Flota Rusije vraća se u Mediteran

Petar Popović

Jedna operativna grupa ratnih lađa i brodova za opskrbu, od najviše deset plovnih jedinica, preuzeće od 2015. patroliranje istočnim Sredozemljem, u funkciji zaštite ruskih interesa, saopštila je Moskva. Ruski faktori potvrdili su da je priprema pomorske eskadre već u toku
(foto, Ruska flota na ulasku u sirijsku luku Tartus)

Ruska flota vraća se u tople vode Mediterana, gde će jedna operativna grupa lađa i pomoćnih brodova koja se upravo obrazuje, obnoviti tradiciju sovjetskog vojnog prisustva u Sredozemlju, prekinutu pre dvadeset godina.

Sovjetski Peti mediteranski eskadron, u čijem je sastavu bivalo između 30 i 50 ratnih i pomoćnih brodova, kako kada, krstario je tim vodama od 1967. do 1992. – imajući na oku linije pokreta američke Šeste flote. Reč je o periodu rivalstva dve sile za premoć u svetu, iznačenom izrazom hladni rat.

Odluka Moskve da dve decenije kasnije i na ovaj način, svakako uočljivije nego do sada, obeleži doseg zone ruskih bezbednosnih interesa van granica same Rusije, nagoveštena je govorom ministra odbrane Sergeja Šojgua na tzv proširenom kolegijumu Ministarstva koncem februara.

Sednici visokog foruma vojske prisustvovao je i šef države Vladimir Putin.

U službi zaštite ruskih interesa

Šojgu je pomenuo potrebu za obrazovanjem pomorske formacije čije bi prisustvo u vodama istočnog Sredozemlja poslužilo zaštiti ruskih nacionalnih interesa, citirale su moskovske RIA novosti.

Verujem da imamo kapaciteta za oformljenje i održavanje takve jedne operativne grupe, rekao je ministar, pominjući uspeh nedavnih pomorskih vežbi u Mediteranu i Crnom moru, izvedenih uz učešće pomorske pešadije i jedinica ruskih flota - Severne, Baltičke, Crnomorske i Pacifičke.

Moskva pruža korak u značajno izmenjenom post-hladnoratovskom kontekstu, formalno lišenom neprijateljstva, ali ne i osećaja Rusije da su njeni bezbednosni interesi ugroženi nesuzdržanom vojnom ekspanzijom SAD.

Koncem decembra, lađe učesnice ruskog manevra uplovile su iz Mediterana u Adenski zaliv, na domak krize proizvedene zapadnim potstrekavanjem građanskog rata u Siriji. Dolazak u vode naspram sirijske obale protumačen je kao jedan od zadataka strateških pomorskih vežbi – s obzirom da je ovaj deo svetskih okeana vrlo važan sa stanovišta geopolitičkih interesa Rusije, uključujući i fakat postojanja logističke baze ruske mornarice (u Siriji), komentarisao je predstavnik ruske mornarice. Reč je o luci Tartus, gde ruski brodovi uživaju dopuštenje Damaska za obavljanje remonta. U Tartusu je, prikladno tome, stacioniran ruski tehnički personal.

Probni ispit uspešnim manevrima

Decembarska združena eskadra dosegla je tokom vežbi do pomorskih jedinica ruske Pacifičke flote, koje su pre toga učestvovale u međunarodnoj aniti-piratskoj akciji u zoni Adena.      

Početkom nedelje, vojni faktori Moskve potvrdili su da je priprema za obrazovanje mediteranske mornaričke grupe već u toku.

Ministar odbrane je naložio da obrazujemo operativnu grupu koja će na postojanoj osnovi dejstvovati u Sredozemnom moru. Mi već radimo na izvršenju zadatka, izjavio je komandant mornarice Viktor Čirkov.

Čirkov je pomenuo razgovore u Glavnom štabu pomorskih snaga o logistici i obuci komandnog sastava. Razgovori su već u toku, rekao je. Nije, međutim, naveden nikakav datum eventualnog otiskivanja jedinica o kojima je reč na vodu, što se tumači potrebom usaglašavanja Rusije sa zemljama čije bi luke poslužile kao opskrbna svratišta lađa. Okvirno je rečeno da sve mora biti izvedeno do 2015.

Prema glasilima iz Moskve, ruska formacija će imati do deset ratnih i pomoćnih brodova, izvučenih iz sastava sve tri danas postojeće flote, u Baltiku, Severnom i Crnom moru. Poduhvat nije jednostavan, imajući na umu dotrajalost pretežnog broja jedinica mornarice, izgrađenih još u vreme Sovjetskog Saveza. Ruski brodovi koristiće za svoje pristajanje i obnovu zaliha luke Kipra, Crne Gore, Grčke i Sirije, citiran je u glasilima neimenovani zvaničnik Moskve.

Igor Karotčenko, urednik časopisa Nacionalnaja abarona, izjavio je komentarišući vest o sredozemnim jedinicama da će njihova glavna baza najverovatnije biti sirijski Tartus. Rusija bi tom činjenicom podvukla da neće Siriju prepuštati sudbini koja joj je namenjena intervencijom spolja, prenela je agencija Regnum.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...