PREGOVARAČI PRIKOVANI ZA STOLICE

priredila: D. Ćirović

International Herald Tribune: Neće ustati dok se ne dogovore

"Pošto su srpski i albanski pregovarački tim juče u Briselu za pregovaračkim stolom još jednom pokazali suštinsko neslaganje oko statusa Kosova, predstavnik Evropske Unije u medjunarodnoj "trojci" Volfgang Išinger izjavio je da će ovaj jaz "zahtevati i neke bolne odluke od jedne ili od obe strane", piše International Herald Tribune od ponedeljka.

Išinger je primetio da su se u pregovorima pojavili i pojedini ohrabrujući elementi, ali da je ostalo puno spornih tema oko kojih Beograd i Priština treba da se dogovore.

Zaključani dok se ne dogovore

Kako prenosi Herald Tribune, predstavnik EU u "trojci" najavio je da, što se rok za okončanje pregovora sve više bliži (10. decembra "trojka" podnosi izveštaj Savetu bezbednosti UN), razmatra se i opcija da Srbi i Albanci sednu za sto bez vremenskog limita i da se prisile da ne izađu iz sobe dok ne postignu kakav-takav dogovor.

U međuvremenu, pregovarački timovi Srbije i Kosova saglasili su se da se zvanični dijalog nastavi 22. oktobra u Beču, a ostaje nejasno da li će biti "prikovani za stolice" baš u Beču.

"Išinger je rekao da bi EU mogla da unapredi mirovni proces tako što će dati Srbiji pozitivan signal da bi pridruživanje Uniji moglo da bude ubrzano. On je pozvao EU da ukine procedure za vize koje su onemogućavale srpsko stanovništvo da poseti blok od 27 zemalja", stoji u International Herald Tribune.

Posledice jednostrane nezavisnosti

Kosovski Albanci, podseća ovaj list, prete da će jednostrano proglasiti nezavisnost posle 10. decembra, ako ne uspeju da se dogovore sa Beogradom koji je, s druge strane, voljan da provinciji da veću autonomiju. "Ako bi Priština ispunila svoje pretnje, takav potez mogao bi da razbudi već narasle tenzije između Rusije, EU i Vašingtona, da unizi spoljnu politiku Evopske Unije i, što je još gore, da porine region u građanski rat", navodi se u tekstu.

International Herald Tribune podseća da u okviru EU i dalje postoji neslaganje oko toga da li treba krenuti za Sjedinjenim Državama koje su najavile da će priznati jednostrano proglašenu državu Kosovo, ili insistirati na kompromisu i Savetu bezbednosti koji bi trebalo da donese krajnju odluku.

"Nekoliko članica - uključujući Grčku, Kipar, Slovačku i Rumuniju - protivi se priznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti bez saglasnosti Saveta bezbednosti UN. Ove zemlje vide Balkan kroz prizmu svojih domaćih političkih situacija i straha da bi priznavanje Kosova moglo da ohrabri druge secesionističke pokrete unutar njihovih granica", zaključuje američki list.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...