GRČKA VLAST I KORUPCIJA

Nikos Arvanites, ATINA

Grčka je opterećena partijskim i ministarskim aferama zbog korišćenja funkcija i vlasti za razne koruptivne i špekulativne poslove

Korupcija dodatno pogoršava dužničku krizu u Evropi, ocenila je međunarodna nevladina organizacija Transparensi internešnal (Transparency International), istakavši posebno loš skor Italije i Grčke koje imaju velike finansijske probleme. Prema indeksu percepcije korupcije, Italija je dobila ocenu 3,9, a Grčka 3,4, po čemu su na 69. odnosno 80. mestu među 182 zemlje. Druge zemlje koje su u finansijskim teškoćama, međutim, nisu toliko loše prošle - Portugalija je na 32. mestu sa indeksom 6,1 a Irska na 19. sa indeksom 7,5. Francuska i Nemačka, u koje mnogi polažu nade za rešavanje problema zone evra, nalaze se na 25. i 14. mestu, sa ocenom 7, odnosno 8.

Šta poručuje privremeni premijer?

Grčka 2012. godinu dočekuje sa dosta neizvesnosti ali i odlučnosti da se otkriju pravi krivci za krizu i oni koji su se na „muci nacije“ obogatili ili zaduživali. Grčki „prelazni“ premijer Lukas Papademos u svojoj novogodišnjoj poruci gradjanima Grčke rekao je:

„Odlazi jedna veoma teška godina obeležena nužnim, ali i bolnim odlukama. Jedna veoma teška godina dolazi. Moramo odlučno nastaviti napore kako kriza ne bi uzrokovala nekontrolisani katastrofalani stečaj i kako bismo ostali u evru”, i dodao, “proživljavamo najtežu međunarodnu i nacionalnu krizu nakon rata, mi je možemo savladati, ali nema čarobnog rješenja".

Grčka je opterećena partijskim aferama i aferama ministara koji su korsitili funkcije i vlast za razne koruptivne i špekulativne poslove. Tokom poslednjih 15-tak godina Grčka je imala niz ozbiljnih afera u vrhu vlasti u obe vladajuće partije, i Nove demokratije i PASOK. Tužilaštvo je krenulo u “obračun” protiv većih utajivača poreza ali postoje i pretnje prema tužiocima. To je dovelo i do ostavke tužilaca, pod pritiskom moćnika iz politike i biznisa.

Formula korupcije: 40-40-20

Javni tužioci, koji su podneli ostavke, bili su zaduženi za proveru moćnih poreskih obveznika koji su prikrivali svoje prihode. Premijer Lukas Papademos zatražio je od ministra pravde i glavnog javnog tužioca da hitno istraže slučaj ostavki i da ga informišu o rezultatima istrage. Finansijska policija je za samo mesec dana izvršila 16 hapšenja zbog neplaćanja poreza. Na udaru su se našli i vlasnici poznatih firmi ali i poliitčari i ministri koji su unovčavali svoje pozicije i funkcije u vlasti Grčke. U izveštaju Evropske komisije o Grčkoj se ističe da su dosadašnji rezultati u borbi protiv poreskih prevara još nezadovoljavajući.

Korupcija je u Grčkoj imala svoju formuliu. Ta formula je glasila 40-40-20! Korumpirani poreski inspektori odobravaju popust od 40 odsto onima koje oporezuju, sledećih 40 odsto trpaju u sopstveni džep, a tek 20 odsto ide u državnu blagajnu.

I Lukas Papademos pod sumnjom?

Na listi potencijalnih učesnika i saučesnika u raznih aferama i korupcijama nalazi se značajan broj poliitčara, biznismena i javnih ličnosti. Postoje indicije i za učešće sadašnjeg premijera Lukasa Papademosa. Sadašnji prelazni premijer Grčke, od 1994. do 2002. bio je guverner grčke Centralne banke i u tom svojstvu učestvovao u falsifikovanju računa pod dirigentskom palicom „Goldman Saksa “, pišu mediji. Vladajuća partija u Grčkoj do 2009 godine, Nova demokratija (ND) bila je umešana u više afera. Parlamentarac ND, Aristotle Pavlidis, navodno je zahtevao mito od jednog brodovlasnika u zamenu za subvencionirane trajektne rute - što je incident koji se, kako kažu, dogodio kad je Pavlidis bio ministar za pitanja Egeja.

Pun “kofer” afera

Po pisanju medija, visoki funkcioner jednog okružnog suda na nekoliko računa uspeo je da uštedi više od sedam miliona evra, a da pritom nije prijavio nikakvo dodatno zanimanje. Bivši generalni direktor Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i javnih poslova poseduje skromniji depozit u banci od 1,2 miliona evra. U gradu Kilkisu, šef odeljenja za tehničke poslove inkasirao je milion evra, koliko i kolega na istom poslu u regionalnoj upravi grupe ostrva Kiklada. Nešto skromnije iznose imaju glavne birokrate u odeljenjima za dodelu zemljišta na ostrvu Siros (600.000) i u atinskoj opštini Kifisija (500.000), dok direktor opštih poslova u istoj elitnoj atinskoj opštini ima ušteđenih 900.000 evra. Većina evidentiranih milionera pravdala se na najneverovatnije načine - od toga da su nasledili bogatstva, do toga da su deca primala izdašne rođendanske poklone od bogatih rođaka iz Amerike i Australije.

Afera “Vatoped”

Za vreme vlasti Nove demokratije i vlade premijera Kostasa Karamanlisa prikrivala se kriza i skandal iz septembra 2008. oko ilegalne zamene zemljišta između vlade i manastira. Poslanici su glasali da tri ministra iz bivše konzervativne vlade premijera Karamanlisa budu optužena zbog "kršenja ovlašćenja". Optužnica ih tereti za višemilionsku prevaru države, zamenom bezvrednog zemljišta manastira Vatoped za državne posede i skupe zgrade u Atini. Istragom je utvrđeno da je država tim ugovorima oštećena za 138 miliona evra. Starešina svetogorskog manastira Vatoped Jefrem, uhapšen je u Grčkoj.

Manastir je dobio jednu zgradu Olimpijskog sela, sa igara 2004. godine, kod Atine, i turističke terene od 800 hektara, dok je državi ustupljeno 8.000 hektara šume, objavili su ranije mediji. Zbog skandala koji je ubrzo izbio, dva ministra iz Karamanlisove vlade su smenjena, a ta afera je znatno doprinela i teškom porazu konzervativaca na izborima 2009. godine.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...