Zavereničke akcije Zlatne Zore

Nikos Arvanites, Atina

Jačanje ekstremne desnice u Grčkoj podseća na pukovnički državni udar iz 1967. godine
(foto, Pristalice Zlatne zore)

Zlatna zora, ekstremna neonacistička organizacija proširila je svoju delatnost po “dubini”, ušla je i u strukture pravosuđa i policije što predstavlja opasnost po pravni i politički poredak Grčke. Postoji tolerantni stav u strukturama policije po pitanju okupljanja i delovanja Zlatne zore.

Zbog tolerantnog odnosa prema nasilju ove stranke došlo je do promena u pojedinim policijskm strukturama u Grčkoj. Tako su ostavke podneli u južnoj Grčkoj rukovodilac policije, pukovnik  Džon (John) Dikopoulou i rukovodilac oblasti Središnja Grčka, poručnik Apostol Kaskani kao i generalni sekretar Ministarstva javnog reda Atanasis Andreolakos (Athanasios Andreoulakos) i veći broj policijski funkcinera i oficira širom zemlje. Ovde se očigledno radi o zaverničkoj akciji koja šteti bezbednosti Grčke i može da liči na forme mogućeg puča ili poliitčko-policijskog udara gde bi Zlatna zora bila eksponent nekih krugova u Grčkoj ali i van nje. Unutar Zlatne zore deluje više stotina pripadnika policije što je opasna opcija po bezbednost i stabilnost Grčke.

Podeljeno javno mnjenje oko Zlatne zore

Grčki građani su posle ubistva Pavlosa Fisasa počeli drugačije da gledaju na Zlatnu zoru. Stariji Grci su u Zlatnoj zori videli nukelus pučista iz 1967. godine.

Smrt  levičara i poznatog grčkog muzičara Pavlosa Fisasa, za koje je optužen pripadnik neonacističke stranke Zlatna zora, otvorila je pitanje građanskog otpora ovoj partiji i politici. Prema rezultatima istraživanja instituta Ras, u kojem je između 19. i 21. septembra ispitano više od hiljadu ljudi, Zlatnu zoru sada podržava 5,8 Grka, što je za 2,4 odsto manje nego pre Fisasovog ubistva. Započet je pad uticaja Zlatne zore ali ona je i dalje treća politička snaga, posle Nove demokratije i Sirize. Sadašnje procene su da Novu demokratiju podržava 25,4 odsto a Sirizu oko 20 odsto biračkog tela.

Po istraživanjima instituta Ras, oko 77 odsto ispitanih veruje da treba, što je pre moguće, početi sa reformama u cilju borbe protiv “kriminalnih akcija” Zlatne zore, dok se tome protivi 21,1 odsto Grka. Dakle i dalje pristojan broj grčkog stanovništva - zbog težine krize u Grčkoj i dubine siromaštva - podržava Zlatnu zoru. Ako se nastavi sa nasiljem Zlatne zore, moguće je da dođe do masovnijih hapšenja pripadnika ove partije, pa i zabrane njenog rada.

Zlatna zora i sećanje na pukovničku diktaturu

Jorgos Rupakijas, pripadnik Zlatne zore je zvanično optužen za ubistvo Pavlosa Fisasa.

Više od polovine Grka - 57,6 odsto smatra da Zlatna zora ugrožava demokratiju u Grčkoj, ali se sa takvim mišljenjem ne slaže 40,8 odsto grčkih građana. Ova statistika govori da u Grčkoj jača ekstremna desnica “spremna na sve” što podseća na pukovnički udar kojim je Grčka gurnuta u vladavinu vojne hunte 1967-1974. godine.

Siriza ne prihvata da je stavljaju „u isti koš“ sa Zlatnom zorom jer sebe smatra kao partiju-pokret antifašističke provenijencije i bori se protiv svih oblika etničkog revanšizma. Siriza upozorava vrhove vlasti da je povezivanje ove partije sa Zlatnom zorom - opasno jer se tako stvara klima političke nestabilnosti u Grčkoj i nameće stav da su samo partije na vlasti - Nova demokratija i Pasok - jedine koje brinu o Grčkoj i njenim interesima.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...