EGIPATSKA KRIZA KOŠTA 310 MILIONA DOLARA DNEVNO

Arsen Lazarević

Skoro sve strane kompanije evakuisale su svoje zaposlene zbog nemira

Svaki dan krize najveću arapsku zemlju staje najmanje 310 miliona dolara, izračunali su analitičari najveće francuske banke Credit Agricole. Oni su, takodje, zbog krize izazvane nemirima, korigiovali procenu stope ekonomskog rasta Egipta za ovu godinu sa 5,3 na 3,7 procenata.

Zbog protesta, demonstracija i nereda, koji traju već više od dve nedelje, ekonomski život u ovoj zemlji je praktično zaustavljen, rade samo mlinovi, pekare, ukratko produkcija i prodaja osnovnih prehranbenih proizvoda. Prekid Interneta koštao je zemlju najmanje 90 miliona dolara, znatan broj stranih investitora zatvara fabrike i gradilišta i povlači se iz zemlje. Turizam je već minulog meseca pao za preko šest posto, prekjuče je iz Hurghade odletelo preko hiljadu turista, a doletelo samo 70 Rusa koji odbijaju da odlože aranžmane i junače se pod geslom „niko nam ne može pokvariti odmor“. Veliki turoperator TUI je već dosadašnje svoje štete procenio na preko 35 miliona evra.

Ipak, za Egipat je od ogromnog značaja što je Suecki kanal, koji je lane zemlji prihodovao preko 4,7 milijardi dolara, ostao otvoren. Naravno, i za svet, jer kroz ovaj kanal prolaze ogromne količine nafte tako da je po izbijanju krize prva reakcija berze bila rast cena barela nafte na preko 100 dolara. Problem je, medjutim, sa gasom koji Egipat izvozi i to u dosta velikim količinama. Izrael, na primer, polovinu potreba pokriva uvozom iz Egipta. Tokom vikenda je, medjutim, deo glavnog plinovoda dignut u vazduha pa je protok plina prekinut.

Najveće će, medjutim, biti štete dugoročnijeg karaktera. Naime, Egipat je dosad dosta profitirao od ugleda „Vrata Afrike“ i sigurne luke za strane investitore. Skoro sve strane kompanije evakuisale su svoje zaposlene zbog nemira. Švajcarska kompanije Nestle, koja je nedavno započela velike investije u Egiptu, sve je zaustavila na neodredjeno vreme.

Oba sina Hosni Mubaraka, Ala i Gamal, su aktivni i vešti trgovci, a i on je sam to bio još u vreme kada je bio vojnik, kao i prvih godina vladavine - dok se ostali članovi porodice nisu uključili i ovladali znatnim delom biznisa u zemlji. Kako procenjuju stručnjaci, porodica Mubaraka sada ima imovinu u vrednosti od fantastičnih 70 milijardi dolara (najbogatiji ljudi sveta, kao što su Meksikanac Slim i Amerikanci Gates i Buffet imaju „svega“ po oko 50 milijardi dolara). O bogatstvu Mubarakovih se počelo odmah govoriti posle pada i bekstva iz zemlje tuniskog predsednika Zin Abidin Ben Alija koji je sa sobom odneo 1,5 tonu zlata. No, on je prema Mubarakovima, koji imaju gro imovine u švajcarskim i britanskim bankama, kao i nekretnine u Londonu, New Yorku i Los Angelesu, pravi siromašak...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...