Sve manje Grka veruje vladi Antonisa Samarasa

Nikos Arvanites, Atina

Prema anketi EU, 90% Grka ne veruju svojoj vladi
(foto, grčki premijer Samaras ima sve manju podršku javnosti)

Premijer Grčke Antonis Samaras traži od svojih ministara da sprovedu reformu u državnoj administraciji i javnoj upravi koja podrazumeva, do kraja 2013. godine, otpuštanje oko 25.000 službenih lica. Treba, dakle, po uputstvu EU izvršiti “čišćenje” lokalne vlasti što je izazvalo upozorenja gradonačelnka Atine, Soluna, Patre, Volosa, Janjine i drugih, da takav odnos vlade vodi u urušavajne lokalne vlasti i velike probleme.

Veliki je procenat Grka koji ocenjuju, po analizi javnog mnjenja, nacionalnu ekonomiju „kao lošu” što se može videti u nedavnom istraživanju iz Brisela gde 98 % Grka ocenjuje stanje  grčke ekonomije kao "loše".

Gradovi protiv države?

Situacija oko reformi državne i javne uprave i radikalnih mera u lokalnoj vlasti, realno može dovesti do blokade lokalnih ustanova, pa sve do blokade vlasti i politike sadašnje vlade. To mogu biti osnove za građanski otpor i bojkot od strane lokalne vlasti, pre svega u Atini i Solunu, prema vladi Samarasa.

Ekonomska situacija u zemlji će biti lošija, smatra 62 odsto Grka (14% više u odnosu na prethodnu anketu Eurobarometra od jeseni 2012.) dok u EU, samo 11% izražava sličan pogled.

Za Grke, dva ključna pitanja su nezaposlenost (65%) i ekonomski status ( 49%), a u drugim državama EU zbirno ti procenti su 51% i 33 %. Prema anketi EU, 90% Grka imaju tendenciju da ne veruju svojoj vladi (71% prosek u EU), a sličan pogled je i u iskazivanju nepoverenja prema radu parlamenta - 89% Grka.

Nepoverenje i pesimizam

U političke stranke ima poverenje samo 4% Grka dok je to 16%  kod građana u EU.

Samoj EU kao ekonomskom centru sasedištem u Briselu, ne veruje 80% Grka (a 60% građana u EU).

U Evropskoj uniji, 55% građana izrazilo je pesimstički stav dok je u Grčkoj taj procent 68 odsto. Ako stanje u ekonomiji i privredi negativno ocenjuje 98% Grka (a samo 2% smatra da je dobro), onda se otvaraju ključna pitanja funkcionisanja političkog sistema, vlade, parlamenta i gubtika autoriteta koji  pokreće društvo i državu.

Grci se, po anketama, osećaju Evropljanima (EU) u 44 odsto slučajeva.  


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...