SAD TRAŽE OD UKRAJINE DA NE NAPADA NA RUSKE RAFINERIJE

ML

"Ništa ne može da pogodi sadašnjeg američkog predsednika kao porast cena pogonskih goriva tokom izborne godine", izjavio je ovom listu bivši saradnik Bele kuće za energetiku
(ilustracija, Vatrogasci ruskog ministarstva za vanredne situacije gase požar u Novošahtinskoj rafineriji nafte u Rostovskoj oblasti, foto Pres služba Ministarstva za vanredne situacije Rusije)

SAD su zatražile od Ukrajine da prestane s napadima na ruske rafinerije, objavio je britanski dnevnik "Fajnešnel tajms" (Finacial Times-FT), pozivajući se na dobro obaveštene izvore. Prema ovom listu, Vašington se plaši da bi napadi dronovima na rusku naftnu infrastrukturu mogli dovesti do povećanja cena nafte i isprovocirati Moskvu da reaguje akcijama odmazde.   

Predstavnik ukrajinske predsedničke kancelarije Mihajlo (Mychailo) Podoljak je, međutim, demantovao ovu informaciju i dodao da "niko Ukrajincima, koji se već više od dve godine suprostavljaju ruskoj agresiji može diktirati nekakve uslove".

Američka predsednička kancelarija se ipak, prema ovom listu, ponovo sa istim zahtevima obratila ukrajinskoj tajnoj službi SBU i ukrajinskoj vojnoj obaveštajnoj službi HUR.

Ukratko, Rusija, i pored sankcija Zapada, ostala je jedan od glavnih izvoznika energenata. Cene nafte na svetskim tržštima su, međutim, tokom prošlog leta skočile na 85 dolara za barel. Usled toga rastu cene pogonskih goriva i to u situaciji kada sadašnji američki predsednik Džoe Bajden (Joe Biden) nastoji da pobedi na skorašnjim američkim prdsedničkim izborima.

"Ništa ne može da pogodi sadašnjeg američkog predsednika kao porast cena pogonskih goriva tokom izborne godine", izjavio je ovom listu bivši saradnik Bele kuće za energetiku Bob MekNali (McNally). Cene benzina su, inače, u SAD ove godine već skočile za 15 posto.

Bela kuća se, prema FT-u, boji da, ako Ukrajina nastavi s napadima na ruske naftne rafinerije ili naftna skadišta, to bi moglo da navede Rusiju da u odgovoru napadne na infrastrukturu od koje zavisi Zapad. To se, na primer, tiče naftovoda Kaspijskog konzorcijuma (CPC) koji transportuje naftu preko Rusije iz Kazahstana na svetska tržišta. 

Ukrajina, prema FT, svoje vazdušne napade na Rusiju u poslednje vreme pojačava paralelno s tim kako povećava svoje kapacitete bespilotnih letilica. Od 2022, kada je počeo rusko-ukrajinski rat, Ukrajina je izvela najmanje 12 jakih udara na ruske rafinerije. Ova zemlja, pored toga, napada i na naftne terminale i skladišta nafte. Ukrajinski vojni stručnjaci tvrde da su razvili dronove koji mogu prelaziti razdaljine i od oko hiljadu kilometara.

U svemu ovome u nameće se jedan ali važan i poučan zaključak. Ukratko, države se, međusobno, povezuju ekonomski i saobraćajno sve više, tako da rat ne izaziva samo smrti u rušenje objekata nego i kidanje ekonomskih veza i velike štete u "ostatku sveta".


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...