STRAH OD NASILJA

Ekipa “Balkan magazina”

Pregovori su propali, šta dalje? Kosovo, jug Srbije i zapadna Makedonija, u brojnim analizama već su viđeni kao moguća “krizna žarišta”

Poslednja runda pregovora o budućem statusu Kosova i Metohije pod pokroviteljstvom posredničke trojke - Frenka Viznera (SAD), Volfganga Išingera (EU) i Aleksandra Bocana Harčenka (Rusija) završena je bez rezultata u mestu Baden, kraj Beča. Beograd je kosovskim Albancima ponovo ponudio najširu autonomiju u okviru Srbije,"kakve nema nigde na svetu", dok su predstavnici Prištine, kao i uvek do sada, istakli da je za njih nezavisnost Kosova jedino rešenje.

“Destabilizacija regiona”

Pregovaračka trojka, kojoj mandat ističe 10. decembra, posetiće nedelju dana pre isteka tog roka Beograd i Prištinu i tako staviti tačku na svoj angažman. I pomenuti posrednici podeljeni su kada je u pitanju rasplet kosovske krize, pa tako predstavnici SAD I EU svečano izjavljuju “da su pregovori definitivno završeni” a izaslanik Rusije ističe “da je Moskva spremna da utiče na produžetak dijaloga i nalaženje kompromisnog rešenja”.

Ono u čemu se pregovarači slažu, jeste da postoji mogućnost destabilizacije čitavog regiona ukoliko budući status Kosova ne bude po meri svih. To je, kako se dosad pokazalo – nemoguće. Zbog toga su Kosovo, jug Srbije i zapadna Makedonija, u brojnim analizama već su viđeni kao moguća “krizna žarišta”.

Mere bezbednosti

Da vlast u Beogradu ozbiljno shvata trenutnu situaciju govori i izjava ministra odbrane Srbije Dragana Šutanovaca, koji je nedavno objasnio “da su jedinice Vojske Srbije na jugu države već duže na neuobičajenom nivou gotovosti“ i “da snage bezbednosti neće dozvoliti nikakvu destabilizaciju prilika”.

Takođe, ministar vojni je otkrio da je u razgovorima s predstavnicima Kfora tražio da međunarodne vojne snage spreče svaki pokušaj nasilja na Kosovu i da je od njih dobio ozbiljna uveravanja o odlučnosti da se sačuva mir. Podsetimo, pod komandom NATO-a na Kosovu i Metohiji trenutno se nalazi 15.000 vojnika, koji su očigledno poslednjih dana počeli sa pregrupisavanjem. Pripadnici američkog Kfora preuzeli su bazu "Nord hil" na severu Kosova, nadomak Leposavića. Blizu 100 Amerikanaca “ispratilo” je vojnike iz Mađarske i stacioniralo se u ovoj bazi na severu Kosova, dok se ovih dana očekuje dolazak još nekoliko stotina pripadnika Kfora. Istovremeno, magistralnim putevima gotovo svakodnevno kamioni prevoze oružje, municiju, hranu za vojsku, sanitet...


b.ameri
Američki pripadnici Kfora preuzimaju juče bazu kod Leposavića (foto: Fonet)


Pretnje terorista

Do pojačanih mera bezbednosti sa obe strane administrativne granice došlo je posle novih najava iz Prištine da će nezavisnost biti jednostrano proglašena, ali i serije “medijskih nastupa” terorističke Albanske nacionalne armije, čiji pripadnici već mesecima maskirani poziraju pred TV kamerama, preteći preostalim Srbima na Kosmetu uz poruku “da će se za svoju državu boriti do poslednjeg”.

Na jednom od snimaka koji je emitovala Radio-televizija Kosova (RTK) vidi se nekoliko naoružanih maskiranih muškaraca koji u crnim uniformama patroliraju duž autoputa i zaustavljaju vozila. RTK je objavila da je reportaža snimljena kod Merdara, nedaleko od "granice sa Srbijom". Jedan od maskiranih Albanaca, koji se predstavio kao komandant jedinice od 11 članova, rekao je da oni "imaju poverenja u Kfor, ali su prinudjeni da se vojno organizuju, jer su suočeni sa verbalnim i konkretnim pretnjama o povratku srpskih snaga na Kosovo”.

Plan Srbije

S druge strane, srpski zvaničnici koji su više puta jasno istakli “da novog rata neće biti”, razradili su detaljan plan redosleda poteza, ukoliko se Albanci uz “blagoslov” Vašingtona odluče da jednostrano proglase nezavisnosti. Naši izvori navode da će Beograd svim sredstvima pokušati da zadrži institucije koje trenutno funkcionišu na Kosovu i Metohiji (zdravstvo, školstvo, privredne subjekte, penziono i socijalno osiguranje…). Takođe, vlast u Prištini biće proglašena za separatističku i sa njom će biti prekinuti svaki kontakt, dok će biti i ozbiljno razmotreni odnosi sa zemljama koje priznaju nezavisno Kosovo što još ne znači najoštriju mogućnost, odnosno prekid diplomatskih odnosa...

Na kraju, ukoliko Priština proglasi nezavisnost, mimo Ujedinjenih nacija, ostaje da se vidi da li će pomenuti potezi Beograda dovoljno uticati na Srbe da donesu odluku o ostanku u pokrajini, ili će albanske pretnje rezultirati još jednim (poslednjim) egzodusom.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...