Orban i Putin

Petar Popović

Predsednik mađarske vlade sreo se u Moskvi s predsednikom Rusije i doneo u Mađarsku važne energetske ugovore, dovoljno da se u Evropi analizira disidentstvo Viktora Orbana u odnosu na liniju Brisela
(foto, Vladimir Putin i Viktor Orban)

Predsednik vlade Mađarske Viktor Orban posetio je tokom minule nedelje Moskvu, vrativši se posle razgovora s Vladimirom Putinom kući s nekim od važnih sporazuma o opskrbi Mađarske energijom.

Prvenstveno ruskim gasom, koji se uvozi u Mađarsku na osnovu dugoročnog sporazuma o snabdevanju, čiji se istek važnosti nazire 2020.

Dve strane saglasile su se o uslovima obnove ugovora i snabdevanju u međuvremenu. Ali Kremlj i Budimpešta sporazumeli su se i o daljem uvećavanju proizvodne moći mađarske nuklearne elekrane Pakš, ugradnjom još dva ruski proizvedena reaktora.

Pakš se finansira kreditom od deset milijardi evra odobrenim Mađarskoj od Rusije.

Mađari i na Turskom toku gasa?

Energetska saradnja Mađarske i Rusije zasniva se u svakom slučaju na nepomućenim političkim odnosima dve strane i ima tradiciju stabilnosti.

Istočno-evropska članica EU ne trpi od nestašice bilo energenta za grejanje bilo kilovata i nema primedbi na račun snabdevanja gasom iz Rusije.

Putin je izneo da Rusija namiruje 60 odsto mađarskih potreba za gasom, navela je RG.

U kakofoniji visokih političkih tonova Poljske i državica pri Baltiku, o tobožnjoj ugroženosti evropske “energetske stabilnosti” i pozivu na bojkot Moskve, nije do sada bilo i glasa Mađarske. Naprotiv, dvojica prvih ljudi dve strane razgovarali su u Kremlju i o mogućnom proširenju saradnje.

“Razmatraju se mogućnosti priključivanja mađarskih partnera novim projektima za transport gasa”, saopštio je kasnije pred novinarima, Vladimir Putin. “Ne isključujem da bi jedan od suvozemnih  produžetaka Turskog toka mogao proći kroz Mađarsku”, rekao je, prenela je moskovska Rasijskaja gazeta.

“Ja sam zamolio predsednika da razmisli o takvoj mogućnosti”, dopunio je izjavu Orban, naveo je moskovski Komersant.

Predvidivi odnosi

Dvojica šefova država uočili su pomak napred i u drugim sektorima razmene i privrednoj saradnji uopšte, ali u odnosu na energetiku, to je skromnijih razmera.

Ipak, ocenjujući, Putin je izjavio da je “Mađarska, bezuslovno jedan od naših ključnih partnera u Evropi” i da dve strane “sarađuju u svim pravcima”, pomenuo je Komersant.

Obrt u međusobnoj trgovini uvećan je prošle godine za četvrtinu, a njegovo dalje povećanje ove godine, uočeno je već do polugođa. Mada, međusobne investicije ne prevazilaze milijardu dolara.

Efekat sankcija, primetio je pred novinarima Orban.

“Ipak, uspelo nam je da tendenciju preokrenemo sebi u korist”, izjavio je Viktor Orban, preneo je Komersant.

Mađar je nabrojao u čemu je sve još mogućno sarađivati ( u poljoprivredi, kulturi...), da bi onda kazao i sledeće:

“Vrlo mi je drago što su tokom perioda od nekoliko godina između nas vladali uravnoteženi i predvidljivi odnosi”, citirao je Komersant.

U sferi spoljnih tema, šefovi Rusije i Mađarske razgovarali su o Ukrajini i Siriji, ali osim te osnovne informacije ruska štampa je bez daljih podrobnosti.

Disident u EU

Orbanovova poseta Moskvi obeležila je drugi uzastopni susret dvojice u dva meseca, što već po sebi podrazumeva da sastanak nije mogao proći nezapažen u areni van mesta događanja.

U Evropi, Orban je disident u odnosu na propisanu liniju zajednice.

Sve više analitičara zastaje nad perspektivom i potencijalnim učinkom tog razlikovanja u stavovima.

Tokom iste nedelje, tokom posete Vašingtonu, predsednik Poljske optuživao je pred Donaldom Trampom Rusiju da ugrožava energetsku bezbednost i stabilnost Evrope.

U odnosu na istru stvar, između Orbana i Dude ukazalo se 180 stepeni političke razlike.

Letos, govoreći rumunskim Mađarima, Orban je izjavio da on razume strah Poljske i baltičkih država od Rusije. Založio se da Evropa pomogne da se te zemlje osećaju bezbedno – ali da se ne smeta da ostale zemlje, koje ne pate od straha, sarađuju s Rusijom i razvijaju poslove. Razgovori u Moskvi, o ruskom gasu i reaktorima, ukazuju da Mađarska šta više i ne čeka da joj se išta “odobri” – mada, nametnuta ograničenja ne dopuštaju razmah saradnje.

Disidenti i komesari Brisela

“Za manje od sedmicu pošto je njegova vlada osuđena glasanjem u Evropskom parlamentu, Orban je u Moskvi zbog razgovora s Putinom o energiji. Njegova poseta Rusiji je politički ekvivalent pokazivanja prsta EU posle prošlonedeljnog poniženja”, komentarisao je za Raša tudej Dzon Lofland, istoričar, predavač na nekoliko univerziteta i stručnjak za međunarodne odnose.

Orban je još jedan u evropskom “salon des refuses” ( salonu za odbačene ) za disidente čiji broj narasta, primećuje autor.

Pominje političke lidere Češke, Italije, Austrije...Kontradikcija je što je Orban iz zemlje koja ja trpela od Sovjeta u vreme Varšavskog pakta, navodi sagovornik RT.

Ustanak u Budimpešti 1956. ugušen je sovjetskim tenkovima. U govoru u Budimpešti, 16. juna 1989. povodom ponovne sahrane lidera Mađara Imre Nađa – prvi put je međutim neko unutar Varšavskog pakta javno zahtevao da se sovjetske trupe povuku iz Mađarske.

Taj govor održao je Orban, mladi budući lider na početku karijere, navodi autor RT.

Objašnjenje je jedno, kaže ovaj autor:

Za razliku od njihovih kolega na Zapadu, koji efektivno nisu nikada dotaknuti komunističkom vlašću, “države bivšeg Varšavskog pakta razumeju ne samo da Rusija odbacivši komunizam nije više stari SSSR, već i da su, takođe, nacionalni identitet, i ponos i nacionalni identitet, bili ključni za poništavanje komunističke vlasti u centralnoj Evropi pa tada i u samoj Rusiji”.

Mađari, Česi i drugi, sada s čuđenjem zapažaju “kako je taj isti nacionalni identitet koji ih je oslobodio od komunizma sada napadnut od novih komesara u Briselu”, piše Dzon Lofland objašnjvajući EU-disidentsvo Viktora Orbana.

Od Vašingtona finansiran Glas Amerike,  registrovao je da se Rusija “obavezala da investira desetine milijardi dolara u energetski sektor Mađarske, uprkos postojećim evropskim sankcijama Moskvi” ( VOAnews.com ).

VOA zapaža izjavu Orbana o “uravnoteženim i predvidljivim odnosima” Rusije i Mađarske, ali kaže da “partneri Mađarske u Evropskoj uniji vide odnose sa Rusijom drugačije”.

Budimpešta je istupala protiv sankcija Rusiji ali nije glasala drugačije u odnosu na blok Unije. Ali ako se obre u okolnostima produženog nesporazuma sa EU, Orban “može proceniti da može sebi dopustiti da i blokira sankcije Rusiji, kada one naredni put stignu za obnovu”, navodi sagovornik VOA.

Za sada se ne čini da je lider Mađarske spreman na to, dodaje sagovornik.

Lider velike sile

Obojica su “nacionalistički moćnici nenakloni zapadnom liberalizmu”, zapazio je nemački Dojče vele, nastojeći da zadre u “specijalne odnose” Viktora Orbana i Vladimira Putina. “Ali veze između dvojice su i dublje i komplikovanije” , napominje DW.

Dojče vele citira neke od Orbanovih izjava. “Da budete prihvaćeni kao dobar Evropljanin, morate Putina omalovažiti kao đavola” ( rekao je italijanskoj Republici januara 2018. ).

“Saglasno Orbanu, koji se hvali bliskim odnosima s ruskim predsednikom, EU zvaničnici dočaravaju Vladimira Putina ‘s kopitama i rogovima’ i ignorišu fakat da on ‘upravlja velikom i starom imperijom”, citira DW izjave mađarskog premijera.

“U prošlosti, mi Mađari smo dosta propatili pod Rusijom. Svjedno, postoji potreba da se prizna da je Putin svoju zemlju učinio ponovo velikom i da je Rusija još jedanput igrač na sceni sveta”, navodi DW – uz primedbu da isti zvaničnici “kojima nije po volji Putin ne vole ni Orbana”. Itd.

Nema potrebe za citiranjima. Navedeni citati su samo potkrepljenje zapažanju da dobri odnosi Mađarske i Rusije ne ostavljaju ravnodušnim pojedine druge zemlje u šarolikoj Evropskoj uniji.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...