Obama zabranio proteste u svojoj okolini

Danijela Ćirović

Američki predsednik potpisao je početkom marta zakon kojim se svako zaustavljanje i protestovanje u zonama gde se nalaze zvaničnici sa specijalnom pratnjom, tumači kao krivično delo i može da donese 10 godina zatvora. Branioci ljudskih prava tvrde da je ovo direktan udar na slobodu govora i Prvi amandman, kao i na pokret „Okupiraj“. Novi propis zabranjuje proteste tokom samita NATO i G8, koji će se održati u maju u Čikagu, zatim u okolini budućih konvencija demokrata i republikanaca, kao i u vreme sportskog takmičenja „Superbol“
(foto: Barak Obama tokom posete Irskoj)

Barak Obama je postao još veći imperijalistički predsednik, piše Human Event: „Nisu mu dali purpurnu odoru, krunu ukrašenu draguljima i skiptar, ali kao da jesu - ako novi zakon zaživi u punom obliku.“ Prvi put u američkoj istoriji, navodi isti elektronski list, Kongres je zaštitio predsednika od takozvanog „les mažeste“, što je monarhistička francuska fraza i znači zaštitu od povrede dostojanstva vladara i predstavnika suverene sile.

Naime, predlog zakona poznat kao HR 347 koji se tiče izmene akta iz 2011. o zaštiti federalnih zgrada i poseda, prošao je Kongres u februaru, da bi ga američki predsednik potpisao 8. marta i učinio ga punovažnim. Između ostalog, u zakonu se navodi da svako ko se bez odobrenja bude našao u zgradama i na posedima koji su pod zaštitom službe bezbednosti, može da bude uhapšen i kažnjen na 10 godina zatvora. Zgrade i posedi na koje se zakon odnosi jesu one u kojima se nalaze kako predsednik države, tako i druge osobe, posetioci koji su pod zaštitom tajne službe. Tu spadaju Bela kuća, Kapitol bilding, ali će se odnositi i na samite NATO-a i G8 koji se održavaju u maju u Čikagu, konvencije republikanaca i demokrata pred izbore, pa i na takmičenje Superbol. Pratnju specijalaca imaju i predsednički kandidati Rik Santorum i Mit Romni, pa će svako okupljanje i protestovanje pri njihovoj poseti američkim gradovima tokom kampanje, biti kršenje zakona.

Značajna izmena akta iz 2011. jeste ta što je vlast ranije morala da dokaže da je neka osoba nameravala da prekrši zakon, dok će sada biti kažnjena jer se prosto našla na pogrešnom mestu u pogrešno vreme.

„Pretpostavimo da se kolona predsednika Obame kreće neposredno pored vaših kancelarija, zaustavljajući saobraćaj kako to obično biva. Vi svesno odete do prozora da vidite zašto se čuju sirene. Tajnoj službi se to ne dopadne i uhapsi vas, iako niste imali nameru da učinite bilo šta loše“, navodi Human Event.

Zakon protiv pokreta „Okupiraj“

Prema Wall Street Journal, novi propis se popularno naziva i „anti-Okupiraj zakonom“, dovodeći ga tako u vezu sa pokretom „Okupirajmo Volstrit“ i sličnim levičarskim grupama i okupljanjima. Američka Vlada ga je maltene jednoglasno usvojila, iako je praksa da se republikanci i demokrate spore oko svake moguće stavke koja treba zvanično da prođe ovo telo. Samo tri glasa su bila protiv – Pola Brauna iz Džordžije, Džastina Amaša iz Mičigena i Rona Pola iz Teksasa, koji je i republikanski predsednički kandidat, dok je njih 388 glasalo „za“.

Amaš je objasnio da nije hteo da podrži zakon jer se sada tumači kao krivično delo to da neko uđe u reon u kojem se trenutno nalaze zvaničnici, čak i ako nije znao da je protivzakonito da tu bude niti je imao razloga da u to posumnja. Kako je istakao, ovaj potez trenutne administracije je „poslednja u nizu povreda civilnih sloboda“.

„Pozivamo federalne sudove da, kada slučajevi stignu u njihovu nadležnost, odbace HR 347 po ustavnim osnovama. U suprotnom, sledeći sastav Kongresa može da insistira da Amerikanci, kada stupe pred predsednika, moraju duboko da se poklone“, ističe Human Event.

Udar na slobodu govora

Aktivisti pokreta „Okupiraj“ tvrde da novi zakon predstavlja kršenje prava garantovanih Prvim amandmanom Ustava, jer su, između ostalog, među zaštićene prostore svrstane i nove oblasti u Vašingtonu. Njih oko 80 protestovalo je u tišini i sa zalepljenim trakama preko usta, simbolično demonstrirajući protiv oduzimanje prava na slobodu govora.

Nezavisna novinska agencija Infoshop News objavljuje da se radi o kršenju kako prava na slobodu govora, tako i prava na okupljanje i podnošenje raznih zahteva i peticija, i da predstavlja akt kojim je predsednik pokazao da je „previše važan da bi ga remetili vaši protesti“.

Dok Američka unija za civilne slobode upozorava na posledice zakona, zvaničnici tvrde da se „diže buka ni oko čega“ i da je to samo razrađena verzija kratkog akta o ilegalnom upadu u zaštićene posede koji je u tom obliku usvojen još 1971. Verzija od pre 40 godina odnosila se na sprečavanje atentata, kidnapovanja i drugih krivičnih dela koji bi doveli u pitanje živote političke elite a naročito predsednika. Infoshop News piše da je zakon iz 1971. bio široko tumačen kako bi se vlast obračunala i sa učesnicima mirnih protesta, pa su se „među potencijalno opasno oružje ubrajale čak i grickalice za nokte“. Pitanje je koliko će tek „širok“ biti novi zakon, navodi agencija, dodajući da nadležni sada ne moraju ni da pokušaju da dokazuju da je čovek koji se kretao i zaustavio ispred hotela u kojem su zvaničnici, imao nameru da napadne političara ili blokira izlaz.

Suzbijanje bunta pred izbore

„Godinama su takozvane ’zone slobode govora’ bile mesta gde su protestanti bili udaljeni od vladinih zvaničnika, često iza rešetkastih kapija, kao u kavezima. Imali su pravo da protestuju samo tamo gde elita i mejnstrim mediji nisu mogli da ih čuju. Pokret ’Okupiraj’ je to promenio. Vlast se otad trudi da nađe način da ga suzbije i ne želi da ikada više izgubi kontrolu. Političari u izbornoj godini žele da izbegnu scenario poput javnog bunta oko konvencije demokrata 1968, kada je policija brutalno tukla demonstrante na ulicama“, navodi Infoshop News.

RTAmerica (Russia Today America) objavljuje da „svi znaju da je Amerika zemlja slobodnih ljudi“, ali da sloboda govora postaje problematična. Prema podacima ove televizijske stanice, više od 6.700 ljudi je uhapšeno jer je učestovalo u demonstracijama pokreta „Okupiraj Volstrit“, dok će novi zakon „značajno povećati ove brojke“.

Po pitanju HR 347 oglasila se i grupa „Anonimus“, postavljajući video poruke na Internet da se radi o „nečuvenom i ugnjetavačkom“ zakonu kakav niko do sada nije video. Oni tvrde da je zakon usvojen tajno a pojedini nezavisni mediji ističu i da ga je Obama potpisao u takozvani „spori utorak“, nadajući se da „niko neće obratiti pažnju“.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...