Procena bezbednosnog stanja na Severu uoči kosovskih izbora

Ana Radmilović

Lideri Severa koji zagovaraju da se na izbore ne izađe i po cenu gubitka poslova i ostvarivanja svih pretnji, postali su simboli otpora. Narod je veoma neraspoložen prema odlukama i ponašanju Vlade Srbije i ta kampanja koja se vodi protiv izbora neuporedivo je jača od one koja je "za"

Prema ocenama KPS, visokorizično je u čisto srpskim sredinama gde su birališta u školama i privatnim kućama, nešto manje rizično - u multietničkim i albanskim.

U Kosovskoj Mitrovici biće sedam izbornih mesta. U centru grada to su Srednja medicinska, Srednja tehnička i OŠ Sveti Sava. Ta tri mesta su ocenjena kao najkritičnija.

Direktori ovih škola tvrde da nisu upućeni i da ih niko nije obavestio da će se glasati u „njihovim“ školama. Isto tvrde i vlasnici kuća predviđenih da budu  birališta, a nalaze se u selima koja pripadaju opštini Zvečan.

Zvečan ima pet srpskih i dva albanska glasačka mesta. Zubin Potok 12 (od kojih je samo jedno albansko, u selu Čabra), a Leposavić čak 18, među kojima tri albanska.

Kampanja “za” i kampanja “protiv”

Na pitanje kako to da domaćini kuća predviđenih za glasanje i direktori škola ne znaju za to, odgovor može da bude samo podatak da je republička izborna komisija Kosova preuzela izbornu komisiju Srbije, te da pitani verovatno znaju da će se glasanje održavati u njihovim kućama ili školama, ali da se boje da o tome govore.

Očekuje se jako mala izlaznost. Lideri Severa koji zagovaraju da se na izbore ne izađe i po cenu gubitka poslova i ostvarivanja svih pretnji, postali su simboli otpora, narod je veoma neraspoložen prema odlukama i ponašanju Vlade Srbije i ta kampanja koja se vodi protiv izbora neuporedivo je jača od one koja je za. Podržava je dijaspora, strukture iz Srbije i što je najključnije sami građani.

Kampanja za izlazak na izbore vodi se tako što se direktori državnih preduzeća pozivaju na razgovore, savetuje im se da objasne zaposlenima da se na izbore mora izaći i sve to zajedno izaziva veći otpor nego strah, tako da više liči na antikampanju. Umorni od pretnji i sve manje zainteresovani, Srbi sa Severa neće izaći na ove izbore u dovoljnom broju.

Očekuje se krađa glasova raseljenih, ali to neće bitno popraviti situaciju.

Kriminalne grupe sa Severa

Na pitanje o eventualnim razlozima upada u stan i napada na ženu Olivera Ivanovića (jednog od kandidata za gradonačelnika čiji je rival Krstimir Pantić) dobijamo sledeći odgovor: Ukoliko napadači nisu nađeni, što je na Severu praktično nemoguće (zvanično nikada nisu nađeni ali se uglavnom zna ko je šta uradio), to bi mogao da bude neko „sa strane“, odnosno iz Srbije, neko ko pripada jednoj od brojnih organizacija koje se deklarišu kao patriotske i ko je to uradio da bi označio Ivanovića kao metu. To jeste pretnja najvišeg stupnja, i ambasade zemalja Kvinte trenutno vrše pritisak na bezbednosne službe iz Srbije da se utvrdi ko je počinilac i šta su motivi.

Prvi zaključak medija bio je da se radi o nekoj od grupa iz KM koje su protiv izlaska na kosovske izbore, ali zaključak pada u vodu činjenicom da je Ivanović jedini kandidat kojem je prećeno  na ovako brutalan način.

On smatra da je do napada na njegovu porodicu došlo zbog toga što je u kampanji počeo da govori otvoreno o obračunavanju s kriminalnim grupama sa Severa i da je to razlog, a da je inače mogao da se kandiduje sto puta i da priča o gradskom zelenilu ili čistoći i da mu tada niko ne bi poručio da prestane.

Očigledno je da se radi o organizovanom napadu, neko je znao da Ivanović ide na službeni put, sačekao da u stanu ostanu sami žena i dete i tada upao. Napadač nije bio maskiran a Ivanovićeva supruga ga nije prepoznala, što navodi KPS da veruje da taj koji je to uradio nije sa Severa – gde se svi, više manje, poznaju.  Mogli bi da budu navijači, neko od pripadnika organizacija poput 1389,  Rusko-Srpskog prijateljstva i tome slično, pretpostavlja se u KPS.

Ove grupe ujedno predstavljaju i najveću pretnju bezbednosti građana Severa tokom predizborne kampanje i održavanja samih izbora, procene su da mogu da nanesu veću štetu nego korist onome ko ne želi na kosovske izbore i da se ne radi o ljudima s Kosova.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...