Ko je kriv za krizu u Grčkoj?

Nikos Arvanites, ATINA

Politički sukobi u grčkoj vladajućj koaliciji
(foto, Atina, 03.07.2013 - susret grčkog ministra inostranih poslova Evangelosa Venizelosa i nemačkog šefa diplomatije Gida Vestervelea)

Grčka ima malo vremena a dokaže kreditorima iz MMF, EU i ECB da može da dobije tranšu podrške u celosti i verovatno će je dobijati „na parče“. Time se država dodatno iscrpljuje, povećava pritisak kreditora i dovodi na ivicu prevremenih izbora. Po ocenama zvaničnika iz MMF i EU, „Grčka ima tri dana da uveri svoje kreditore da može da ispuni uslove povezane sa paketom međunarodne finansijske pomoći, a koji su neophodni da bi primila sledeću tranšu kredita pomoći“.

Postoji opšte nezadovoljstvo u vezi sa napretkom reformi grčkog javnog sektora, uključujući poreze, prikupljanje carina i usluge zdravstvene zaštite. Zato će EU i MMF verovatno Grčkoj dati podršku „na rate“ što je izraz ograničenog poverenja. 

Sukobi i podele unutar Samarasove vlade

U isto vreme, krenulo se sa optužbama unutar dvojne koalcije Pasok - Nova demokratija o tome ko je kriv za krizu u državi. Tako je poslanik Nove demokratije Makis Voridis reako da je „uništavanje grčke ekonomije počelo 80-ih godina prošlog veka za vreme vladavine Andreasa Papandreua“. Ocenu Voridisa poduprli su konzervativci, pre svih ministar zdravlja Adonis Georgiadis koji  je ocenio da je katastrofa Grčke bila „u uzlaznoj liniji“ za vreme vladavine Jorogosa Papandreu za kojeg ministar Georgiadis kaže:

„Za jednu milijardu pozajmljenu 80-ih vraćeno je 25 milijardi do 2010.“

Teodoros Pangalos, autoritet na levici traži da se ne iznosi „prljav veš“ kojeg ima i u Novoj demokratiji jer se tako država dovodi na ivicu unutrašnjih sukoba.

Da li su ovakvi stavovi  poslanika i ministara iz Nove demokratije provokacije koje vode ka vanrednim izborima, jer vladajuća koalicija sada ima samo 153 poslanika od 300, što je „granična linija“ za  mogući  pad vlade? Da li  Nova demokratija nema druge adute, već priprema pad vlade, uskoro će se videti.

Izlazak iz vlade KKE i Fotisa Kuvelisa otvorio je put daljeg urušavanja državne politike vlade Antonisa Samarasa. Konflikti oko dokazivanje krivice između Pasok i Nove demokratije oko  uzroka krize u Grčkoj znak su otvorene slabosti vlade i nedostatka snage da se nastavi sa kursom koji je određen od strane MMF, EU, ECB.

Ukidanje ERT - najava izbora

Grčka vlada nije ispoštovala najveću pravosudnu instituciju u Grčkoj kao i medijske institucije iz EU i evropskog saveta - da odobori nastavak rada dražvne radiotelevizije ERT. Zbog toga je Fotis Kuvelis, lider levice napustio vladu Samarasa.

Vlada Samarasa je donela odluku da je 17. juna prestala da važi ugovorna obaveza između države -Vlade i zaposlenih u ERT čime je suštinski ukinut ERT i otpušteno 2.600 zaposlenih. Za  stečajnog upravnika, na dva meseca, postavljen je Gikas Manalis, uz obavezu da se radnicima u ERT isplate plate i doprinosi. Predsednik Federacije radnika radiotelevizije (POSPERT) Panajotis Kalfajanis (Panayiotis Kalfayannis) rekao je da su ove radnje Ministarstva finansija nelogične, pre svega što radnici nisu potpisali opomene nakon što su im prekinuti ugovori o radu. Informacije govore da se nadležni ministar za ERT, Pandelis Kapsis sastao sa radnicima. Ukidanje ERT pod pritiskom Samarasa i njegovih ministara otvara dodatnu tenziju koja vodi u jesenje prevremne izbore u Grčkoj gde će javnost biti na strani radnika ERT, pa sledi kažnjavanje Samarasove vlade. Upravo zbog toga su i inicirani polemični tonovi između Pasok i Nove demokratije

Lider Sirize, Cipras u Ruskoj dumi

Lider Sirize i potpredsednik Evropske levice Aleksis Cipras obreo se u Moskvi u poseti ruskoj državnoj dumi. Prema izvorima Sirize iz Atine, Cipras, u pratnji direktora političkog odeljenja Nikosa Papasa i odgovornog za spoljnu poliitku  Costasa Kieta, sastao se sa Aleksejem Puskovim, predsednikom Odbora za spoljnu politiku državne Dume, kao i sa  Leonidom Kalašnjikovim, generalnim sekretarom Centralnog komiteta Komunističke partije Ruske Federacije (koji je preneo lične pozdrave lidera KPR Zjuganova koji se nalazi u bolnici u Moskvi), i Aleksandrom Romanovičem, članom rukovodstva stranke "Plamen (Vatra) Rusije", koji je  kandidat za  guvernera Moskve.

Na sastancima je bilo razgovora o stavovima Evropske levice (CRL) za konferenciju krajem 2013. Ruska strana pokazala je veliko interesovanje za poliitčku i ekonomsku situaciju u Grčkoj. Lider Sirize Cipras posetom ruskoj Dumi jača svoju  međuanrodnu poziciju u Ruskoj Federaciji, koja bi mogla da mu bude od korsiti za poboljšanje ekonomskih odnosa Grčke i Rusije ukoliko Siriza postane faktor vlasti na narednim prevremenim izborima.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...