, Nova demokratija 19,732 glasom (1,76 odsto).

Na prevremenim parlamentarinim izborima glasalo je 1.158.459 birača (63,36 odsto). Izborni rezultat obezbeđuje VMRO-DPMNE 56 poslanika, SDSM 43 poslanika, DUI 14 poslanika, DPA osam poslanika i NDP dva poslanika. Koalicija VMRO-DPMNE i DUI ima mandate da sastavi novu-staru vladu u Makedoniji i do sada je imala 63 mandata, a od sada će raspolagati sa 70 poslaničkih mesta, što je značajno poboljšanje i rezultat je povećanja poverenje građana u vladajuću koaliciju.

“Desna” Makedonija na vlasti

Politička borba na minulim parlamentarnim izborima se vodila između desničarske partije VMRO DPMNE, koja je u vladi od 2006. godine i levičarskog Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM). Podrška ulasku u EU i NATO i dalje je na visokom nivou kod građana Makedonije - premašuje 90 %. Prema oceni Freedom Hous-a, Makedonija je prema slobodi medija uvrštena na 96. mesto i spada u države sa delomično slobodnim medijima (Podatak: Freedom House).

Transparency International je, prema CPI indeksu korupcije za 2010. Godinu, Makedoniju uvrstio na 62. mesto od ukupno 178 država koje su sudelovale u istraživanju. Makedonija se nalazi u grupi u kojoj se nalazi Hrvatska, Samoa, Gana i Ruanda.

Napredak je napravljen, ali je nedovoljan. Korupcija predstavlja još uvek ozbiljan problem za Makedoniju.

Izborni proces i prognoze

Međualbanska politička kampanja vodi se izmedju DUI Ali Ahmetija i opozicione partije Demokratske partije Albanaca, koju predvodi Menduh Tači. Značajnu šansu ima i Nacionalni demokratski preporod, čiji je lider Rufi Osmani i Nova demokratija, na čijem čelu sa Imerom Selmanijom.

Lider VMRO DPMNE i aktuelni premijer Nikola Gruevski izašao je na izbore sa izbornim programom pod nazivom „Da za reforme“, dok je SDSM Branka Crvenkovskog i Radmile Šekerinski nastupao pod nazivom “Manifest”. Albanske političke partije svojim biračima poručile su da će, ukoliko dođu na vlast, tražiti veća izdvajanja iz budžeta za Albance, koji čine 25 odsto stanovništva.

Makedonske političke partije bile su u kampanji u velikoj političkoj polarizaciji, dok su albanske partije imale relativno miran ton u međusobnoj političkoj i izbornoj borbi. Ankete uoči izbora ukazivale su da vladajuća stranka VMRO-DPMNE vodi sa 26,9 odsto, dok opozicioni Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM) ima podršku 19,6 odsto građana. U albanskom političkom bloku 8,8 odsto podrške ima Demokratska unija za integraciju (DUI), koja je sada koalicioni partner u vladi, opoziciona Demokratska partija Albanaca (DPA) 5,4 odsto, a partija Rufija Osmanija, koji je sada gradonačelnik Gostivara, ima podršku 3,3 odsto građana. Broj neopredeljenih birača je 22,4 odsto što je manje nego u aprilu, kada ih je bilo 33,2 odsto.

Ova anketa pokazuje da bi VMRO-DPMNE i DUI mogle da formiraju vladu sa još jednom albanskom strankom. Institut IPIS iz Skoplja je, recimo, uoči izbora u svojoj anekti prognozirao da vladajuća partija VMRO DPMNR može računati na 22,6 odsto glasača, a SDSM na 15,6 odsto glasova. Kod albanskih partija DUI, na primer, može računati sa 6,4 odsto glasova a DPA Menduha Tačija na 3,6 odsto glasova.

Ovo istraživanje je sprovedeno telefonskim putem u periodu od 26. do 28. maja. (MIA, Kanal 5, Utrinski vesnik – 29.5.2011.)


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...