Gaza podelila Amerikance i Evropljane

Milan Lazarević

Amerikanci su, uglavnom, bezrezervno na strani Izraela, Evropljani imaju više razumevanja za Palestince
(foto, Izraelsko bombardovanje gusto naseljenog područja Gaze)

Ogorčenje zbog velikog broja palestinskih žrtava u Gazi, među kojima je dosta dece, dostiglo je ovih dana u Evropi vrhunac, čak je, po nekim mišljenjima, dobilo karakteristike antisemitizma. U takvoj amtmosferi dogodili su se čak i napadi na sinagoge i Jevreje. Ukratko, sve više Evropljana je uvereno da pojedinci koji nemaju kritički stav prema ponašanju Izraela nemaju savest.

Na drugoj strani, u SAD podrška Izraelu ostaje i dalje jaka, reklo bi se čak i apriorna, s izuzetkom donekle mlađih ljudi koji su više povezani i informisani na takozvanim socijalnim mrežama. Podrška Izraelu je jednostavno neupitna u političkim krugovima. Posebno u Kongresu, patnje Palestinaca ostaju tabu-tema. To ima da se zahvali u velikoj meri odličnoj organizovanosti Jevreja u SAD, za razliku od njihovih evropskih sunarodnika. S druge strane, Amerika je tradicionalno sklona podeli na “dobre” i “loše momke”, za razliku od Evropljana koji imaju mnogo duže istorijsko pamćenje i humanističku kulturu u kojima je manje mesta za crno-bele podele i stereotipe.

gaza civili

Na teritoriji Gaze od izraelskih bombi najviše su stradali civili

Ubijanje dece i jačanje radikalnih islamista

Za Amerikance veliki sukobi u Gazi, koji su izbili po treći put u pooslednjih pet-šest godina, imaju samo jedno i to sasvim jednostavno objašnjenje: demokratska jevrejska država samo reaguje na napade islamskih ekstramista. U tome ima i istine, ali ostaje pitanje da li je, kada bi sasvim bilo tako, upotreba takve sile, kao i tolika razaranja i ubijanja nedužnih civila, primereni odgovor.

izrael tenk puca

Izraelska artiljerija danima je tukla po Gazi

S druge strane, gnev zbog izraelskog bombardovanja Gaze postaje ujedinjavajuća snaga između različitih islamskih zajednica u Evropi.  Prema nekim analitičarima, kritika  Izraela od strane Marokanaca u Holandiji, Pakistamaca u V. Britaniji, Alžiraca u Francuskoj ima zajedničke korene. To je osećaj frustracije i otuđenja. A muslimani čine sve veći deo evropskog stanovništva (svako treće dete koje se rodi u Francuskoj jeste muslimansko). Na jednoj strani to izaziva islamfobiju a na drugoj, podstiče na razmišljanje o potrebi veće brige za njih i njihovo veće uvažavanje u društvu, bez obzira li će se to činiti kroz integraciju ili multikularilazam.

U Nemačkoj je, po izbijanju poslednjih nemira u Gazi, bilo najviše demonstracija  u kojima su se čule parole kao što su “Izrael-nacistički ubica” kao i aluzije na to da Jevreji sada čine ono što s njima radili Nemci.  A u Vupertalu trojica muslimana su bacila molotovljev koktel na tamošnju sinagogu, skandidarjući ime Hitlera. Nasilne muslimanske demonstracije su izbile i u Francuskoj što je nateralo ministarstva spoljnih poslova Francuske, Nemačke i Italije da izdaju zajedničko saopaštenje u kome se kaže da “antisemitska retorika i izlivi neprijateljstvva prema Jevrejima nemaju mesta u našim društvima”. Nemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer (Walter Steinmeier) je dodao da se od ovih pojava “smrzava krv u žilama”. Nemačka je, inače, u Evropi najbliži saveznik Izraela na šta je bez sumnje obavezuje istorija tj holokaust koji je počinjen u ime Nemaca tokom vladavine Hitlera.

pariz prot izrael gaza

Protest u subotu u Parizu protiv izraelskog napada na Gazu

Na štetu američkih interesa

No, za veći deo pacifistički nastrojene Evrope prave žrtve u sukobima u Gazi jesu Palestinci, dok se Izrael, u kome se neskriveno sprovodi militarizacija društva, ne može smatrati za žrtvu. Na suprotnom polu je stav Amerikanaca kojima je i dalje teško da priznaju makar i činjenicu da je smrt nekoliko stotitina palestinsko dece nešto što se nije smelo dogoditi.  Amerikancima je, takođe, teško da priznaju da je Gaza, u stvari, jedan veliki zatvor pod vedrim nebom u kome je Hamas toliko popularan, pre svega, zato što  Izrael ne bira sredstva da sačuva status kvo.

Mnogi „s one strane bare“ misle da je Izrael pogrešio što je popustio u pregovorima s umerenim Palestincima i nimalo im ne smeta što Izrael širi naselja kolonista na zapadnoj obali Jordana s ciljem da održi kontrolu nad obalom Sredozemnog mora i rekom Jordan.

Način na koji se u podršci Izraelu nadvikuju američki senatori i kongresmeni ne koristi američkim spoljnopolitičkim interesima. A taj interes počiva sigurno na tome da se, uz odlučujuće američko posredovanje, postigne mir između Izraela i Palestinaca, jer tim sukobom i nepravdom koja se ne ispravlja prema Palestini, hrani se islamski ekstremnizam koji je zato izrazito antiamerički obojen.   


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...