Učenje ruskog

M. Lazarević, PRAG

Moskva hoće da ruski bude medju službenim jezicima EU
(foto: Dimitrij Rogozin)

Rusija će nastojati da Evropska unija prizna ruski za jedan od svojih službenih jezika, najavio je u članku u državnom listu Rosijskaja gazeta, vicepremijer Dimitrij Rogozin, doskorašnji predstavnik Rusije pri NATO u Briselu. Ruski, po njegovim rečima, trebalo bi da bude priznat  kao državni, regionalni ili službeni jezik svuda tamo gde živi veći broj Rusa.

„Nastojaćemo da ruski jezik u EU dobije službeni status jer tamo živi nekoliko miliona stanovnika koji govore ruski. Zato je neophodno pomagati očuvanje, razvoj i širenje učenja ruskog jezika na školama i univerzitetima, posebno tamo gde je njegovo izučavanje ugroženo“, napisao je Rogozin.

Inicijative i zahtevi za primanje ruskog u strukture EU učestale su u poslednje vreme, a izazvane su naročito situacijiom u tri male baltičke  zemlje-bivše sovjetske republike (Litva, Letonija i Estonija) koje su se posle raspada SSSR sasvim integrisale u evro-atlantske strukture. Moskva  ove zemlje optužuje za kršenje prava i interesa jake rusko-jezične manjine u njima koja se zaista oseća ugroženom pred brzom, ponekad i nedovoljno obzirnom politikom desovjetizacije i derusifikacije.  Nastojanje ovih država da ubrzano grade obnovljen nacionalni i jezički identitet se zato, često i razložno, u Moskvi vidi kroz prizmu gušenje prava etničkih manjina.

Ruski mediji su s velikom pozornošću pratili nedavni referendum u Letoniji na kome se odlučivalo o tome da li priznati ruski kao drugi službeni jezik u zemlji. Komentatori su spekulisali s tim da bi, u slčaju pozitivnog rezultata referenduma, ruski, kao službeni jezik u nekoj od zemalja članica, morao postati novi službeni jezik i u EU. Gradjani Letonije su, medjutim, sa uverljivom većiniom odbacili na referendumu ovaj predlog.

U članku pod naslovom „Ruska spoljna politika: dobro je biti lider“, Rogozin je napisao da će Rusija i dalje pratiti kako se ostvaruju prava i interesi Rusa koji žive u inostranstvu.

„Trebalo bi onemogućiti i stati na put nekažnjenoj rusofobiju i diskriminaciji, proganjanji ruske kulture i falsififikovanju ruske istorije“, dodao je on.   


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...