EVROPOM SE ŠIRI NOVI EVROSKEPTICIZAM

Milan Kamatović

Upozorenje iz Poljske, nove predsedavajuće zemlje EU

Šefovima država i vlada zemalja EU puna su usta Evrope a "iza ledja" se radi sasvim drugačije, otvoreno je upozorio je u prvom istupanju u novom svojstvu poljski premijer Donald Tusk koji će do kraja godine u ime svoje zemlje predsedavati Unijom.

Niz dogadjanja u posledna dva meseca to dokazuju. Od utorka Danci vraćaju carinske kontrole na svoje šengenske granice koje su euforično pale pre deset godina što je bio novi korak u ujedinjenju Evrope.

Italijani daju vize ilegalnim imigrantima iz Afrike kako bi ih se ratosiljali i produžili severnije, tamo gde, u stvari, i žele. A Francuzi, koji imigrante neće, zato nameravaju da kontrolišu svoje granice... Nemci odbijaju da nastave pomoć Grcima dok oni u igru ne „uključe“ svu svoju imovinu. Finansijska kriza i talas izbeglica iz Afrike izazivaju, konstatuje Tusk, „novi evroskepticizam“ koji različit od klasičnog britanskog evrospekticizma pa i češkog, koji je novijeg datuma. Tusk ukazuje, slično, kao što je to učinila češka vlada prilikom svog predsedavanja u prvoj polovini 2009, u jeku ekonomske krize, da se ne smeju tolerisati pozivi, kakvih je bilo najviše iz Francuske (ali se sada pojavljuju i novi), na protekcionizam i privredno zatvaranje kao odgovor na krizu.

„Unija prolazi kroz jedno od najtežih i najkomplikovanijih poglavlja svoje istorije. Kada govorim o novom skepticizmu, mislim na fenomen koji se ne pojavljuje glasno. Imam na umu ponašanje političara koji kažu da podržavaju EU i dalju integraciju ali, istovremeno, čine korake koji slabe Uniju“, kritikuje poljski premijer. „Jedni drugima kažu: Niste na dovoljnom nivou, Trebalo bi možda da napustite EU. Ili, da napustite evro. Te tendencije su očite ali ispravni smer je sasvim suprotan. To što treba EU je dalja integracija“, bio je jasan Tusk

Poljaci se, što potvrdjuje i ovo Tuskovo istupanje, s pravom uvrštavaju mejdu najveće evrooptimiste. Na primer, iako nemaju evro, hoće ga i dalje, uprkos problema koje ima evrozona. Oni nemaju strah od Brisela kao centralne institucije koja guta nacionalni suverenitet. Ne osećaju se ugroženim ni eventualnom evropskom vladom, ni kontrolom nacionalnog budžeta.

„Mnogo godina smo živeli kao nesuverena zemlja pod sovjetskom okupacijom. Za nas evropska integracija nije pretnja za nacionalni suvernitet“, dodao je Tusk.

Čak 80 posto procenata Poljaka je nedavno, u jednoj ankteti ocenilo pozitivnim efekte članstva zemlje u EU. Tusk je progovorio čak i o „poljskoj proevropskoj energiji kao leku za novu bolest. EU je fantastična. To je najbolje mesto na svetu gde se čovek može roditi i proživeti“, zaključio je poneseno.

No, istini za volju iz ove kritike novog evroskepticizma ne može se izuzeti ni sama Poljska. Pre nesto više od desetak dana poljska vlada je blokirala evropski sporazum o daljem snižavanju emisija CO2 jer bi to bilo protiv interesa velikog i moćnog poljskog sektora rudarstva.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...