Poreklo političkog nasilja Zlatne zore

Nikos Arvanites, Atina

Da li je Grčka pred vanrednim stanjem ili vanrendim izborima?
(foto: Pristalice desničarske partije Zlatna zora u Solunu slave izborne rezultate prošle godine u maju)

Grčki premijer Antonis Samaras je na samoj ivici odluke da se ekstremna desničarska partija, koja je i u parlmantu, Zlatna zora možda i zabrani posle ubistva 34-godišnjeg repera i antifašističkog aktiviste Pavlosa Fisasa. Postoji scernario da Zlatna zora bude “okidač” za aktiviranje građanskog nasilja uprenog protiv vlade Samarasa ali i poliitke EU i levih partija kao i stranih imigranata sa rasističke osnove.

Opasnost od širih sukoba

Zlatna zora dobija podršku od “Lepenovih ekstremista” u Francuskoj kao i ekstremista iz Italije i Španije protiv imigranta ali i svojih vlada. Grčka može da “plane” u sukobu levog i desnog političkog radikalizma, u okruženju visoke nezaposlenosti i siromaštva što, po pravilu, podstiče ekstremna politička rešenja.

Organizovanjem ili učestvovanjem u nasilju, Zlatna zora provocira vladu Samarasa na tvrd odgovor koji bi, sem hapšenja čelnih ljude ove ekstremne stranke, mogao da dovede i do zabrane ove partije koja je predstavljena i u parlamentu i uživa poverenje do 10 odsto biračkog tela.

Politička radikalizacija

Politički radikalizam Zlatne zore nije jedini i on bi mogao da izazove “domino efekat” provale nezadovoljstva građana prema sadašnjoj vladi i zahteva za prevremene izbore.

Lider Sirize Cipras oštro kritikuje vlast što toleriše ekstremizam neonacističkog tipa Zlatne zore i traži reakciju države. Da li iza ovih događaja stoji obostrani interes Zlatne zore i Sirize da dođe do pada vlade i prevremeih izbora?

Treba podsetiti da je Zlatna zora rastuća snaga u političkom životu Grčke i da je na prošlogodišnjim izborima dobila 18 poslanika u parlamentu. Prema najnovijim rezultatima istraživanja javnog mnjenja, Zlatna zora je treća po popularnosti u Grčkoj, posle Nove demokratije i Sirize a Pasok je na četvrtom mestu.

Strože protiv nasilja

“Nasilje se toleriše (u Grčkoj). Politički sistem deluje selektivno protiv nasilja a pravosuđe ne obavlja svoj posao kako treba”, rekla je za AFP kriminolog sa Trakijskog univerziteta Sofija Vidali. Ministar policije Nikos Dendijas izjavio je da će vlada pooštriti zakone o organizovanim krivičnim aktivnostima kako bi obuzdala tu partiju, upletenu u batinanje migranata i napade na članove suparničkih partija.

Nad Grčkom se, iznutra ali i spolja, “pletu” opasne mreže građanskih sukoba koji dovode do destabilzacije države uz slabljenje državne vlasti i institucija i širenje straha pred falangama, mafijom ali i policijom.

Možda nekome i odgovara da se u Grčkoj uvede vanredno stanje.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...