Grčka u ”milosti“ Nemačke

Nikos Arvanites, ATINA

Kraj ili novi početak (foto: Demonstranti u Atini ispred ulaza na Akropolis sa transparentom na kome piše „Kraj vlastima i bankarima, strogost je problem a ne rešenje“, Fonet)

Grčka je na kraju svoje stare državno-ekonomske politike koja je odvela do kraha nacionalne ekonomije ili novog početka koji podrazumeva novi ekonomski i socijalni život države na drugim mnogo težim i restriktivnijim pravilima. Poslanici nemačkog saveznog parlamenta usvojili su, velikom većinom glasova, novi paket međunarodne pomoći za Grčku, u vrednosti od 130 milijardi evra. Za dalju pomoć Grčkoj glasalo je 496 poslanika.

grcka rupa

Nemačka kancelarka Angela Merkel je u svom govoru u parlamentu  rekla da "niko ne može da pruži stoprocentnu garanciju da će pomoć Grčkoj imati uspeha”. Opoziciona Socijaldemokratska partija Nemačke kao i Zeleni, glasali su za pomoć ali je naglasila da to čine iz evropske solidarnosti a ne iz uverenja da će ona učiniti da Grčka prebrodi krizu.

Nemačke ankete javnog mnjenja ukazuju da Nemci ne veruju u oporavak Grčke i da ne žele da Nemačka finansijski podrži Grčku koja, po njima, ide u pravcu bankrotstva. Hans Peter Fridrih, lider konzervativne Hrišćanske socijalne unije (CSU), koja je bliska Hrišćansko-demokratskoj stranci (CDU) kancelarke Angele Merkel, otvoreno  je  predložio da Grčka napusti evrozonu. Koliki je stepen nepoverenja nemačke poreske administracije prema Grčkoj pokazuje i stav nemačkog Ministarstva finansija. Ovo Ministarstvo saopštilo je da se više od 160 nemačkih poreznika prijavilo da kao volonteri rade u Grčkoj, kao podrška u naplati poreza. Magazin "Virtšaftsvohe" citirao je ministre finansija dve nemačke pokrajine, Severne Rajne-Vestfalije i Hesea, koji su rekli da su spremni da pošalju nemačke poreznike u Grčku, iako nije jasno da li je takva pomoć potrebna.

Dugačak spisak štednji

Istovremeno Evropska centralna banka (ECB) je saopštila  da više ne prihvata državne obveznice Grčke kao kolateral - bankarsku garanciju jer je agencija "Standard i Purs" (Standard & Poor's, S&P) smanjila rejting Grčke na "selektivni bankrot“. Dok traje devastiranje grčkih obveznica na evropskim i svetskim berzama, dotle je Vlada Grčke dogovorila veliko kresanje minimalnih plata, što će dodatno sniziti životni standard radnika s niskim primanjima. Sniženje minimalnih plata, koje će biti ozakonjeno bez potrebe za daljim usvajanjem u parlamentu, standardna minimalna mesečna plata od 751 evra biće snižena za 22 odsto. Za zaposlene mlađe od 25 godina to kresanje će biti još drastičnije i iznosiće 32 odsto. Uz to će biti uvedeno zamrzavanje plata u javnom sektoru sve dok stopa nezaposlenosti, koja sada dostiže 21 odsto, ne opadne ispod 10 odsto... Postoji, međutim, rastuća bojazan da će ponovni rezovi ugušiti svaku nadu u oporavak i onemogućiti smanjenje javnog duga koji dostiže 160 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP). EK će biti strogi kontrolor Grčkih finansija kao i u drugim državama evrozone.

"Evropska unija je već shvatila da ne možemo ići napred samo sa strogim merama štednje, potreban nam je rast", ukazao je portparol vlade Pantelis Kapsis...

Dok traje veliki pritisak na grčku vladu oko finansijske podrške EU, MMF i ECB dotle je Iran saopštio da nije blokirao izvoz nafte Grčkoj.

„Nema promena u isporuci iranske nafte Grčkoj ili bilo kojoj drugoj zemlji", rekao je Pirouz Musavi, direktor iranskih naftnih terminala.

Urbana gerila

Dok se vodi pravi ekonomski rat unutar EU i prema Grčkoj, dotle pojačavaju oblici urbanog terorizma, hakerskog terorizma i oblika urbane gerile i sinidikalno-anarhističke pobune koja će se sve više rasplamsavati. Zabrinjava delovanje grupe "Urbana gerila” koja je preuzela odgovornost  za  podmetanja eksploziva i za buduće ekstremne i terorističke akcije. Mašinovođa je otkrio eksplozivnu napravu sakrivenu u ruksaku ostavljenom na sedištu, u kojem su bila dva manja kanistera za benzin s po litar i po goriva, tajmerom, žicama i baterijama koja je bila programirana da eksplodira. Sve su izraženiji oblici urbanog nasilja, paljenja policijskih stanica, plačkanja banaka, podmetanja požara i eksploziva na državne institucije. Ovo je ozbiljan signal da se urbano nasilje najozbiljnije tretira u Grčkoj. Bilo bi naročito opasno da se mreža urbanog nasilja proširi po Grčkoj što bi bilo veoma štetno za predstojeću turističku sezonu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...