Grčka bez dominacije PASOK i Nove demokratije

Nikos Arvanites, ATINA

Ankete pokazuju da je posle izbora 6. maja moguća samo najšira koaliciona vlada, mada je neizvesno kako će se to postići s obzirom na brojne spoljne i unutrašnje uticaje
(foto: Grčka pred izbore u krizi i neizvesnosti kakva se ne pamti od Drugog svetskog rata)

Vodeće partije u Grčkoj, PASOK i Nova demokratija, koje čine “kičmu” prelazne vlade Lukasa Papademosa, u izbornoj kampanji na osnovu istraživanja javnog mnenja nemaju većinu, ni pojedinačno ni zajedno, da formiraju vladu posle izbora 6. maja. Istraživanja javnost ukazuju da trenutno Nova demokratija ima 20,5 odsto podrške kod gradjana a PASOK 12,5 odsto podrške. Formiranje nove vlade, očigledno, zahtevaće širu koalicionu vladu koja će biti veoma teško formirana i moraće se praviti ustupci kakvi nisu viđeni na političkoj sceni Grčke u poslednjih 20 godina. Ankete pokazuju da je u borbi za treće mesto i poziciju u  budućoj vladi “zauzela” Koalicija Radikalne levice sa 8,6 odsto i sa tendencijom uspona na čelu sa Fotisom Kuvelisom. Iza koalicije (SYRIZA) Kuvelisa su Komunistička partija Grčke sa 7,9 odsto i Nezavisna Grčka 7,1 odsto. Gradjani po anekti pokazuju da 52 odsto njih ne vidi kao budućeg premijera funkcionere ni PASOK ni Nove demokratije a 67 odsto anketiranih smatra da treba formirati koalicionu  vladu.

Ko će biti premijer  Grčke?

Politička kampanja za parlamentarne izbore ukazuje da je najpopularniji sadašnji prelazni premijer Lukas Papademos koji je postao kompromis izmedju PASOK i Nove dmeokratije i  uticaja EU i MMF. Drugi favorit je lider Radikalne levice Fotis Kuvelis. 

fotis kuvelis

Fotis Kuvelis

Treba podsetit da je Kuvelis poslanik u parlamentu, da je završio politikčke nauke i da je nekada pripadao Komunističkoj partiji Grčke a 1975. Bio i u njenom političkom vrhu. Nakon istupanja iz KPG 1987. godine, postaje generalni sekratar Leve partije 1989. godine a lidersku poziciju zauzima 2002. godine. Fotis je bio miinstar pravde 1989. godine u vladi Canisa Canitakisa (Tzannis Tzannetakis). Rejting lidera Nove demokratije Antonis Samarasa je na petom mestu a lidera PASOK-a Evangelosa Venezelosa je na sedmom mestu. Ovo samo ukazuje da će biti teška situacija oko formiranja nove vlade i da će, pored javnosti u Grčkoj I pre svega levičarskih opcija, bitnu ulogu u izboru premijera dati EU i MMF zbog pravca Grčke u spovodjenju reformi i podrške EU i MMF. Politika vlade Grčke će se graditi na poziciji izmedju Lukasa Papademosa, Fotisa Kuverisa, PASOK i Nove demokratije. 

Vreme hapšenja?

Grčki parlament glasao je u julu 2011. godine za otvaranje istrage o pranju novca i davanju mita prilikom naručivanja četiri podmornice 2000. godine od nemačke firme Ferostal u vreme kada je ministar odbrane bio Koakopulos (Cohacopulos). 

koakopulos

Akis Koakopulos, pred ulazak u sud

Jedan od osnivača socijalističkog Pasoka, višestruki ministar u nekoliko vlada socijalista, optužen je za uzimanje provizija od kupovne naoružanja za oružane snage Grčke. Koakopulos se tereti se da je od 1996. do 2001. dok je bio ministar odbrane, zloupotrebio svoj položaj i da je tokom 1998. naplatio 16.200.000 švajcarskih franaka i 1.800.000 dolara za nabavku raketnih sistema TOR 1. Koakopulos je potpisao i ugovor sa nemačkom firmom Ferostal o kupovini dve podmornice Arhimed i Posejdon 2 a postoje indicije da je preko rođačkih ofšor firmi prebacio oko tri miliona švajcarskih franaka. Očekuje se da bi sudjenje moglo biti narednih meseci. Na nekadašnjem ministru odbrane ne vidi se zabrinutost što znači da možda ima druge argumente ili “ledja” koja ga štite od krivčne odgovornosti - 20 do 25 godina zatvora. Grčke vlade u pslednjih 20 godina imale su više ozbiljnih afera i to je sve utivalo na krizu grčke države i ekonomije i pada rejtinga PASOK i Nove demokratije.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...