NEMAČKI PLANOVI ZA GRČKU

Nikos Arvanites, ATINA

Nemačkoj su potrebni stručnjaci a ovaj apel će privući i značajn broj visokoobrazovanih Grka da pođu na rad u Nemačku (foto: Zamenik grčkog premijera Teodoros Pagalos dočekao je u nedelju potpredsednika SAD Džo Bajdena na atinskom aerodromu, na početku dvodnevne zvanične posete Grčkoj)

Podaci govore da je nemačkoj privredi potrebna pomoć stručne radne snage iz inostranstva od preko 30.000 ljudi visoke školske spreme sa znanjem nemačkog jezika. Već sada mnoga preduzeća osećaju manjak radne snage, a sudeći po činjenici da nemačko društvo postaje sve starije, ta tendencija bi u budućnosti trebalo još više da se ispolji.

Nemačka će verovatno apsorbovati potencijal stručnjaka iz drugih delova Evrope kako bi obezbedila funkcionisanje ekonomije koja je motor razvoja EU. Nemačkoj su potrebni stručnjaci i ovaj apel će privući i značajn broj visokoobrazovanih Grka da pođu na rad u Nemačku. Upravo zbog mogućnosti većeg nemačkog uticaja u EU i načina saradnje sa drugim državama evrozone, posebno sa državama u krizi, namera je Nemačke širenje ekonomske saradnje i plasman nemačke proizvodnje ali i “uvoz” stručne radne snage. Nemački izvoz stabilno je i konstantno rastao. Samo za poslednje dve godine članstvo u zoni zajedničke valute Nemačkoj je donelo profit od 50 do 60 milijardi evra. Stoga, kako procenjuje švajcarski ekonomista Deo, povratak Nemačke na marku imao bi katastrofalne posledice po njen izvoz, dakle i ukupnu ekonomiju.

Poverljivi nemački čovek u Solunu

Grči dnevnik „Ta nea“ piše da je nemački sekretar za rad, Hans Joakim Fouctal sada postao predstavnik „Grčkonemačke Skupštine-Ellinogermaniki Sineleusi“ sa sedištem u Solunu. Cilj je, po pisanju dnevnika „Ta nea“, oživljavanje grčko-nemačkog prijateljstva i jačanje poslovnih odnosa dve države i dva naroda. Hans Joakim Fouctal uživa značajno poverenje kod nemačke kancelarke Anglel Merek i dobro poznaje ekonomske odnose Nemačke i Grčke. Pretpostavlja se da će Hans Joakim Fouctal u Solunu obavljati važnu ulogu koordinatora u nemačkom konzulatu. Pre dve godine „Ellinogermaniki Sineleusi“ uključila je u međusobno povezivanje i saradnju oko 200 predstavnika opština i gradova Nemačke i Grčke povodom distribucije novca podrške EU u Grčku kroz razvojne projekte i međusobnu ekonomsku saradnju. Preko ove organizacije usmerena su sredstva od oko dva miliona evra nemačkog ministarstva finansija za istraživanja nevladinog sektora. Pre svega se misli na dva miliona evera donacije za programe Konrad Adenauer fondacije CDU kao i fondacije Fridrih Ebart SDP za razvoj civilnog društva i evropskih vrednosti. Nemačke projekcije su, između ostalog, plasiranje kapitala u Grčku prvenstveno u turizam i brodogradnju gde je Grčka bila uspešna ali i na tržištu nekretnina i u saobraćaj.

Problem EU - zapošljavanje

Podaci za oktobar iz EU pokazuju da je da je stopa nezaposlenosti u 27 država članica bila 9,8 posto, dok je u evrozoni nezaposlenost iznosila 10,3 posto. To znači da 23,6 miliona žena i muškaraca nema posao, a od čega 16,9 mililiona njih je nezaposleno unutar evrozone, Podaci za Grčku nisu bili dostupni za oktobar ove godine a prema podacima iz novembra, stopa nezaposlenosti je bila 18,3 posto. U odnosu na prošli oktobar, kada je iznosila 13,9 posto, to je rast od 4,4 posto. Unutar EU zabrinjava visoka stopa nezaposlenosti među mlađima do 25 godina. Nakon Španije, najlošija situacija je u Portugalu, Irskoj, Italiji i Slovačkoj, gde je u tom životnom dobu nezaposleno oko 30 odsto stanovništva.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...