PLAN FEDERALISTA ZA EVROPU

Milan Kmatović, PRAG

Spinelijeva grupa kritikuje plan „Merkozija“ i traži odlučniji korak u integrisanju EU

Promene Lisabonskog ugovora, koje se predlažu, veštačka su konstrukcija i neće rešiti temeljne ekonomske probleme sadašnje Evrope, tvrdi takozvana Spinelijeva grupa.

Ova idejno-politička formacija, sastavljena od zastupnika i propagatora ideje evropskog federalizma, zasedala je prekjuče u briselskom kvartu Laeken gde je pre 10 godina bila doneta tzv Laekenska deklaracija. Skupina, koja okuplja najeminentnije evropske federaliste, oštro je kritikovala „veštačku slagalicu“ koju su načinili nemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsednik Nicola Sarkozi.

Sjedinjene Države Evrope

U saopštenju, objavljenom uoči početka ključnog zimskog samita EU krajem prošle nedelje, federalisti su ukazali na mogućnost alternativnog plana za EU, tojest na potrebu odlučnijeg koraka u pravcu Sjedinjenih Država Evrope. Okosnica tog plana treba da bude jače učešće Evropske centralna banke (ECB) u rešavanju krize i stroža demokratska kontrola procesa odlučivanja.

Bivši belgijski premijer i sadašnji predsednik frakcije evropskih liberala (ALDE) u Evropskom parlamentu (EP), Guy Verhofstadt je izjavio da aktuelnu krizu ne može rešiti plan Merkel-Sarkozi, usmeren na promene Lisabonskog ugovora u pravcu strogog ograničenja deficita budžeta i obaveznosti smanjivanja dugova država. Jer, kako je rekao, već postoje takva ograničenja i obaveze.

Kao alternativu tome, federalisti vide pretvaranje Evropskog finansijskog fonda za stabilizaciju (EFSF), tzv eurovala, u bankarsku instituciju koja bi koristila fondove od ECB. To bi, prema Verhofstadtu, značilo „očuvanje nezavisnosti ECB“. Političari koji odbijaju jaču ulogu centralne banke u rešavanju krize, ukazuju pri tom na opasnost da bi veća uloga ECB vodila gubitku njene nezavisnosti.

Altiero Spinelli (1907-1986)

Smatran je za jednog od očeva EU. Još 1941. govorio je da će, ukoliko antifašistička koalicija pobedi u ratu, ta pobeda biti uzaludna ukoliko ostanu na medjunarodnoj sceni, kao glavni protagonisti, nacionalne države i medjusobno suprostavljeni njhivovi savezi. Rešenje je video u stvaranju federalne Evrope. Posle rata je bio osnivač evropskog federalističkog pokreta, član Evropske komsije i poslanik u Evropskom parlamentu (EP). Klub poslanika koji je osnovao i vodio u EP predložio je 1984. ugovor o osnivanju EU iz čega su proizašli Jedinstveni evropski akt i Mastrihtski ugovori.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...