MAKEDONIJA (BJRM) NA PUTU KA EU I NATO

Nikolaos Arvanites*

BJR Makedonija nalazi se pred teškim odlukama o nezavisnosti Kosova i odricanju od imena države

Posle samita NATO-a u Bukureštu, gde je Grčka blokirala ulazak BJR Makedonije u NATO i odluke Haškog suda o oslobađanju bivšeg komandanta OVK, Ramuša Haradinaja, ugrožena je regionalna bezbednost Zapadnog Balkana.

Analitičari već ocenjuju da će zaustavljanje Makedonije na njenom putu evroatlantskih integracija dodatno destabilizovati političke i bezbednosne prilike, ne samo u Makedoniji već i kod njenih najbližih suseda. Na unutrašnjem planu BJRM se suočava sa stalnom krizom proevropske vlade koja je opterećena pritiskom nacionalne politike i stalnih polariteta u odnosima sa albanskom zajednicom. Samim tim što je deo vladajuće koalicije, albanska zajednica pritiska vladu BJRM da prizna status nezavisnosti Kosovu i Metohiji. Time što održava vladajuću koaliciju i samu vladu, albanski faktor je stekao određene "adute" tako da ima mogućnost da ugrozi vladu BJRM ako ne prizna Kosovo i Metohiju. Albanske partije su sada, pod određenim sugestijama pojedinih diplomatija iz EU i SAD, privremeno odložile pritisak na vladu BJRM.


Vodje albanske opzicije u Skoplju 14. marta kada su napuštanjem ministarskih mesta
zapretili obaranjem Vlade Makedonije (foto: Fonet)

Realno je, ipak, da će vlada BJR Makedonije u skorije vreme priznati status nezavisnosti Kosova i Metohije, pre svega iz svojih pragmatičnih razloga, kako se ne bi ugrozila vlada i stabilnost države i kako bi BJRM imala dobrosusedske odnose sa Kosovom i Metohijom i Albanijom koja postaje članica NATO i predstavlja vernog saveznika SAD na Balkanu.

BJR Makedonija se nalazi u predvorju federalizacije i etničke polarizacije koja bi dozvolila da zapadna Makedonija dobije status autonomije ili regije, što je uvod u etničku podelu BJR Makedonije. Drugi razlog za krizu je naziv države i potreba da se ova država u dužem periodu drži pod tenzijama. Vlada Grčke insistira na promeni naziva BJR Makedonije. Vlast u Atini će podržati ulazak BJR Makedonije u NATO samo ako se promeni ime države. U tome će je podržati i EU.

BJRM nema mnogo izlaza osim da uskoro prizna status Kosova i Metohije i da izvrši reviziju svog državnog indentiteta, promenom imena. To je uslov da bi stekla pun kvalifikaciju za pristupne fondove EU i bila punopravni saveznik NATO.

Prvi motiv, vezan za EU, ima svoju stratešku dimenziju na geoekonomskom planu, a drugi je - ulazak u NATO alijansu - motiv na bezbedonosnom planu. Priznavanje statusa Kosova i Metohije i promene imena države sigurno neće proći bez unutrašnjih sukoba, pre svega nacionalne opozicije ali i albanske političke zajednice koja neće dugo tolerisati nerešen odnos vlade BJRM prema statusu Kosova i Metohije.

SAD su nesumnjivo dale pozitivno, "zeleno svetlo" za nezavisnost Kosova i Metohije, odobravanje vojnog aranžmana za Kosovo, kao i oko uticaja u Haškom tribunalu da se bivši vodja OVK i bivši premijer Kosova Ramuš Haradinaj oslobodi svih optužbi u Hagu. Na ovaj način data je jasna poruka da je OVK na Kosovu vodila "oslobodilački rat", uz podršku NATO protiv Srbije i njene vlade.

Slična analogija izvlači se i u BJRM, pre svega priznavanjem statusa "ratnih veterana" bivšim pripadnicima ONA koji su, kao i OVK, kasnije postali deo ANA, sve sa jasnim namerama da brane i oružijem u BJR Makedoniji interese albanske zajednice za nacionalni tretman u Ustavu BRJ Makedonije kao i u njenoj unutrašnjoj organizaciji dražavne i lokalne uprave.


Poslanici opozicije juče u raspravi sa predsednikom parlamenta Ljubišom Georgievskim
posle govora makedonskog predsednika Branka Crvenkovskog (foto: Fonet)


Treba očekivati da će prijatelji vlade u Skoplju iz EU i SAD, kao i predstavnici nekih balkanskih država, pre svega Albanija, Bugarska i neke druge države, tražiti da BJRM, zbog svoje evroatlantske budućnosti, pokrene proces referenduma oko promena naziva države. Vlada u Skoplju biće na velikim iskušenjima, kako od Albanskog faktora tako i od moćnih saveznika i činjenice da je pokrajina Kosovo i Metohija oteta od Srbije i, bez odluka SB UN, bori se za međunarodni status nezavisnosti izvan UN.

BJRM realno očekuju mnoge neizvesnosti i bolne odluke, koje na neki način treba da završe proces rastakanja bivše SFRJ po modelu Badintera iz 1992. godine ali i po novoj geopolitičkoj realnost koja odredjuje da postojeće granice država, njihovi integriteti i nazivi nisu nepomenljivi...

BJR Makedonija će, ako prizna status Kosova i Metohije, ući u zahlađenje odnosa sa Srbijom, ali i popravljanje odnosa sa Albanijom, a dobiće podršku od EU i NATO. Istovremeno će promena imena za BJR Makedoniju možda biti i početak ozbiljne krize u državi, sa nepoznatim ishodima i scenarijima.

*Autor je regionalni Urednik EM Portala


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...