Odgovor Evrope na kineski "Put svile" novog doba

ML

EU najavljuje da će investirati 300 milijardi evra u infstrastrukturne projekte u svetu, većinom u Afriku
(ilustracija, Radovi na novoj železničkoj liniji koja povezuje Džibuti sa Etiopijom u okviru kineskog projekta "Pomorski put svile", snimljeno maja 2015.)

Evropska komisija (EK) predstavila je danas, kako javlja AFP,  detalje svog globalnog investicionog plana u okviru kojeg će 27 zemalja-članica investirati 300 milijardi evra u infstrastrukturne projekte u svetu.

Većina ovih investicija, kako je izjavila šefica EK Ursula von der Lejen (Leyen), biće usmerena u Afriku, sa naglaskom na stvaranje uslova za održivi razvoj i borbu protiv klimatskih promena. Ona je ovaj plan označila kao "realnu alternativu savremenoj kineskoj varijanti Puta svile".

mapa-pojas-put

Mape kineskog projekta "Pojas i put": izvor Lowy Institute

Kina je, kao što je poznato, finansirala delimčno puteve, železnice i luke u nizu zemalja. U ne malo ovih zemalja je zbog toga, navodi se u EU, došlo do visoke zaduženosti. EU, prema der Lejenovoj, u tome će imati pristup koji će biti "mnogo više fer i nastojaće istovremeno da u tim zemljama pojača svoj uticaj".


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...