JEDNA DRŽAVA (NACIJA), NEDELJIVA

preveo: Milan Djukić

Tekst Vuka Jeremića, ministra spoljnih poslova Srbije, objavljen u Njujork tajmsu 27. februara

Međunarodni sistem koji je svetu posle 1945. godine doneo do tada nezabeleženi napredak zasniva se na pravilima koja se primenjuju bez izuzetaka. Taj sistem bi trebalo da štiti osnovne, legitimne nacionalne interese svake zemlje - bez obzira na to je li ona bogata ili siromašna, jaka ili slaba. Među obaveznim principima su suverena jednakost država, poštovanje teritorijalnog integriteta i nepovredivost međunarodno priznatih granica.

 

vuk 

(foto: Pres)

 

Pa ipak 17. februara srpska pokrajina Kosovo, koja je pod upravom Ujedinjenih nacija od 1999. godine je jednostrano proglasila nezavisnost od moje zemlje. Taj nelegalni čin su, nažalost, priznale Bušova administracija i neke evropske države uključujući Britaniju, Francusku i Nemačku. Ostale zemlje u Evropi - uključujući Grčku, Rumuniju i Španiju - odbile su da to priznaju, kao i većina vodećih svetskih i regionalnih država među kojima su Brazil, Kina, Egipat, Indija, Izrael, Rusija i Južna Afrika.

 

Kako stvari sada stoje, broj zemalja koje će priznati nezavisno Kosovo je oko 40, pa će broj onih koje to neće učiniti biti većina od približno 200 članica UN. Među njima je, naravno, i Republika Srbija.

 

Na mirnim demonstracijama skoro pola miliona ljudi u Beogradu prošle nedelje osudilo je čin nelegalne secesije. Nažalost, nekoliko stotina huligana je napalo nekoliko ambasada, uključujući ambasadu SAD, i opustošilo prodavnice. Napadnuto je bilo čak i moje ministarstvo. Naša Vlada je osudila te događaje i krivično će goniti počinioce.

 

Slučaj protiv priznavanja se zasniva ne samo na rezoluciji Saveta bezbednosti iz 1999. godine kojom je potvrđen suverenitet Srbije nad Kosovom, već i na stavu da je međunarodni sistem, kao rezultat nasilnog čina kosovskih Albanaca, postao nestabilniji, nesigurniji i nepredvidljiviji.

 

Evo i zašto. Priznavanjem jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova daje se legitimitet doktrini nametanja rešenja za druge etničke sukobe. Daje se legitimit aktu jednostrane secesije pokrajinskih ili drugih nedržavnih faktora. Pravo na samoopredeljenje se pretvara u pravo na nezavisnost. Daje se legitimitet nasilnoj podeli međunarodno priznatih, suverenih država.

 

Krši se posvećenost mirnom i dogovornom rešavanju sporova u Evropi. Svakoj etničkoj ili religijskoj grupi koja je kivna na svoju prestonicu daje se bukvar kako da ostvari svoje ciljeve. Čak se vaskrsava diskreditovana doktrina hladnog rata o ograničenom suverenitetu.

 

Istorijska nepravda se čini evropskoj državi koja je savladala više prepreka od demokratskog svrgavanja Slobodana Miloševića oktobra 2000. godine nego mnoge druge države u mnogo dužem periodu. Priznavanje Kosova zapravo znači da srpsku demokratiju treba kazniti zato što je tiranin - koji je devedesetih godina prošlog veka počinio gnusne dela protiv kosovskih Albanaca - ostao nekažnjen. Takva osveta nad nedužnima će možda doprineti da se neki osećaju bolje, ali će učiniti da međunarodni sistem bude mnogo lošiji.

 

Primeniti lažni moralni imperativ da bi se ispravila navodna istorijska nepravda neće doprineti ni međunarodnoj bezbednosti niti izgledima zemalja regiona da postanu članice EU. Vreme je da se napravi korak unazad i pogleda kolika je šteta načinjena.

 

Ako uspemo da pronađemo kreativan način da uzmaknemo od ambisa koji se zove jednostrano proglašena nezavisnost Kosova, nećemo spasiti samo kredibilitet međunarodnog sistema već ga i osnažiti ponovnim usvajanjem njegovih osnovnih principa. Nekiće reći da je kasno za vraćanje duha u lampu. Ne verujem da je to istina, jer nikada nije kasno da se dođe do prosperitetne budućnosti za sve zainteresovane strane.

 

Ono što je apsolutno izvesno jeste da treba ponovo izgraditi poverenje i reafirmisati vrednosti. Put napred počinje okupljanjem i postizanjem dogovora dve strane: dogovorno, kompromisno rešenje budućeg statusa Kosova koje podrazumeva legitimno pravo za široku samoupravu kosovskih Albanaca uz očuvanje demokratske Srbije kao celovite i slobodne zemlje, integrisane u Evropu, i sprovedeno uz pomoć mudrih državnika sveta.

 

Legitimnost međunarodnog sistema je na klackalici.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...